سرتیپ پاسدار غلامحسین هاشمی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در لشکر امام حسین (ع) در بازدید از فولاد مبارکه:

در خطوط تولید فولاد مبارکه سلحشوری و رزمندگی دیدم

سرتیپ پاسدار غلامحسین هاشمی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در لشکر امام حسین (ع) که به همراه جمعی از فرماندهان و یادگاران این لشکر از فولاد مبارکه بازدید کرد.
کد خبر: 1736
زمان انتشار: ۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶ بعد از ظهر -
18 بازدید

به گزارش کیمیای ایران آنلاین،  سرتیپ پاسدار غلامحسین هاشمی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در لشکر امام حسین (ع) که به همراه جمعی از فرماندهان و یادگاران این لشکر از فولاد مبارکه بازدید می‌کرد، در مصاحبه با خبرنگار فولاد گفت: امروز بسیار خوشحال شدیم از اینکه توانستیم در ایام گرامیداشت هفته دفاع مقدس و در ماه ربیع‌الاول از نزدیک فعالیت‌های کارکنان فولاد مبارکه را مشاهده کنیم.
وی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های کارکنان مدیران فولاد مبارکه بسیار دلگرم‌کننده است، گفت: امروز در خطوط تولید فولاد مبارکه سلحشوری و رزمندگی دیدم؛ ازاین‌رو به ‌تمامی مدیران، کارشناسان، کارکنان و کارگران این مجموعه عظیم صنعتی که در هر شرایطی در جبهه صنعت برای آبادانی کشور تلاش می‌کنند، خداقوت می‌گویم. به همه این عزیزان تبریک می‌گویم که این مجموعه‌ را با این عظمت به‌گونه‌ای به‌پیش برده‌اند که در زیرمجموعه فولاد مبارکه در کل کشور به‌طور مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۳۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است. برای ما رزمندگان دیروز جای بسی افتخار است که امروز در خطوط فولاد مبارکه رزمندگان جبهه صنعت در فرایند تولید محصولات فولادی و ساخت انواع تجهیزات موردنیاز این صنعت به افتخارات بزرگی دست ‌یافته‌اند.
هاشمی با تأکید بر اینکه شعار دوران دفاع مقدس «ما می‌توانیم» بود، افزود: امروز در فولاد مبارکه نیز این شعار به‌خوبی نهادینه و محقق شده است. روزی ما با دستِ خالی در برابر همه کشورهای متخاصم ایستادیم و در پایان جنگ تجهیزات سنگینی را با خود در قالب غنیمت یا ساخت در دوران دفاع مقدس برای کشور به ارمغان آوردیم و به همین نسبت، امروز در فولاد مبارکه شاهد این هستیم که اگر روزی این کارخانه با حضور کارشناسان کشورهای خارجی با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن پایه‌گذاری شد، امروز این مجتمع عظیم صنعتی به ظرفیت بیش از ۷ میلیون تن در شرکت فولاد مبارکه و بالغ‌بر ۱۰ میلیون تن در گروه فولاد مبارکه بدون حضور هیچ کارشناس خارجی رسیده است.
این فرمانده دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: مایه افتخار است که در فولاد مبارکه بسیاری از تجهیزات موردنیاز در طرح‌های توسعۀ در حال اجرا در داخل کشور تولید و در این کارخانه نصب می‌شود، زیرا در جریان ساخت این تجهیزات شغل‌های بسیار زیادی برای جوانان ایجاد می‌شود.
وی با تأکید بر اهمیت بازدید همگان از فولاد مبارکه تصریح کرد: اینکه روابط عمومی این شرکت کمر همت به بازدید حداکثری از این شرکت بسته است و به این زیبایی شرایط بازدید را فراهم می‌کند جای قدردانی دارد.
هاشمی ضمن ارزیابی و مقایسه عملکرد رزمندگان دوران دفاع مقدس با عملکرد رزمندگان جبهه صنعت تصریح کرد: در واقع هر دو برای سربلندی کشور همت کرده‌اند و در یک مسیر در حال حرکت‌اند؛ به‌طور قطع نزد رزمندگان دفاع مقدس و رزمندگان جبهه صنعت، اعتقاد، پایمردی و ایمان از مهم‌ترین اصولی است که باعث حاصل شدن چنین دستاوردهایی شده است. اینکه این افراد خدمت به کشور را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند رمز توسعه و پیروزی هم در گذشته و هم در حال حاضر است. نباید فراموش کنیم که باید همه زیر یک پرچم طبق فرمایش مقام معظم رهبری در مسیر جذب حداکثری گام برداریم، نه در مسیر دفع حداکثری. اگرچه در این فرایند برخی رفتارها آن‌گونه که باید باشد نیست؛ اما نباید اصل موضوع را که جذب حداکثری و اعتلای وطن است، تحت‌تأثیر قرار دهد.
او در همین زمینه عنوان کرد: امروز در بازدید از فولاد مبارکه متوجه شدیم که بیش از ۵۰ درصد آب موردنیاز این شرکت از طریق بازچرخانی پساب‌های شهری و صنعتی تأمین می‌شود. همچنین بیش از ۹۰ درصد از تجهیزات این کارخانه به دست کارشناسان و سازندگان داخلی بومی‌سازی شده است. نکته مهم در این موضوع این است که باید توجه کنیم چه کسانی این پروژه‌ها را اجرا و این میزان تجهیزات را بومی‌سازی کرده‌اند. مسلماً در بین این افراد هستند کسانی که صددرصد با افکار و عقاید اشخاص دیگر همراه نباشند؛ اما به‌طورقطع با این اقدامات و تلاش‌ها نشان داده‌اند که دل در گرو رشد، توسعه و پیشرفت کشور دارند. این افراد به عزت آب‌وخاک و تمدن هشت‌هزارساله این کشور اعتقاد دارند و به همین دلیل در این مسیر چنین اقداماتی انجام داده‌اند؛ بنابراین باید با رویکرد جذب حداکثری شرایط حضور هرچه بیشتر این افراد را فراهم کنیم؛ باید از پرداختن به مسائل خُرد و حاشیه‌ای پرهیز کنیم؛ باید به کار و تولید همت گماریم و به خاطر داشته باشیم کارکنان در همه بخش‌ها سرمایه‌های انسانی و مهم‌ترین و باارزش‌ترین دارایی‌ها هستند.

مدیرعامل فولاد مبارکه: امروز فولاد مبارکه به یک صنعت خودکفا مبدل شده است
محمدیاسر طیب‌نیا در جمع یادگاران ۸ سال دفاع مقدس از لشکر ۱۴ امام حسین (علیه‌السلام) ضمن قدردانی از رشادت‌های تمامی رزمندگان دوران دفاع مقدس در جنگ نابرابر تحمیلی گفت: جارد دایموند استاد جغرافیا و فیزیولوژیست دانشگاه کالیفرنیا در کتابی، علل سقوط و صعود تمدن‌های مختلف طی ۱۲ هزار سال پیش را مورد بررسی قرار داده است و از ۳ عامل اسلحه، ویروس و فولاد به‌عنوان عوامل مؤثر در صعود یا سقوط تمدن‌ها یاد کرده است. اگرچه بر این کتاب نقدهایی نیز وارد است، اما معتقدم در کنار این سه عامل باید از عامل دیگری که ایمان نام دارد نام ببریم. مؤلفه بسیار مهمی که مردم ایران و به‌خصوص رزمندگان دفاع مقدس در طول ۸ سال جنگ به‌خوبی آن را به منصه ظهور گذاشتند، در جایی که به‌لحاظ نقشه‌های جنگی، هیچ شانسی برای پیروزی رزمندگان دفاع مقدس قائل نبودند؛ اما مشاهده کردیم که فرزندان ایران اسلامی چه حماسه‌هایی آفریدند. در خصوص عامل دوم هم باید گفت پس از جنگ نیز شرایط به همین‌گونه بود؛ به‌عنوان‌مثال در دوران شیوع ویروس کرونا که یک بازی ساختگی برای دنیا بود، اگر به یاد داشته باشیم، دشمن تلاش می‌کرد که از دست‌یابی محققان ایرانی به ساخت ویروس کرونا جلوگیری کند که بر اساس تئوری جغرافی‌دان یادشده این ویروس می‌توانست یکی از عوامل ضربه زدن به ایران اسلامی و صعود و سقوط برخی تمدن‌ها باشد. کشورهایی که توانایی ساخت این واکسن را داشتند در واقع یکی از ابزارهای قدرت را در اختیار گرفته بودند.
مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش فولاد در توسعه کشورها گفت: اینکه صنعت فولاد ما و به‌طور مشخص فولاد مبارکه که تولیدکننده مواد اولیه موردنیاز بسیاری از صنایع کشور است در فهرست تحریم‌ها قرار می‌گیرد به این دلیل است که آن‌ها می‌دانند فولاد یک صنعت مادر، مولد و صنعت ساز است و می‌تواند بسیاری از صنایع دیگر را بسازد و سایر صنایع کشور به آن وابسته‌اند. اگر فولاد مبارکه را نداشتیم در صنعت لوازم‌خانگی، خودروسازی و حتی ساختمان و صنایع غذایی به کشورهای استعمارگر وابسته بودیم و در شرایط تحریم کمر صنعت کشور ما خم می‌شد.
طیب‌نیا با اشاره به رشادت‌های رزمندگان دوران دفاع مقدس گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی همواره تأکید می‌کرد که جمهوری اسلامی حرم است. با همین نگاه باید بپذیریم که صنعت و اقتصاد کشور ما نیز حرم جمهوری اسلامی است و اگر کارکنان چنین صنایعی برای رشد تولید پیشرفت کشور تلاش می‌کنند، عین دفاع مقدس است.
وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر روزی برای ساخت فولاد مبارکه به کارشناسان خارجی نیاز داشتیم، امروز به جایگاهی رسیده‌ایم که در فولاد مبارکه تحریم‌ها به‌مرور به فرصتی برای توسعه و پیشرفت مبدل شده، تا جایی که در بسیاری از بخش‌ها امروز فولاد مبارکه به یک صنعت خودکفا مبدل شده است. ما امروز به شرایطی رسیده‌ایم که ۹۰ درصد قطعات تجهیزات فولاد مبارکه در داخل کشور ساخته می‌شود.
مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه از خودتأمینی به‌عنوان یکی دیگر از دستاوردهای فولاد مبارکه یاد و اضافه کرد: امروزه با گسترده شدن صنعت و افزایش جمعیت، شاهد افزایش میزان مصرف آب، و گاز و برق هستیم، اما فولاد مبارکه به‌جای اضافه کردن بار دیگری به دوش دولت و منفعل بودن، برای تأمین نیازهای خود در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی انجام داده است؛ به‌عنوان‌مثال با احداث نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی و نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی و سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌های بادی و همچنین با سرمایه‌گذاری در توسعه میادین گازی کشور و پروژه انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی و جمع‌آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب‌های شهری و صنعتی در خطوط تولید، نیازهایش را در حوزه‌های یادشده تأمین می‌کند. فولاد مبارکه در کمتر از ۱۸ ماه نیروگاهی احداث می‌کند که بالغ‌بر ۷۰ درصد آن داخلی‌سازی شده و بیشترین راندمان را نسبت به سایر نیروگاه‌های کشور دارد. در حوزه گاز نیز چنین رویکردی دارد و همه این دستاوردها به برکت حضور فولاد مبارکه به‌عنوان تولیدکننده ماده‌ای است که خداوند در قرآن کریم بر منافع آن برای مردم تأکید فرموده است.

جهت‌گیری فولاد مبارکه به‌گونه‌ای است که به جایگاهی برسد که برای همه مردم و کشور سراسر منفعت باشد
طیب‌نیا ادامه داد: امروز فولاد مبارکه به‌عنوان الگوی صنعت فولاد سبز کشور در مسیری حرکت می‌کند که برای همه مردم و کشور سراسر منفعت باشد.
مدیرعامل فولاد مبارکه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز دشمن به‌خوبی از اثربخشی فولاد مبارکه به‌عنوان مولود انقلاب آگاه است. ازاین‌رو نوک پیکان حملات آن‌ها متوجه صنایعی همچون فولاد مبارکه است. باید مراقب باشیم چنین صنایعی که از نقاط قوت نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می‌آیند، ناخواسته آسیب نبینند. اگر در فرایند کار اشکالی هم وجود دارد باید به‌درستی برطرف شود. برخی افراد به‌جای بیان دستاوردها دائماً با نقدهای غیرمنصفانه تلاش می‌کنند این صنعت مولد را از حرکت بازدارند. باید با تلاش و همکاری بیشتر کاری کنیم که در جنگ تحریم‌ها و جنگ رسانه‌ای دشمن نیز پیروز شویم. به خاطر داشته باشیم به تعبیر مقام معظم رهبری که فرمودند به قله نزدیک شده‌ایم، امروز با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم که در صنعت فولاد بر لبه تکنولوژی و نزدیک قله در حال حرکت هستیم. امروز فولاد مبارکه فقط یک کارخانه در یک ‌گوشه کشور نیست؛ بلکه بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها در همه بخش‌های کشور به‌نوعی یا ماده اولیه فولاد مبارکه را تأمین می‌کنند یا از محصولات این شرکت در تولید محصولات نهایی بهره می‌برند. امروز فولاد مبارکه ۱.۵ درصد تولید ناخالص داخلی و ۶.۵ درصد تولید ناخالص بخش صنعت و ۳۴ درصد از حجم تولید فولاد کشور را محقق می‌سازد و نقش تعیین‌کننده‌ای در کسب و حفظ رتبه دهم در بین تولیدکنندگان فولاد جهان را بر عهده دارد. فولاد مبارکه برای سال ۱۴۱۰ حدود ۱۵ میلیارد دلار درآمد را با تولید و سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای جدید هدف‌گذاری کرده است که امیدواریم با همراهی و حمایت همه دست‌اندرکاران این مسیر را با سرعت طی کنیم.
به گزارش خبرنگار در جریان بازدید فرماندهان سابق لشکر ۱۴ امام حسین (ع) از فولاد مبارکه با اهدای لوح تقدیر به مدیرعامل فولاد مبارکه از حماسه‌آفرینی‌های مدیران و کارکنان این شرکت به‌عنوان رزمندگان جبهه صنعت قدردانی شد.

انتهای پیام/

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانک ملی ایران
چاپ آگهی مفقودی
تبلیغات