دیدار و گفتگوی وزرای خارجه ایران و افریقای جنوبی

دکتر امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه میزبان خانم نالدی پاندور، وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی و هیئت همراه وی بود.
کد خبر: 3531
زمان انتشار: ۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۰ بعد از ظهر -
19 بازدید

به گزارش کیمیای ایران آنلاین، دکتر امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه  میزبان خانم نالدی پاندور، وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی و هیئت همراه وی بود.

طرفین در گفتگوهای انجام شده، درخصوص مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد علاقه به بحث و تبادل نظر پرداخته و از جمله بر ضرورت توقف جنایات و سیاستهای تبعیض آمیز رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین و ارسال کمک های بشردوستانه به غزه تاکید کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی پیگیری توافقات دو کشور در سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به پرتوریا و نیز اسناد امضا شده در کمیسیون عالی مشترک دو کشور به ریاست وزرای امور خارجه را از موضوعات مورد توجه ملاقات امروز عنوان کرد.

دکتر امیرعبداللهیان با بیان دستور کار مشترک مبنی بر سفرهای مقامات دو کشور در حوزه‌های مختلف، از سفر رسمی رییس جمهور کشورمان به آفریقای جنوبی بنا به دعوت رسمی همتای ایشان، و سفر هیئتهای مختلف آفریقای جنوبی به تهران در آینده نزدیک خبر داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری نقش بی بدیل نلسون ماندلا به عنوان نماد مبارزه با آپارتاید در جهان، سیاست های نژادپرستانه، نسل کشی و جنایات رژیم آپارتاید، جنایتکار و جعلی صهیونیستی را محکوم کرد و جنگ جاری در فلسطین را جنگ رژیم جعلی صهیونیستی به نیابت از آمریکا علیه غیرنظامیان فلسطینی عنوان کرد که طی آن رژیم صهیونیستی به بهانه دروغ حمله به حماس و مقاومت فلسطین،  به صورت بی محابا و در مقابل چشم جهانیان، به کلیساها، مساجد و مناطق مسکونی حمله کرده و به کشتار و قتل عام کودکان، زنان و غیر نظامیان دست می زند.

دکتر امیرعبداللهیان وضعیت منطقه را  همانند بشکه باروت دانست که  هرگونه محاسبه غلط در ادامه این جنگ افروزی، نسل کشی، قتل عام و کوچاندن اجباری ساکنان غزه و کرانه باختری می‌تواند پیامدهای سنگین، تلخ و گسترده ای را به دنبال داشته باشد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز در این دیدار ، به تشریح ظرفیتهای متنوع و فرصتهای فراوان همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی از جمله حوزه کشاورزی،  انرژی و علم و فناوری پرداخت.

نالدی پاندور زمینه‌های شراکت دو کشور را پس از عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در بریکس قدرتمندتر از گذشته عنوان، و بر توجه ویژه اعضای بریکس بر اصلاح ساختار سازمان ملل متحد، و به خصوص شورای امنیت تاکید کرد.

وی تحریمهای یکجانبه علیه کشورها را یکی از چالشهای بریکس خواند و استفاده از ارزهای جایگزین دلار را از سوی اعضای این سازمان مهم ارزیابی کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی در ادامه حمله رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع فلسطین را شرم آور خواند و خواستار مقابله جامعه حهانی با بی عدالتی علیه فلسطینیان و نقض حقوق بشری آنها در این حملات شد.

وی به استانداردهای دوگانه برخی کشورهای پیشرفته در موضوع حقوق بشر اشاره کرد و اظهار داشت، آنها حقوق بشر را تنها برای برخی از کشورها قائل هستند، اما برای برخی دیگر از جمله فلسطین، قائل به حقوق بشر نیستند و سخنی از اشغال سرزمین فلسطین به زبان نمی آورند.

پاندورا از اینکه برخی کشورهای منطقه فلسطین را تنها گذاشته اند، ابراز تاسف کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی در خلال این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان را در جریان  آخرین وضعیت تحولات مرتبط با قاره آفریقا قرار داد.

انتهای پیام/

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانک ملی ایران
چاپ آگهی مفقودی
تبلیغات