به مدت 8 شب برگزار می شود؛

برگزاری جشنواره انار تفت از ۱۱ آبان 

دبیر جشنواره انار تفت زمان افتتاحیه جشنواره را 11 آبانماه اعلام کرد و ابراز داشت: به مدت 8 شب میزبان مردم عزیز هستیم که در غرفه های در نظر گرفته شده انار و مشتقات آن نظیر رب، لواشک، آب انار  و... عرضه می شود.
کد خبر: 4131
زمان انتشار: ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲ بعد از ظهر -
23 بازدید

به گزارش  خبرنگار کیمیای ایران آنلاین از یزد، ابراهیم احمدی عضو شورای شهر و دبیر جشنواره انار تفت در نشست خبری که به مناسبت آغاز این جشنواره برگزار شد با اشاره به جشنواره سال گذشته گفت: سال گذشته علی رغم شرایط ناآرام کشور این جشنواره طی ۴ روز برگزار شد و استقبال خوبی از آن صورت گرفت.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را حفظ باغ شهر و آشنا نمودن کشاورزان با روش های نوین کشاورزی عنوان کرد و افزود: متاسفانه بسیاری از کشاورزان تفتی همچنان به روش سنتی و آبا و اجدادی خود انار تولید می کنند که این مسئله سبب شده باغات انار در تفت صرفه اقتصادی نداشته باشند.

وی انار گل را از بهترین نوع انار در تفت عنوان کرد و گفت: انار تفت اناری نیست که آن را به صورت تازه مصرف کرد چون انار الان دارای پوست ضخیم بوده و دانه ها به خوبی پرورده نشده بنابراین ۲۰ درصد انار شهرستان به صورت تازه به بازار عرضه شده و مابقی تا اسفندماه زیر گل نگه داری می شوند تا آب پوست به دانه ها منتقل شده و انار بالاترین سطح کیفیت را داشته باشد.

عضو شورای شهر تفت با بیان اینکه امسال برخلاف سال های قبل این جشنواره در سه محل برگزار می شود اظهار داشت: امسال جشنواره انار تفت در سه نقطه باغ نمیر(صدری) ، کانون ملی ولایت و عمارت باغ شهر برگزار می شود و تلاش داریم امسال جشنواره انارگل را در اسفندماه برگزار کنیم.

وی زمان افتتاحیه جشنواره را ۱۱ آبانماه اعلام کرد و ابراز داشت: به مدت ۸ شب میزبان مردم عزیز هستیم که در غرفه های در نظر گرفته شده انار و مشتقات آن نظیر رب، لواشک، آب انار  و… عرضه می شود و نهایتا در ۱۸ آبانماه نیز مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد البته در کنار برپایی جشنواره معرفی شهرستان و صنایع دستی نیز در دستور کار قرار دارد.

نعمت الهی مسئول ترویج آموزش جهاد کشاورزی شهرستان تفت نیز از وجود ۱۱۳۰ هکتار باغات انار از اراضی کشاورزی تفت  خبر داد و گفت: در حدود ۷ هزار هکتار از اراضی  به پسته و ۵ هزار هکتار به بادام تعلق دارد و حدود ۱۹ هزار بهره بردار کشاورزی در شهرستان وجود دارند.

وی حفظ باغات موجود، آموزش کشاورزان و روش های جدید  برای مبارزه با آفات و حفظ  باغات را از مهمترین وظایف جهاد کشاورزی دانست و ابراز داشت: انار یک محصول ارگانیک بوده که کمترین میزان سموم کشاورزی را دریافت می‌کند.

وی میزان تولید انار در شهرستان تفت را به طور متوسط بین ۱۵ تا ۲۰ تن اعلام کرد و گفت: در سال ۹۰ آفات مگس مدیترانه ای شناسایی شد که با اقدامات خوب کنترلی این آفت ازبین رفت اما متاسفانه از سال  ۹۶ این آفت کل استان را درگیر کرده و همچنان مبارزه با این آفت ادامه دارد.

انتهای پیام/

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانک ملی ایران
چاپ آگهی مفقودی
تبلیغات