ضرب‌الاجل یک هفته ای به میراث فرهنگی برای حفظ کتیبه‌ های گنج نامه

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه میراث فرهنگی برای ساماندهی فضا و نرده‌کشی در اطراف کتیبه‌ها یک هفته مهلت دارد گفت: یک هفته‌ برای نرده‌کشی در اطراف کتیبه‌های تاریخی همدان ضرب‌الاجل داده‌ایم.
کد خبر: 1472
زمان انتشار: ۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۶ قبل از ظهر -
826 بازدید

به گزارش کیمیای ایران آنلاین ، سیدمجتبی حسینی در حاشیه بازدید از کتیبه‌های تاریخی همدان از تعیین ضرب‌الاجل یک هفته‌ای به دستگاه‌های مربوطه خبر داد و اظهار کرد:در راستای حفظ و ساماندهی این آثار نسبت به اخذ مجوز از اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای فروش بلیت جهت ورود به محوطه کتیبه‌ها خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه نرده‌کشی باید سمت کتیبه‌ها انجام می‌شود تا از حضور افراد در این مکان جلوگیری شود، افزود: دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری، میراث‌فرهنگی، راه و شهرسازی و منابع طبیعی ظرف ۱۰ روز آینده نشستی برگزار می‌کنند تا در رابطه با حفاظت بهتر از این آثار تاریخی و تأمین منابع مالی مورد نیاز در این رابطه هم‌اندیشی و تصمیم‌گیری کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان افزود: همچنین از مسکن و شهرسازی خواسته‌ایم با نصب تورهای فلزی در بالای کتیبه‌ها، نسبت به مهار سنگ‌های بالادستی اقدام کنند تا در صورت سقوط سنگ‌ها آسیبی به کتیبه‌ها و افراد بازدیدکننده نرسد.

حسینی با بیان اینکه هدف از این اقدام درآمدزایی نیست بلکه به دنبال راهکار مناسبی برای ساماندهی و ارتقای سطح امنیت و حفاظت کتیبه‌های گنج‌نامه هستیم، گفت: از پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی درخواست کتبی می‌کنیم تا ضمن مطالعات تخصصی بر کتیبه‌های گنج‌نامه، بهترین راهکار برای حفاظت از آن‌ها را پیشنهاد بدهد.

گفتنی است؛ یادگار داریوش‌کبیر و خشایارشا در پایتخت تابستانی هخامنشیان از آثار ارزشمند این دوران است که قرن‌ها در پای الوند خودنمایی می‌کند. این گنجینه استوار نیازمند نگاه ویژه مسئولان و البته فرهنگ‌سازی برای حفظ و صیانت از آنهاست و امیدواریم دیگر هیچ وقت پای وندالیسم به کتیبه‌ها باز نشود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانک ملی ایران
چاپ آگهی مفقودی
تبلیغات