رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴
  • کد خبر : ۶۱۱۲
  • چاپ خبر : مجوز مصرف ۲ واکسن خارجی در ایران صادر شد
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو:

مجوز مصرف ۲ واکسن خارجی در ایران صادر شد

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از صدور مجوز مصرف اضطراری برای ۲ واکسن خارجی دیگر (آسترازنکا و بهارات) خبر داد.

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو  اظهار کرد: واکسن‌های آسترازنکا و بهارات هند روز گذشته مجوز مصرف اضطراری از کمیسیون ماده بیست وزارت بهداشت را کسب کردند. به گزارش کیمیای ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید حیدر محمدی افزود: پرونده و مستندات این واکسن توسط کارشناسان سازمان غذاودارو مطالعه شد و پس از «اسپوتنیک وی»، این واکسن‌ها مجوز مصرف اضطراری دریافت کردند.

محمدی تصریح کرد: آسترازنکا یک شرکت چندملیتی است و شرکت انگلیسی صِرف نیست؛ بخشی از تحقیقات این واکسن توسط آکسفورد انجام شده، بخشی از تولید این واکسن توسط کشور سوئد انجام شده و بخش دیگر تحقیقات و تولید آن توسط سایر کشور‌ها انجام شده است.

او گفت: واکسن آسترازنکا در ۷ کشور دنیا تولید می‌شود و کشور‌های انگلیس، هند، روسیه و کره جنوبی از جمله کشور‌هایی هستند که این واکسن را تولید می‌کنند. بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری خرید واکسن کرونا از کشور‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه ممنوع است و این واکسن‌ها نباید در این کشور‌ها تولید شوند.مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو اضافه کرد: آسترازنکا شرکتی چندملیتی است و در صورت واردات واکسن از این شرکت، محصولات آن از کشور‌های کره جنوبی و روسیه خریداری می‌شود، همچنین این واکسن، هم از طریق قرارداد کواکس و هم به صورت مستقیم خریداری می‌شود و هنوز مشخص نیست که چند دوز از این واکسن به کشور وارد می‌شود.

اخبار مرتبط