رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
  • کد خبر : ۵۲۱۸
  • چاپ خبر : طرح جامع صنعت خودرو در حال تدوین است
ربیعی در نشست خبری:

طرح جامع صنعت خودرو در حال تدوین است

سخنگوی دولت گفت: ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت های جهان است.

علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در هفته گذشته موضوعات اقتصادی اعم از چگونگی تولیدات کشاورزی و صنعتی مانند خودرو، کنترل قیمت ها و نیز مسائل معیشتی و سیاست خارجی در جلسات مختلف مورد بحث قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر، وی تاکید کرد: بحث افزایش تولید در جلسه ستاد اقتصادی دولت دنبال شد و طرح جامع برای خودرو و کنترل قیمت از سوی وزارت صمت در حال آماده شدن است.

ربیعی گفت: یکی از مهمترین مصوبات آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که در ۱۱ ماده به تصویب هیئت دولت رسید.وی تاکید کرد: با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم ها است و نظر نمایندگان مجلس که معطوف به رفع تحریم ها بوده است،  دولت هم در اجرای این قانون، حساسیت های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی و اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور مدنظر قرار داد.

سخنگوی دولت گفت: دولت با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که ۱۴ هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان از آن  برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا  و   ۲۹ هزار میلیارد تومان هم  بابت پرداخت دیون به بانک‌ها است. بنابراین چگونگی تامین منابع معیشتی کرونا که طرح مجلس و دولت در این زمینه با هم ادغام شد، مورد تصویب دولت قرار گرفت.ربیعی تاکید کرد: دیروز روز صنعت پتروشیمی بود. صنعت پتروشیمی نمادی است از خلاقیت نیروهای تلاشگرای داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت‌ترین شرایط. در این دوران گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور هم متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است.وی تصریح کرد: دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.ربیعی تاکید کرد: در سال ۹۲ ، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است.وی افزود: بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید. تاکنون ۹ طرح به بهره برداری رسیده است.سخنگوی دولت گفت: برنامه ریزی برای تدوام توسعه صنعت پتروشیمی در سال های آتی نیز انجام شده است به طوری که با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید.

ربیعی در ادامه با اشاره به سند تحول قضایی که اوایل این هفته توسط رییس قوه قضاییه ابلاغ شد، گفت: این سند حاوی نکات مهمی است از جمله اینکه این سند مواجهه فعال ایجابی در حکمرانی قضایی را مورد تاکید قرار داده است. سند تحول قضایی به آزادی های مشروع توجه کرده و شفافیت و همچنین پاسخگویی را در محور کار قرار داده است.وی افزود: این سند همچنین رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه از این سند استقبال می‌کنیم و تمام مساعی خود را برای اجرایی کردن آن به کار خواهیم بست، اظهار کرد: این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه اجرای آن را متضمن خواهد بود.ربیعی تاکید کرد: شنبه آینده اولین سالگرد ترور غیرانسانی و وحشیانه و شهادت قهرمانانه سردار حاج قاسم سلیمانی است. درد فقدان این مرد آسمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست.

وی افزود: قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت های آزاده جهان تبدیل کردند. سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه ها خواهد درخشید.

سخنگوی دولت گفت: قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند اما با گذشت همین یکسال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت های ما در این مسیر طولانی نداشته بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است.

ربیعی تاکید کرد: البته ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت های جهان است. یکبار دیگر شهادت این سردار بزرگ را به همه خانواده آن عزیز بزرگوار، مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت عرض می کنم.

وی در ادامه با بیان اینکه در ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) قرار داریم و مقام والای دختر پیامبر اعظم غیرقابل توصیف است، گفت: فاطمه زهرا(س) یک همسر، همراهی فداکار، مادری مربی و کنش‌گری اثرگذار در عرصه سیاسی و اجتماعی دوران خویش بود و با بصیرتی مثال زدنی تأثیرگذاری ماندگاری در زمانه خویش تا به امروز گذاشته است.

سخنگوی دولت گفت: ما باید معنا و مفهوم زندگی حضرت زهرا(س) را بفهمیم و بدانیم زندگی آن بزرگوار مایه سعادت و حیات طیبه است و امیدوارم جامعه امروز ایران بیش از هر زمانی به شیوه و زندگی آن بزرگوار تاسی بجوید.

ربیعی تصریح کرد: همچنین سال جدید میلادی را به همه مسیحیان جهان و بخصوص به هموطنان آشوری و ارمنی خود تبریک می‌گویم. سال جدید میلادی فرصتی است برای تامل درباره پیام محبت، صلح، مدارا و ارزش های انسانی که عیسی مسیح پیام آور الهی آن بوده است.وی افزود: ارزش های جهانشمول بشری حضرت مسیح، معیار روشنی  به دست می دهد تا به کمک این تناقض عمیق اقدامات جنگ افروزان آمریکایی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه معیشت سلامت و اقتصاد و ایرانیان را در معرض داوری افکار عمومی جهانی و بخصوص افکار عمومی جهان غرب قرار بگیرد.

سخنگوی دولت گفت: تحریم های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح نا همخوان است.ربیعی با اشاره به بحث کرونا گفت: همچنین در مورد بحث کرونا خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم، با این وجود در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد داریم. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاه‌ها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم برای پیشگیری را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: ابتلا ها به یک چهارم و در تعداد مرگ و میر در هر هفته به یک سوم کاهش یافته است و ۷۵۰۰ مورد مرگ و میر کم شده است. البته این وضعیت کاملا شکننده است. ما کماکان نیازمند رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم. مقداری تعلل و کوتاه آمدن ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده ای پیش خواهد برد.

سخنگوی دولت گفت: نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی‌انگاری و خوش‌بینی و در نهایت غفلت از ویروس بشویم. این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می تواند بدتر یا بهتر شود. هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلا به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد.ربیعی گفت: در فصل سرما قرار داریم و مراقبت ها و رعایت پروتکل ها و عدم تجمعات ما را به سمت قطع زنجیره  انتشار ویروس کمک می کند. مصوبات ستاد کرونا علمی و براساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته ایم.وی افزود: دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند و این مردم هستند که می توانند با رعایت درست پروتکل‌های بهداشتی شهرهای خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا براساس دستورالعمل ها گشایش های بیشتری برای آنها اتفاق بیفتد.

سخنگوی دولت در رابطه با همکاری های نظامی ایران، چین و روسیه و احتمال تاسیسات نظامی مشترک در خلیج فارس در دریای عمان برای مقابله با حضور ایالات متحده و اسرائیل و ایجاد صلح و امنیت، خاطرنشان کرد: مناسبات دوستانه با دو کشور روسیه و چین در اوج خود پیش می‌رود هر چند محدودیتی برای تعمیق این روابط در همه جنبه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی نداریم اما بارها اعلام کردیم که امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط کشورهای صاحب این منطقه تامین شود.وی با بیان اینکه این تنها راه رسیدن به امنیت عادلانه همه کشورها و تضمین صلح و ثبات بلندمدت است، عنوان کرد: ما نظامی دیده شدن خلیج فارس را به سود هیچ کشوری در منطقه و جهان نمی‌دانیم و امیدواریم سرانجام، آمریکا هم دست از ماجراجویی های فرامرزی خود بردارد. ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف از جمله دفاعی همکاری‌های خوبی دارند که فراتر از سطح دو جانبه است و مواضع همسوی دو کشور در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری زمینه همکاری‌های دیگر را هم فراهم کرده است که از جمله می توان به همکاری در سوریه اشاره کرد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه امنیت خلیج فارس باید توسط کشورهای منطقه تامین شود، بیان کرد: در این زمینه پیش از این، طرح مشخصی ارائه شد و هنوز هم بر آن پافشاری داریم و برخی کشورهای منطقه را دعوت می‌کنیم به جای دشمنی و اتکا به بیگانگان، نگاه منطقه ای داشته باشیم تا در کنار هم و با ایران قدرتمند صلح و امنیت خلیج فارس را تضمین شده بدانیم.

ربیعی در ادامه در رابطه با آخرین  تصمیمات مجلس و دولت در خصوص بودجه ۱۴۰۰، تصریح کرد: جلسه مشترک میان دولت و مجلس برگزار شد. در جلسه دیروز عصر سران محترم قوا هم بخشی از جلسه در خصوص بودجه بوده است. در واقع اصلاحات مورد بحث در جلسات مشترک دولت و مجلس، عمدتا حول دستورات مقام معظم رهبری مبتنی بر واریز سهم ۳۸ درصدی صندوق توسعه ملی به ازای فروش بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز، (‌معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان) و عدم برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف تبصره ۴ ( که تقریبا معادل ۵۲ هزار میلیارد تومان) و همچنین بازپرداخت کامل اقساط صندوق توسعه ملی که در سال ۱۴۰۰ سررسید می‌شود ( ۵۰۰ میلیون یورو ، معادل ۳۰۰ میلیارد تومان) مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در نتیجه، ۹۳ میلیارد تومان ناترازی در بودجه خواهیم داشت. امروز صبح در ستاد اقتصادی دولت برای اصلاح بودجه براساس نامه مقام معظم رهبری در نحوه و  مقررات برداشت از صندوق توسعه ملی برای ۹۳ هزار میلیارد تومان ناترازی، مقرر شد ۵۳ هزار میلیارد تومان به فروش اوراق اضافه و ۴۰ هزار میلیارد تومان هم در بودجه صرفه جویی شود. و رییس جمهور طی نامه ای این موضوع را به مجلس اعلام خواهد کرد.سخنگوی دولت اظهار داشت: بنابراین سقف بودجه حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. در تعامل با کمیسیون تلفیق هم، تشخیص دولت آن بود که تغییرات در حدی که به شاکله بودجه لطمه نزند، قابل اِعمال است و رئیس محترم جمهور نیز به سازمان برنامه و بودجه این اختیار را داده است که با شرط حفظ شاکله و کلیت بودجه، بتواند در این خصوص تصمیم بگیرد. لذا موضوع ارسال لایحه اصلاحی بودجه در دستور کار دولت نیست.

ربیعی در رابطه با تغییرات بودجه و اینکه آیا این میزان از تغییرات بر مبنای کارشناسی است گفت: من قضاوتی در مورد اینکه این اظهارات به چه میزان کارشناسی یا سیاسی است ندارم و نمی خواهم هم داشته باشم قطعا عده ای دلسوزانه بنابر نظر کارشناسی اظهارات خود را بیان می کنند.وی ادامه داد: به هر حال ما به نظرات همه احترام قائلیم و ارائه پاسخ و مفاهمه را برای همگان لازم می دانیم. دولت همواره به دنبال تعامل و همفکری با سایر ارکان و قوای کشور است. اما به نظر می رسد که منقدان و مخالفان تلاش می کنند، نقاط قوت دولت در بودجه را به عنوان نقطه ضعف ارائه کنند. بودجه ۱۴۰۰ واقع بینانه و دقیق تدوین شده است. واقعیت امروز و تصویری قابل دسترس از فردا برخلاف برخی اظهارنظرهایی که در خصوص پیش بینی میزان فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰مطرح می شود، اولاً این حق ایران است که با توجه به جایگاهی که در اوپک دارد، حداقل ۲.۳۰۰ میلیون بشکه نفت به فروش برساند.

سخنگوی دولت عنوان کرد: طبیعی است که این حق می بایست در بودجه منعکس شود و دولت به عنوان حافظ منافع ملی باید زمینه تحقق آنرا فراهم کند. ما از جنگ اقتصادی سرافراز بیرون آمدیم و اولین دستاورد ما از پایان این نبرد، این است که سهم خود را از بازار جهانی نفت بگیریم.ربیعی با بیان اینکه برخی از منتقدان دولت به توانایی استخراج و فروش میزان نفت پیش بینی شده تردید دارند، گفت: ما همین حالا هم می توانیم ۲.۳۰۰ میلیون بشکه را تولید کنیم. ما به توانایی وزارت نفت و وزیر مطمئن هستیم. بودجه جاری ما هم در سال ۱۴۰۰ به هیچ عنوان متکی به افزایش فروش نفت نیست و آنچه که از طریق فروش بیشتر نفت به دست بیاید، صرف بنیه دفاعی و عمرانی و حمایت معیشتی خواهد شد.

وی ادامه داد: اما نباید در مورد رابطه نفت و بودجه دچار اشتباه شویم. اساسا براساس یک نظر برای کم کردن رابطه بودجه و نفت معتقدند ما اساسا نباید نفت را بیش از مصرف مان تولید و استخراج کنیم، این دیدگاه نادرستی است.سخنگوی دولت گفت: اعتقاد ما این است که فقط امروز کشور و تداوم وضع موجود را می بیند. در حالیکه ما باید نفت را یار رشد و توسعه کشور کنیم و آنچنان اقتصادی را بسازیم که نقش نفت در آن ناچیز شود. ما باید رابطه نفت و بودجه جاری را قطع کنیم و همه تلاش ما بر این باشد که بودجه جاری از محل پویایی اقتصاد به دست بیاید نه نفت.

 اصلاح ساختار بودجه هم  یعنی ما درآمدهای نفت و فرآورده ها و مشتقات آن را برای افزایش قدرت ملی، ایجاد نیاز جهان به تولیدات صنعتی و مشتقات نفتی ایران و بر افزایش امنیت ملی و نیز سرمایه گذاری برای رشد و توسعه کشور جهت نسل های آینده و کمک به معیشتی مردم برای گذر از شرایط سخت ایجاد نماییم.ربیعی با بیان اینکه نظریه دولت مبتنی بر دیدگاه دوم است، تاکید کرد: البته ما به دغدغه های نمایندگان محترم و منتقدان احترام می گذاریم، اما معتقدیم که بودجه نه تنها غیر واقعی نیست، بلکه کاملا مستند تدوین شده است. امیدواریم در نهایت بهترین تصمیم در راستای منافع ملی کشور اتخاذ شود.

وی در خصوص اعاهای اخیر ترامپ بیان کرد: ما پیش از این هرگونه ماجراجویی در عراق و سایر کشورها را محکوم کرده و امروز نیز این موضع را تکرار می کنیم. احترام به حاکمیت مستقل همسایگان به ویژه عراق و ثبات در این کشور اولویت اول ماست و هر اقدامی که مغایر با خواست دولت و مردم عراق باشد مورد حمایت ما نیست.سخنگوی دولت اضافه کرد: البته ما در برابر توهمات آمریکا که مصرف داخلی داشته و برای منحرف کردن افکار عمومی از شکست های فاجعه بار دولت ترامپ در مدیریت بحران کرونا، اقتصاد آسیب دیده و یک انتخابات شکست خورده طراحی شده، مسئول نیستیم. در عین حال، می دانیم که دشمنان صلح و ثبات منطقه که به همین دلیل، سالها ردای مخالفت با برجام را به تن کرده اند، امروز هم از احیای برجام و بازگشت به مسیر دیپلماسی هراس دارند و می کوشند که تا جای ممکن راه آینده دولت بعدی آمریکا را مین گذاری کنند.

ربیعی خاطرنشان کرد: ما مسئولیت هرگونه اقدام خرابکارانه، تحریک آمیز و عملیات پرچم دروغین در تلاش برای بازنمایی منفی نام ایران را مستقیماً متوجه این رژیم ها در منطقه و وابستگان آنها می دانیم. آمریکایی های مستقر در عراق و رهبران شان واقف هستند که در عراق گروههای زیادی وجود دارند که در چارچوب مطالبات عراقی خود ، انگیزه های ملی و قومیتی قوی برای پایان اشغالگری دارند و اقدامات آنها ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد.وی افزود: در عین حال، ما ضمن حفظ هوشیاری نسبت به سوء استفاده برخی از  بدخواهان و کاسبان تنش میان ایران و آمریکا بر آمادگی خود برای دفاع و محافظت از امنیت، منافع، جان اتباع و قلمرو حاکمیتی خود تاکید داریم و هشدارهای لازم را به طرف های ذیربط داده ایم.

سخنگوی دولت در رابطه با اینکه برخی معتقدند لایحه بودجه ۱۴۰۰ تحویل زمین سوخته به دولت بعد است، اظهار کرد: کلیت مجلس این دیدگاه را ندارد که دولت بخواهد با بودجه زمین سوخته را تحویل دولت بدهد. این اتهامی ناجوانمردانه است و نه اخلاقی نه اسلامی است.ربیعی افزود: دولت وفادار به مردم است. در سه سال گذشته دولت با تمام مشکلات و سختی ها ایستاد. سختی ها در برخی دهک ها زیاد بود و به این مساله واقفیم.طرح های اجرایی دولت برای توسعه زیرساختهای بخش کشاورزی و حمایت از تولید از طریق ممنوعیت واردات از اقدامات مهم دولت و نشانه اهتمام به مردم بوده است.

وی در خصوص واکسن کرونا و اینکه چه تدبیری برای جلوگیری از شکل گیری بازار سیاه این واکسن اندیشیده شده است؟ گفت: به طور قطع مسئولیت اولویت بندی، توزیع و واکسیناسیون برعهده وزارت بهداشت است و ترتیبی اتخاذ خواهد شد که این اقدام صرفا توسط مراکز تحت کنترل و مدیریت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.سخنگوی دولت تصریح کرد: در دولت و جلسه روسای کمیته ها هم در این خصوص بحث شد و مقرر شد به نحوی اقدام شود که یک دوز واکسن هم شناسنامه دار باشد. قطعا قرارگاه با ارکان استانداری هف فرمانداری ها و دهیاری ها در این زمینه همراهی و کمک به وزارت بهداشت خواهند داشت. دولت خود را درگیر و گرفتار قطب سازیهای کاذب خرید و تولید نخواهد کرد.

ربیعی بیان کرد: سلامت شهروندان اولویت شماره یک دولت است و قابل دوگانه انگاری برای تامین واکسن نیست و ما از اولین فرصتی که برای دستیابی به واکسن به وجود آید استفاده خواهیم کرد. مگر در زمان جنگ ایستادیم اول خودمان تسلیحات و تجهیزات جنگی را درست کنیم و بعد به جنگ بپردازیم. ما در طول جنگ در تولید سلاحها به خودکفایی رسیدیم.وی ادامه داد: اما دوراندیشی و تدبیر حکم می کند که در کنار اقدام به خرید فوری، تولید داخل را با اولویت و سرمایه گذاری لازمه پیش ببریم. خوشحالم که اعلام کنم که ما در هر دو عرصه گامهای موثر و موفقی را برداشته ایم. حیات و سلامت شهروندان جای تحلیل، تفسیر و داستان سرایی نیست. ما معتقدیم واکسن کرونا آزمونی بزرگ برای همه دولت‌ها است. آزمون کارآمدی دولت ها هست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: از کانال های متعددی خرید را دنبال می کنیم. در حال حاضر یکی از خریدهای ما از کواکس سازمان بهداشت جهانی است که همانگونه که اعلام شد در گام اول ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده است.ربیعی اضافه کرد: حدود ۵.۵ میلیون دوز را هم در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی های صاحب نام دنبال می کنیم و خرید حدود ۲۰ میلیون دوز دیگر هم  از کمپانی دیگری در حال پیگیری است. تولید واکسن داخلی هم در موسساتی مثل موسسه رازی و شرکتهای دانش بنیان که بعضی ها به مرحله آزمایش انسانی رسیده اند در حال پیگیری است و حتی بحث تولید مشترک هم در برخی کشورها در جریان است و  وزیر بهداشت زمان بندی توزیع واکسن را اعلام خواهد کرد.

وی با بیان اینکه واردات واکسن حتی با بخش خصوصی هم با مجوز سازمان غذا و دارو صورت خواهد گرفت و حتی نظام توزیع آن نیز توسط وزارت بهداشت خواهد بود، گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده و در ستاد ملی کرونا نیز مطرح شد شفافیت و  عدالت در اولویت بندی تزریق واکسن از اصول کاری دولت خواهد بود که توسط وزارت بهداشت اعمال خواهد شد.سخنگوی دولت عنوان کرد: این شفافیت به نحوی خواهد بود که در معرض نظارت همگان قرار گیرد و براساس اولویت بندی وزارت بهداشت افراد دریافت کننده با کد ملی،واکسن را دریافت خواهند کرد. در گام اول به میزان ورود واکسن با اولویت سنی سالمندان، بیماران در معرض آسیب و کادر پزشکی که در خط مقدم قرار دارند، توزیع انجام خواهد شد.

ربیعی بیان کرد: با تاکید معاون محترم اول نیز براساس مباحث صورت گرفته بر این امر که هیچ مقام دولتی و خانواده هایشان خارج از اولویت اعلام شده توسط وزارت بهداشت،  اجازه استفاده از واکسن را نخواهد داشت، این امر قطعا انجام خواهد شد. کرونا و واکسن کرونا یک مسئله ملی است که با روح، روان و جان همه جامعه در ارتباط است و خدشه به آن به اعتماد ملی ما لطمه خواهد زد.دولت همه اهتمام خود را با عدالت و شفافیت به کار خواهد بست و از همگان می خواهیم از قطب سازی‌های داخل و خارج و مسائلی که به حل مساله کمک نمی کند، خودداری کنند.

ربیعی درباره  اینکه اعضای شورای شهر تهران مدعی شده اند که برای ابلاغ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران به صورت محرمانه از وزرای مربوطه امضا گرفته شده و ابلاغ آن هم محرمانه بوده است، این موضوع صحت دارد یا خیر؟ گفت: با وزیر راه و شهرسازی صحبت کردم و محکم این موضوع را تکذیب کردند. اساسا شورای عالی شهرسازی و معماری ایران دارای ضوابط و شیوه های تعریف شده ای است و بطور ثابت نسبت به تهیه، بررسی و تصویب طرح‌های عمران و توسعه شهری اقدام می کند.

وی در رابطه با اینکه رسانه‌های روسی روز چهارم دی‌ماه گزارش داده‌اند که حدود یک میلیون دلار پول نقد پرداختی از ایران که به صورت بسته‌بندی در دو کیف به روسیه ارسال شده بود،‌ به سرقت رفته است و اینکه آیا این خبر را تائید می‌کنید؟ آیا پیش از این هم چنین مواردی اتفاق افتاده است؟ آیا عدم پیوستن به FATF  منجر به ادامه این روند خواهد شد؟ تصریح کرد: خبر مذکور  مربوط می شود به تشکیل پرونده جنائی به اختلاس یکی از کارمندان وزارت امور خارجه روسیه،‌ که مراحل دادرسی آن در دادگاه های روسیه از سال گذشته در جریان است.

وی ادامه داد: این امر موضوعی در چارچوب قوانین روسیه است و ارتباطی با ایران و روابط دو کشور ندارد. این پول مربوط به ایران هم نبوده است. لذا موارد مربوط به پرونده با ایران مرتبط نیست، تنها ارتباط آن با ایران، این است که این وجوه مورد اشاره از محل درآمدهای کنسولی سفارت روسیه در تهران بوده است. لذا نه اموال متعلق به ایران است و نه متهم ایرانی است.

سخنگوی دولت بیان کرد: اما درباره بحث FATF  باید مجددا تاکید کنم که FATF  مستقیم و غیرمستقیم بر تمام مبادلات مالی و تجاری ما تاثیر دارد. در پی حرفِ مشخص من درباره واکسن کرونا که هفته قبل  گفتم، تحریم وFATF بر مبادلات تجاری ما اثر دارند.  برخی مخالفین همیشگی دولت، هجمه ای عجیب به راه انداختند. این در حالی بود که من بطور روشن و به شکل ترکیبی از تاثیر تحریم و FATF  به طور توامان، صحبت کردم اما عده ای  سعی در تجرید این موضوع داشته و دارند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: مایل نیستم اسامی افراد را در سخنگویی اعلام کنم. خود برایان هوک که رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا بود،  صراحتا  تاکید کرد که حضور ایران در لیست سیاه FATF  چطور توانسته به اثرگذاری هرچه بیشتر تحریم‌های ظالمانه آمریکا کمک کند. به طور مشخص هوک در ابتدا به دروغ مدعی می شود که امریکا منعی برای دسترسی شهروندان ایران به دارو ایجاد نکرده است.اما او در پاسخ به این که چرا برخلاف ادعای امریکا، تراکنش مالی مربوط به دارو و سایر اقلام بشری با مشکل مواجه شده است پاسخ می دهد، این مشکل مربوط به آمریکا نیست بلکه به مشکل ایران و بانکهای جهان بر می گردد.ربیعی عنوان کرد: این ها که دائما دروغ می گویند و نمی خواهم به آنها استناد کنم اما بطور واضح از FATF بهانه ای برای اهداف غیرانسانی خود می سازد. یعنی از هر دو ابزار تحریم و FATF توامان سوءاستفاده می کنند. لذا من به طور مشخص به بهانه ها و سوء بهره جویی آمریکا اشاره کردم که هم متوسل به حربه تحریم می شود و هم در مواردی که حربه تحریم کارآیی ندارد به یک حربه مکمل به نام FATF متوسل می شود. من مشخصا لفظ بهانه را به کار برده و گفته بودم ، در لیست سیاه بودن آثار خود را در مراودات مالی نشان داده است و این مساله بهانه ای برای تحمیل فشار به کشورمان شده است.

وی خاطرنشان کرد: مرجع بهانه، مشخص است که کیست. اگر منتقدین محترم سخن من کمترین تردیدی در توسل امریکا به هر دو بهانه تحریم و FATF دارند می توانند به بیانات مامورین و بازیگران امریکایی تحریم‌ها، مراجعه کنند و ببینند که آمریکایی‌ها چگونه آنجا وقتی که در توجیه تحریم ها کم می آورند به حربه FATF متوسل می شوند. در نهایت آنچه هفته گذشته گفتم نظر دولت بود، البته اعضای محترم مجمع هم دلسوزانه تصمیم می گیرند و انشاله آنچه مصلحت نظام و منافع ملی  هست تصمیم گرفته است.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست در پی جانباختن جمعی از کوهنوردان کشور در ارتفاعات شمال تهران در روز جمعه و اینکه برخی از اختلال در سیستم جی پی اس خبر دادند، اظهار داشت: ابتدا مصیبت جان باختن دوازده نفر از هموطنانمان را در حادثه روز جمعه ارتفاعات تهران به خانواده، پدران و مادران، همسران و فرزندان و بستگان آنها تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند برای آنها آرزوی صبر دارم.

ربیعی ادامه داد: اینجا لازم می دانم جان باختن یک رسانه ای دیرین و از بنیان گذاران خبرگزاری ایسنا را به جامعه خبری و رسانه ای و همه کارکنان ایسنا تسلیت ویژه عرض کنم. موضوع سوال در هیئت دولت مورد بحث قرار گرفت. همیشه کوه در زمانی که برف می آید پرجاذبه می شود. به همین دلیل و به علت محدودیت های کرونایی و تعطیلی مراکز تفریحی، متاسفانه پنج شنبه و جمعه این هفته جمعیت بی سابقه ای علیرغم اطلاعیه های هشدار آمیز به کوه رفته  بودند.سخنگوی دولت اضافه کرد: سازمان هواشناسی اواسط هفته گذشته از طریق رسانه ملی هشدارهای لازم را داده بود. علاوه بر آن ستاد بحران استان تهران، سازمان هلال احمر و فدراسیون کوهنوردی هم به طور جداگانه اطلاعیه های هشدارآمیز منتشر کرده بودند. با صحبتی که با رئیس فدراسیون کوهنوردی داشتم اعلام کرد به رغم وجود اخلال در GPS در برخی روزها، موضوع اختلال در GPS با حادثه روز جمعه که برای کوهنوردان و شهروندان کشور رخ داده ارتباط نداشته است.

ربیعی عنوان کرد: در این خصوص با وزارت ارتباطات هم صحبت کردم. روز جمعه  GPS  اختلالی نداشته است. ساعت ۱۱ صبح روز جمعه بادی با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت و در دمای منفی ۳۰ درجه آمده که هم دما را به منفی ۷۰ رسانده و هم باعث شده باد شدید برخی افراد را جابجا کند. اولین تماس های مردمی به هلال احمر ساعت ۱۳ واصل شده است. بنابراین شرایط بد جوی عامل این حادثه بوده است.وی با بیان اینکه رئیس جمهور در خصوص این حادثه، دستور پیگیری دادند و مقرر شد ستاد پیشگیری توسط فدراسیون کوهنوردی و زیرنظر ستاد بحران استان تهران فعال شود، گفت: البته موضوع اختلال در GPS از قبل با دستور رئیس جمهور در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است

اخبار مرتبط