رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 26 شهریور 1399 - 16:02
  • کد خبر : ۳۵۸۲
  • چاپ خبر : قیمت موادغذایی دربازار منصفانه نیست
روحانی در هیئت دولت:

قیمت موادغذایی دربازار منصفانه نیست

مروز اعتراف می‌کنم که مواد غذایی از لحاظ اصل مواد، در بازار وجود دارد اما قیمت‌ها ناعادلانه، غیرمنصفانه، غلط و نادرست است. چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ ما باید پایش و نظارت کنیم. باید تعزیرات حکومتی ما با تمام توان در بازار باشد، قوه قضاییه باید بیاید که اعلام آمادگی کرده به میدان بیاید و کمک کند. من وزیر معرفی می‌کنم و البته حق مجلس است و نمی‌توانم ایراد حقوقی بگیرم اما وزیر رای نمی آورد. دومرتبه معطل می شویم تا وزیر بعدی را معرفی کنیم.

رئیس جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت ضمن طلب شفای عاجل برای همه جانبازان و سربلندی برای همه آزادگان اظهار داشت: ملت ما روزهای بسیار سختی را در سال ۵۹ پیش روی خود دید و آن یک توطئه عظیم بین المللی و البته به ظاهر توسط یک ارتش همسایه بود اما در باطن همه قدرت های شرق و غرب در برابر ملت ایران توطئه کردند و مردم ما توانستند در برابر مدرن ترین سلاح‌های آنها به پیروزی برسند. در حالی‌که ما در طول هشت سال دفاع مقدس حتی یک سلاح معمولی را نتوانستیم از کشوری خریداری کنیم. البته برخی اقلام مهماتی را از بعضی‌ها خریداری می‌کردیم که بعد خودمان در داخل خودکفا شدیم. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی عنوان کرد: اما تجهیزات سلاخی به ما ندادند. اروپا، آمریکا، شوروی آن زمان، شرق و غرب و تقریبا دنیای عرب آن روز همه پشت ظالم و متجاوز رفتند و ملت ما در این تجاوز با صبوری دلیرانه ایستاد و مقاومت کرد و به پیروزی دست یافت.رئیس‌جمهور تصریح کرد: به اعتقاد من امروز هم باید به همان حبل متین و ریسمان الهی و همان مسیر صبر و مقاومت و ایستادگی توسل بجوئیم. همانطور که در طول این سه سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ در سخت‌ترین شرایط تحریمی مردم ما ایستادگی و مقاومت کردند.

روحانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال این بودند که در این توطئه در اولین قدم ما را به فروپاشی اقتصادی برسانند، گفت: آن‌ها فکرشان این بود که ما در خرداد و تیر به این فروپاشی می‌رسیم. بعد به دنبال آن بودند در مرداد ما را به سمت فروپاشی اجتماعی ببرند و در پایان فصل پاییز ما را به فروپاشی امنیتی برسانند و به تعبیر خودشان در ۲۲ بهمن وارد کشور شده و بر کشور ایران مسلط شوند. یک چنین فکر خام و کودکانه‌ای در ذهن کاخ سفید بود.

وی اضافه کرد: آنچه اهمیت دارد اینکه ملت ما در تمام این مراحل نگذاشتند از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و امنیتی به هدفشان برسند البته مردم را در فشار اقتصادی قرار دادند.رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی‌ها قبلا توطئه جدید و قطعنامه‌ای را آماده کردند و به شورای امنیت سازمان ملل بردند که نگذارند تحریم تسلیحاتی ایران پایان بپذیرد و خواستند این تحریم پایان پذیرد که ناموفق بودند و شکست خوردند و تمام شد.

روحانی تاکید کرد: آمدند شکست بعدی را تجربه کنند و آن اینکه از مکانیزم ماشه استفاده کنند. تمام دنیا می‌دانند مکانیزم ماشه برای آنهایی است که عضو برجام هستند و مشارکت دارند و داخل برجام هستند. کسی که برجام را خائنانه و به عنوان بدترین توافق تاریخی آمریکا دانسته، از این برجام خارج شده و هر چه فحش عالم بوده نثار برجام کرده و دیگران را تشویق کرده که از برجام خارج شوند و در برابر قطعنامه شورای امنیت ایستادگی کرده و هر کسی که قطعنامه شورای امنیت را اجرا کرده به دنبال تنبیه آن رفته است، حال می‌خواهد از این مکانیزم استفاده کند.

وی تصریح کرد: چنین آدمی روشن است صلاحیت انجام چنین کاری را ندارد. این پروسه یک ماهه است و پایان شهریور این پروسه تمام می شود. آمریکا خوشبختانه نتوانست این پروسه را آغاز کند و این از پیروزی های مهم و تاریخی ایران است. آمریکا می خواهد علیه ملت ایران توطئه‌ای کند که از آغاز نمی‌تواند و حتی نمی تواند یک قدم بردارد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: همه اعضای شورای امنیت مخالفت کردند. سه کشور اروپایی در سطح سفرا به صراحت مخالفت کردند، چین و روسیه که پیش قدم بودند با زبان واضح مخالفت کردند، بقیه اعضای شورای امنیت هم مخالفت کردند. بنابراین آمریکا تنها ماند و حالا این آمریکای تنها و رسوا در این ماجرا به دنبال آن است که روز شنبه و یکشنبه برای خود شادمانی درست کند. بگوید من موفق شدم. چطور موفق شدی؟ تو که اصلا نتوانستی آغاز کنی و یک عضو را با خود همراه کنی و یک قدم هم برداری.وی بیان کرد: در دنیا دو سه کشور هستند که به کاخ سفید چسبیده‌اند، یکی رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور کوچک دیگر. اینها دیگر کسی را در دنیا ندارند و این چند کشور اذناب خود آمریکا هستند. هیچکس با اینها نیست. بنابراین ملت ما کاملا حواسشان جمع باشد که روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و شکست مفتضحانه آمریکا است. باز کانال های ضد ایرانی خارج از کشور نیایند برای خودشان بگویند آمریکا ادعایی کرده و یک ماه هم صبر کرده بنابراین می‌تواند از این مکانیزم استفاده کند. اصلا مکانیزمی شروع نشد تا به نتیجه‌ای برسد.رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: همانطور که ایستادگی ملت ایران در دفاع ۸ ساله را به ملت ایران تبریک می‌گویم، پیشاپیش پیروزی شنبه و یکشنبه هفته آینده ملت ایران و شکست مفتضحانه امریکا را تبریک می‌گویم.

روحانی تاکید کرد: البته آمریکایی‌ها حرف زیاد می‌زنند. این آقای رئیس‌جمهور آمریکا دو روز پیش می‌گفت ایران در طول چند ماه اخیر رشد اقتصادی‌اش منفی ۲۵ است. آدم حرفی بزند با عقل جور در بیاید. البته ممکن است با رشد خودشان شباهتی داشته باشد، غربی‌ها الان رشد منفی‌شان به گونه ای است که در مواردی بالای ۲۲ درصد هم رشد منفی دارند.وی افزود: در کرونا فشار فوق العاده‌ای به کشورهای غربی وارد شد و یکی از کشورهای مهم اروپایی همین دیروز اعلام کرد ما رشد اقتصادی‌مان منفی ۹ است. رشد اقتصادی ما در طول سه ماه طبق اعلام بانک مرکزی از منفی یک هم بالاتر است و منفی ۶ دهم است. شرایط اقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت ما منفی ۶ دهم است و ما در سه ماهه اول هم در کشاورزی و هم در صنعت رشد مثبت داشتیم.‌

رئیس‌جمهور تصریح کرد: البته در خدمات رشد ما مقداری منفی بوده و سال ۹۸ علیرغم اینکه پایانش با مشکلات کرونا مواجه شد و آغازش مشکلات سیل و زلزله داشتیم، رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت ۱/۱ درصد بوده است. من خیلی امیدوار هستم و پیش‌بینی‌ها این است که امسال هم با این حرکت به رشد مثبت برسیم.روحانی خطاب به آمریکا تاکید کرد: پس آقای آمریکا! ما منفی ۲۵ درصد نیستیم. این رقم، رقم شما و دوستان شما است. رقم منفی ما ۶ دهم درصد در سه ماهه اول سال است. اینها ملتی هستند که در راس آن آدمی است که خودش را رئیس جمهور می داند و مداوم هم حرفهایی را راست و دروغ کنار هم می‌چیند، لااقل نسبت به رشد اقتصادی ایران راست بگویید. راجع به ماشه هم به دنیا راست بگویید و بگویید ما شکست خوردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه به حمدالله در دو زمینه حرکت بسیار خوبی داریم، گفت: یک زمینه، زمینه تولید است. همانطور که رهبری معظم امسال را سال جهش تولید معرفی کردند حرکت بسیار خوبی در تولید داریم. در زمینه‌های زیرساختی، گاز، نفت، پتروشیمی، فولاد، آب و برق حرکت‌های بسیار خوبی داریم. هر هفته افتتاح‌ها را می‌بینیم و همین هفته هم افتتاح‌های بزرگ در خدمات عمومی و بهداشت و درمان و بیمارستان ها داریم، بنابراین شرایط ما در زمینه تولید خوب است.وی بیان کرد: در زمینه صادرات ما در ماه های اول یعنی اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد دچار مشکل شدیم و بعد از خرداد شرایط ما در صادرات گشایش پیدا کرد و امروز وضع صادرات غیرنفتی ما خوب است و شرایط تولید ما هم در تیر و مرداد شرایط بسیار خوبی است. ان شاءالله همین شرایط را کشاورزان، کارگران، مهندسین و وزارتخانه‌های مربوطه حفظ می‌کنند و تلاش خود را انجام می‌دهند.

روحانی ادامه داد: ما تا امروز برای ۸ میلیون نفر روستایی آب سالم پایدار تامین کردیم. در کل تاریخ ما، از قبل انقلاب و بعد از انقلاب آب سالم بهداشتی پایدار کمتر از یک میلیون نفر برای روستا بوده و امروز شده ۸ میلیون یعنی هشت برابر کل تاریخ. این کار، کار بزرگ و عظیمی است که در حال انجام است. در تصفیه آب، پتروشیمی، گاز، نفت، مسکن، راه و راه آهن و بهداشت و درمان و  در مسأله فضای مجازی و ارتباطات الکترونیکی می‌بینیم که چطور در حال حرکت هستیم.رئیس‌جمهور عنوان کرد: می‌بینیم آموزش ما چگونه در حال انجام گرفتن است‌. خوشحال هستم که دولت در اینترنت آن را برای دانش آموزان مجانی کرد و بسته‌های اینترنتی مجانی در اختیار ۷۰۰ هزار معلم قرار داده شد. ان شاءالله برای دانشگاه‌ها هم این قدم را بر می‌داریم.

وی با تاکید بر اینکه شرایط ما در تولید شرایط خوبی است، اظهار داشت: در صادرات، ماه های اول شرایط ما مشکل بوده و به سمت شرایط عادی در حال حرکت هستیم و در واردات ما اشکالاتی داریم که باید رفع کنیم و نباید بگذاریم تاجری جنسی را وارد کند و به گمرک بیاورد و امروز و فردا به دنبال بهانه جویی باشد تا بار را در گمرک نگه دارد تا قیمت بازار را بالا ببرد بعد ترخیص کند، گمرک و وزارت اقتصاد و دارایی به اینها این اجازه را ندهند.

روحانی با بیان اینکه ما در توزیع مشکل داریم، گفت: در شرایط تحریم، توزیع گاهی معادل تامین کالا است. ما در سیستم توزیع مشکل داریم و از اول دولت دوازدهم اصرار کردم بر اینکه در شرایط تحریم ما نیاز به وزیر مستقل بازرگانی داریم که ۲۴ ساعت کارش توزیع باشد و دنبال تامین و توزیع درست باشد که به هر حال نشد. حالا که نشد، مردم و کشور ضرر کردند و اگر می‌شد حتما وضع بازار از حالا به مراتب بهتر بود.‌

وی ادامه داد: امروز هم در دولت عرض کردم معاون اول رئیس‌جمهور بیشترین وقت خود را برای هماهنگی های لازم در توزیع بگذارد. مردم ما امروز دچار گرفتاری هستند، جنسی تولید می شود و به اندازه کافی اضافه داریم و بحث این است صادر کنیم و نکنیم، همزمان گران می‌شود. حالا ناجوانمردی‌ها و توطئه‌هایی هست که کاری با آنها ندارم برخی هم سودجو هستند که باید همه را کنار هم ببینیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما سال‌هاست که می‌گوییم دلال، رانت، دادگاه، دادگاه علنی، دادگاه مخفی و حل نمی‌شود. چرا؟ چون به دنبال راه حل اساسی نرفتیم. راهکار اساسی این است که باید یک پایش مستمر صورت گیرد. دولت الکترونیک باید در این زمینه قدرتمند شود و از وقتی که تولید می‌شود تا وقتی مصرف می شود باید مستمرا پایش کنیم. ما باید بدانیم گندم امروز این سیلو کجا رفت و کجا آرد شد. کوچکترین اشکال در این مسیر را باید رفع کنیم. تولید داخلی از روزی که تولید می شود تا مصرف نهایی، اگر در انبار است باید بدانیم کجاست، اگر در کارخانه است باید بدانیم چقدر است‌ و اگر در انبار مغازه است باید بدانیم و یک پایش و نظارت مستمر باید بر واردات، صادرات و تولید داشته باشیم. اشکال ما این است و کار یک وزارتخانه باید از صبح تا شب این باشد که پایش دقیق انجام دهد تا مردم ما دچار مشکل نشوند.

روحانی تاکید کرد: امروز اعتراف می‌کنم که مواد غذایی از لحاظ اصل مواد، در بازار وجود دارد اما قیمت‌ها ناعادلانه، غیرمنصفانه، غلط و نادرست است. چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ ما باید پایش و نظارت کنیم. باید تعزیرات حکومتی ما با تمام توان در بازار باشد، قوه قضاییه باید بیاید که اعلام آمادگی کرده به میدان بیاید و کمک کند. من وزیر معرفی می‌کنم و البته حق مجلس است و نمی‌توانم ایراد حقوقی بگیرم اما وزیر رای نمی آورد. دومرتبه معطل می شویم تا وزیر بعدی را معرفی کنیم.وی افزود: کسی ممکن است به من پاسخ بدهد این حق مجلس است که رد کند. بله من هم قبول دارم حق مجلس است اما شرایط ما شرایط خاص است، ما در شرایط جنگ هستیم. برخی می‌گویند ما در شرایط تحریم هستیم، این حرف درست نیست ما در شرایط تحریم نیستیم قبلا در شرایط تحریم بودیم و در دولت قبلی هم در تحریم بودیم اما ما در جنگ اقتصادی هستیم نه در تحریم. یک جنگ ظالمانه ناانسانی است و در برابر تروریسم اقتصادی هستیم. اینها تحریم نیست و دارند با همه توان با ما می‌جنگند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: می‌بینید در منطقه چه می‌کنند و قدم به قدم کشتی‌ها و صادرات و واردات ما را دنبال می‌کنند و متاسفانه برخی کشورهای منطقه که مردمشان مسلمان و متدین هستند حاکمانشان نه دین را می فهمند نه دِین را می فهمند. نه احکام دین را متوجه هستند و اصلاح می کنند و نه نسبت به دِین خود نسبت به ملت فلسطین و برادران خود و همزبانانشان اهمیت می‌دهند. لااقل اینها ادعای عربیت می‌کنند پس چه شد، عربیت چه شد؟ در فلسطین که هر روز جنایت بیشتر می‌شود چطور به سمت اسرائیل دست دراز کردید و بعد می‌خواهید پایگاه بدهید به اسرائیل.

روحانی افزود: تمام عواقب وخیمی که در این زمینه پیش می‌آید بر عهده شماست که این کارها را برخلاف مقررات و امنیت منطقه انجام می‌دهید. در شرایط امروز که دشمن علیه ما توطئه می کند باید تمام توان خود را به کار بگیریم. من می دانم وزرا، مسئولین، تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه همه در تلاش هستند اما باید تلاش را مضاعف کرد. نباید بگذاریم مردم در رنج و فشار قرار بگیرند.

وی بیان کرد: به حمدالله در ماه های اخیر نسبت به اینکه آنهایی که حقوق ثابت دارند بتوانند شرایط بهتری داشته باشند، تلاش‌های بسیار خوبی انجام شده است‌. تقریبا نسبت به ۸۵ درصد کارمندان چیزی حدود ۵۰ درصد حقوقشان بالا رفته است. حداقل رسمی حقوق کارمندان ما در این چند سال ۲۶۶ درصد اضافه شده است و مستمری بازنشستگان کشوری در این چند سال ۳۲۷ درصد افزوده شده است و در همین هفته ای که گذشت دولت پنج هزار و هفتصد میلیارد تومان پاداش بازنشستگی فرهنگیان را پرداخت کرد. در حد توان خود برای آنکه در فشار قرار نگیریم در تلاش هستیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: می‌دانیم کارگرها و کارمندان در فشار بیشتری هستند، البته مردم عادی هم در فشار هستند، بازنشستگان در فشارند. نسبت به خانواده های شهدا در این چند ماهه ۷ هزار و ۱۲۱ میلیارد تومان در بنیاد شهید صرف شده است. پس تلاش در حال انجام است و در همین هفته های اخیر به سازمان برنامه و بودجه در زمینه پرستاران تاکید کردم و دیروز به من پاسخ دادند حدود ۳ هزار میلیارد تومان مطالبات پرداخت شده است.

روحانی تاکید کرد: این نیست که مردم فکر کنند ما دست روی دست گذاشتیم. ما در حد توان نسبت به حقوق کارگران، کارمندان و مستمری بگیران در حال تلاش هستیم. دیدیم نسبت به همسان سازی حقوق بازنشستگان قدم خوبی در تامین اجتماعی برداشته شد و دولت ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام را برای اینکه این کار انجام گیرد واگذار کرد. برای بقیه و برای همسان سازی بازنشستگان لشکری و کشوری امروز صحبت خواهد شد، پس تلاش در حال انجام است ضمن اینکه امروز مشکلات برای مردم وجود دارد.

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: الحمدلله همیشه تلاش ما در مسأله گندم این بوده که پول گندم کاران و مطالبات آنها را به موقع بدهیم که مشوق آنها برای سال آینده باشد تا بدانند طلب آنها به موقع پرداخت می‌شود و در هفته گذشته برای خرید تضمینی گندم هزار میلیارد تومان دادیم و مجموعا دولت ۴ درصد بدهی به گندم کاران دارد بنابراین کار خوبی در این زمینه در حال انجام است و حرکت خوبی در زمینه تولید وجود دارد و ان شاءالله در زمینه توزیع هم عادلانه توزیع داشته باشیم و نگذاریم برای سختی ملت ایران، لبخند در چهره آمریکایی‌ها پدیدار شود. بگذاریم آنها همیشه از اینکه ملت و دولت ما پیروز است عصبانی باشند و ان شاءالله این پیروزی تا پیروزی مطلق ایران در تمامی صحنه ها ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

  • آخرین دیدگاه‌ها