رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
  • کد خبر : ۵۶۱۵
  • چاپ خبر : مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کنیم
روحانی:

مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کنیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مستبدین یک روز مجلس شورای ملی ایران و یک روز کنگره آمریکا را به توپ بستند،گفت: اما دشمنان ملت ایران با سرافکندگی و ذلت سرنگون شدند.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در آئین بهره برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه، پالایشگاه گازی بید بلند خلیج فارس را یکی از عظیم‌ترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه دانست و ضمن قدردانی از همه مهندسان و متخصصان ایرانی دست اندرکار در ساخت این پالایشگاه، گفت: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنها که با قلدری مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد، با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند.به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر،وی تصریح کرد: کارهای آنهایی که علیه ملت ما توطئه و برنامه‌ریزی کرده بودند در روزهای پایانی عمر منحوس‌شان برای همه جهان و ملت‌ها و خود ملت آمریکا نیز روشن شد و همگان دیدند که آنها چقدر ضددمکراسی و پارلمان بودند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همانطور که یک روزی مجلس شورای ملی آن زمان را مستبدین به توپ بستند آنها  نیز آخر عمرشان با اوباشی که به سمت کنگره فرستادند، کنگره را به توپ بستند، تاکید کرد: آنها از آغاز کارشان به همین صورت بودند منتها در پایان برای همه آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی بر مردم آمریکا و مردم جهان روا داشتند.

روحانی تاکید کرد: این پروژه عظیم که در خاورمیانه بی نظیر است در شرایطی امروز به دست فرزندان این مرز و بوم و این ملت و تلاشگران به افتتاح رسید که در سال های ۹۴ و ۹۵ در سایه برجام  دست و بال ما باز شده بود و توانستیم نفت را صادر کنیم و بخش بزرگی از پول نفت به صندوق توسعه  وارد شد و توانستیم برای تکمیل و به بهره برداری رسیدن این پروژه  هزینه کنیم.

وی با بیان اینکه نفتی که می فروشیم ۳۸ درصد قیمت نفت به صندوق واریز می‌شود و  نفتی که به فروش می رسد همه آن در اختیار دولت قرار نمی گیرد، افزود:  ۱۴.۵ درصد در اختیار خود شرکت ملی نفت برای توسعه و اداره آن است. آنچه در اختیار دولت قرار می گیرد مقدار کمی است. رئیس جمهور با بیان اینکه هر چقدر شرایط ما مناسب و درآمد ما اضافه شود، این درآمد نفت بخش بزرگ آن در اختیار صندوق توسعه ملی برای تحول در تولید و بخش صنعت قرار می گیرد، افزود: امیدواریم سال آینده همانطور که پیش بینی کردیم بتوانیم ۲ میلیون و ۳۰۰ بشکه نفت بفروشیم. این سهم نفت در اختیار صندوق برای توسعه کشور قرار می گیرد.

روحانی تاکید کرد: این تحول بزرگ در استان خوزستان اتفاق افتاد که یکی از استان‌های خیلی مهم ما است نه تنها از نظر نفت و گاز سرآمد است بلکه از نظر کشاورزی و همچنین از لحاظ این که به آبهای بین المللی متصل است و جایگاهی که این مردم آزاده دارند و همواره مرزبان خوبی برای کشور ما بودند و در دفاع مقدس نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.وی با بیان اینکه یکی از کارهای بزرگی که در این دولت انجام گرفته کارهای محیط زیستی است، افزود: در واقع گازهای فلر و مشعل ها که فضا را آلوده می کردند گازهای آنها جمع می شود و به این پالایشگاه می‌آید و بعد در پتروشیمی‌ها یا آنهایی که گاز شیرین است به خط سراسری ملحق می شود و این کار بزرگ امروز به انجام رسید که جا دارد از همه دست اندرکاران و کارگران و مهندسان و مدیران تشکر کنم.رئیس جمهور با تاکید براینکه بخشی از قدرت ملی ما در سایه قدرت انرژی است، گفت: کشوری که دارای منابع بزرگ نفت و گاز است و همچنین در کنار خطوط جهانی کشتیرانی قرار دارد.  جنوب آن خلیج فارس و دریای عمان است که متصل به اقیانوس هند است و شمال آن دریای خزر است از این رو جایگاه بسیار ویژه و مهمی دارد.

روحانی اضافه کرد: بزرگترین منبع گازی جهان در ایران است،  ایران از لحاظ منابع گاز در سطح جهان مقام اول را دارا است. بیش از ۳۱ هزار میلیارد متر مکعب کشور ما گاز در اختیار دارد که البته به دست آوردن و فرآوری آن خیلی مشکلات دارد که انجام می‌گیرد.وی با بیان اینکه امروز در دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ ایران شاهد تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز هستیم، اظهار داشت: با این همه گازی که تولید می‌کنیم و در اختیار مردم می گذاریم بازهم در زمستان مشکل داریم.رئیس جمهور ادامه داد: باید مقداری تلاش فرهنگی کنیم و کارهای دیگری انجام دهیم که مردم به خصوص در شرایط زمستانی در مصرف مراقبت کنند که این همه گاز مصرف نشود.

دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است

روحانی تصریح کرد: در نفت و گاز جایگاه ویژه‌ای داریم و این قدرت کشور را نشان می دهد؛  دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است. شما امروز را نبینید که چند سال ما را در فشار و تحریم گذاشتند، بالاخره جهان و منطقه به نفت و گاز ایران آن هم با جایگاهی که ایران دارد نیازمند است. وی با بیان اینکه یکی از منشاء‌های قدرت ملی ما  مسئله انرژی است که می‌توانیم هاب منطقه در تولید و صادرات برق و گاز باشیم، خطاب به همه مدیران و وزیر نفت، گفت: ما در زمینه نفت و گاز کار بزرگی را انجام دادیم. در زمینه گاز ما دارای منابع بسیار غنی هستیم.رئیس جمهور افزود: در زمینه استحصال و پالایش گاز کار بزرگی را انجام می دهیم اما در زمینه صادرات گاز عقب هستیم، باید جز پنج کشور اول دنیا در صادرات گاز باشیم. ما از نظر توانمندی در تولید جزو کشورهای مهم جهان هستیم.

ظرف دو سال آینده مشعل‌های گاز جمع‌آوری می‌شود

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ظرف دو سال آینده همه مشعل‌هایی که گازهای کشور در آن سوزانده می‌شد، به طور کامل جمع آوری می‌شود، گفت: این مشعل‌ها علاوه بر آنکه خطرات زیست محیطی داشت سرمایه ملی را از بین می‌برد. مساله فلرها یا همان گازهایی که پیش از این می‌سوخت برای ما بسیار مهم است، زیرا سرمایه ملی می‌سوخت.وی افزود: روزهای اولیه دولت یازدهم در سفر به منطقه بوشهر و عسلویه در این مورد با وزیر نفت صحبت کردم و وی قول داد که این گازها جمع شود ما مسیر را هموار می‌کنیم تا این گازها جمع آوری شود و دیگر نسوزد.

مسیر را برای دولت آینده هموار می کنیم

رئیس جمهور اظهار داشت: همان طور که این دولت دارد فعالیت‌ها را انجام می دهد همزمان مسیر را برای دولت آینده هموار می‌کند که کار مهم محسوب می شود از این رو در بسیاری از پروژه ها شرایط را آماده کنیم تا تکمیل آن بدست دولت سیزدهم انجام شود.روحانی همچنین تاکید کرد: «جهش تولید» فقط مخصوص سال ۹۹ نیست و در سال‌های آینده هم باید رونق تولید و جهش تولید ادامه پیدا کند.

اخبار مرتبط