رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  • کد خبر : ۲۹۴۹
  • چاپ خبر : راه‌اندازی اولین آمبولانس ریلی کشور
رییس سازمان اورژانس کشور اعلام کرد:

راه‌اندازی اولین آمبولانس ریلی کشور

اورژانس ریلی از دغدغه های ما بود و این اورژانس را در کشور نداشتیم، در حوادث ریلی ما از اورژانس هوایی استفاده می کردیم و در شب چون بالگرد دید در شب نداشتیم امدادرسانی با چالش رو به رو بود. اورژانس ریلی به ما کمک خواهد کرد.ک

رییس سازمان اورژانس کشور در مراسم افتتاح همزمان ۱۱۵ پروژه سازمان اورژانس کشور به صورت ویدئوکنفرانس با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و تسلیت جانباختن شهروندان لبانی در حادثه روز گذشته، گفت: با کمک شخص وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس سازمان اورژانس کشور شکل گرفت که باعث چابکی خدمات سازمان شد و به نحوی زمان رسیدن بر بالین بیمار حتی در جاده‌های روستایی کاهش چشمگیری داشته است. قبلا در تهران زمان رسیدن بر بالین بیمار به طور متوسط ۳۸ دقیقه بود که به ۱۴ دقیقه و در موتور آمبولانس‌ها به زیر ۱۰ دقیقه رسیده است.دکتر پیرحسین کولیوند افزود:در حوادث ترافیکی شاهد کاهش آمار مرگ و میر هستیم؛ در حالی که سازمان بهداشت جهانی دو سال قبل ما را جزو کشورهای رده هشتم می‌گذاشت اما اکنون در رده الف قرار می‌گیریم و با کشورهایی مانند آلمان و … مقایسه می‌شویم.وی با اشاره به توسعه اورژانس هوایی کشور، تصریح کرد: از ۷ فروند اورژانس هوایی به ۴۵ فروند رسیده‌ایم که ۶۵ درصد مصدومین را مستقیما به اتاق عمل انتقال داده ایم؛ در حالی که در گذشته این ۶۵ درصد افرادی بودند که قبلا یا فوت می‌کردند و یا دچار عارضه می‌شدند.

قرارداد خرید ۱۰۰۰دستگاه موتورآمبولانس

کولیوند تاکید کرد: ۳۳۰ دستگاه موتور آمبولانس در حال خدمت رسانی در ناوگان اورژانس کشور هستند و همچنین قرارداد خرید هزار دستگاه دیگر نیز بسته شده است تا به کلانشهرها برسانیم.

تغییر شیفت کاری پرسنل اورژانس در بحران کرونا

وی درباره خدمات ارائه شده اورژانس در بحران کرونا، تصریح کرد: توانستیم با پذیرش دانشجویان به شکل ۲۴ ساعته کار کنیم. به یاد دارید که حتی در روزهای نخست همکاران ما هتلداری‌ هم کردند. در این بحران شیفت کاری همکاران ما تغییر کرده است و به شکل ۲۴ ساعت کار و ۱۲ ساعت استراحت تغییر کرده است. تاکنون ۱۹۰۰ مبتلا به کرونا و ۴ شهید در بحران کرونا داشتیم؛ اما به رغم از چرخه خارج شدن موقت مبتلایان، بازهم از خدمت رسانی عقب نماندیم.

اقدامات اورژانس در حوزه سکته های مغزی و قلبی

کولیوند به خدمات اورژانس در دو کد ۲۴۷ و ۷۲۴ در حوزه سکته‌های قلبی و مغزی، اشاره کرد و افزود: برای مدیریت سکته‌های قلبی در این قسمت از دستگاه نوار قلب تولید داخل استفاده می‌کنیم و اگر کسی دچار سکته قلبی حاد شود به محض گرفتن نوار قلب و تشخیص پزشک، مستقیم به بخش مخصوص ارجاع داده می‌شود. تاکنون ۹۵ هزار نفر در کمتر از ۶۰ دقیقه به این مراکز رسیده‌اند. در مورد بیماران سکته مغزی نیز ۱۹ هزار نفر در زمان طلایی سه ساعت اولیه به مراکز مربوطه انتقال داده شده‌اند بدون آنکه زمانی در پذیرش اورژانس از دست برود. تاکنون ۸ هزار و ۵۰۰ نفر با تزریق RTPA از عوارض سکته مغزی نجات یافتند.

انتقال بین بیمارستانی بیماران کرونا از سوی اورژانس کشور

رئیس سازمان اورژانس با تاکید بر اینکه در حوادث مختلف اورژانس اولین دستگاهی است که حضور می‌یابد، اظهار کرد: در حوزه کرونا هم همین اتفاق افتاد. اکنون حتی انتقال بین بیمارستانی را هم ما انجام می دهیم و تیم عملیات ویژه که برای عملیات‌های رادیواکتیو و … تعبیه شده است، اکنون هم خوب کار می‌کنند و رشد قابل قبولی داشته‌اند. در این زمینه تقویت سامانه MCMC، مانیتورینگ آمبولانس‌ها و… انجام شده است.وی با اشاره به خدمات اورژانس در نوروز، اربعین، چهارشنبه سوری و… اظهار کرد: در این قسمت‌ها رضایتمندی زیادی داشتیم. خوشبختانه از ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس به ۵۵۰۰ دستگاه رسیده‌ایم و همچنین قصد خرید تعداد بیشتری آمبولانس تا آخر سال جاری را داریم.

افزایش ۶۰ درصدی ماموریت های اورژانس با شیوع کرونا

کولیوند با اشاره به افزایش توان مهارتی پرسنل اورژانس، گفت: با اینکه این عزیزان پزشک نیستند و پزشک همراهشان نیست، اما با راهنمایی‌های مناسب اقدامات بالینی مناسبی انجام می‌دهند. در توسعه پایگاه‌های اورژانس از ۱۹۰۰ پایگاه به ۳۳۰۰ پایگاه رسیده‌ایم. علی‌رغم اینکه با بروز کرونا ماموریت‌هایمان ۶۰ درصد افزایش یافته اما کیفیت کار ارتقا یافته است.وی درباره خدمات اورژانس در طرح هرخانه یک پایگاه سلامت، افزود؛ در این طرح اورژانس یار را اضافه کردیم تا خدمات مهم را به خانوار آموزش دهند.

پذیرش ۶۰ دانشجوی خانم در بخش فوریت های پزشکی

کولیوند کفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است به زودی دانشکده فوریت‌های پزشکی راه اندازی شود. امسال ۶۰ دانشجوی خانم برای اورژانس پذیرش شد.

راه اندازی اولین آمبولانس ریلی کشور

وی افزود: با هماهنگی خیرین قصد ساخت ۱۰۰ پایگاه اورژانس در مناطق محروم داریم. امروز نیز قرار است در طرح افتتاح همزمان پروژه‌های اورژانس کشور اولین آمبولانس ریلی کشور راه اندازی شود، تکمیل سامانه‌های ۱۱۵، شناسایی ۵۳ مخاطره و برای ۱۳ مخاطره که در اولویت هستند سناریوهای پیشگیری و مقابله نوشته شده است، که امروز افتتاح می‌شود.

آمادگی اورژانس ایران برای اعزام نیروهای عملیات ویژه به لبنان

کولیوند همچنین برای کمک به شهروندان آسیب دیده لبنانی، بیان کرد: آمادگی کامل داریم که نیروهای عملیات ویژه اورژانس را برای کمک به مردم لبنان اعزام کنیم.وی ادامه داد: تمام تلاش ما این بوده که هر سال یک قسمت از دستورات مقام معظم رهبری و اهداف دولت و وزارت بهداشت را انجام دهیم و همواره سعی کردیم یک قدم جلوتر باشیم. در حال حاضر کمترین شکایت‌ها در سامانه ۱۹۰ مربوط به اورژانس است و حتی این موارد شکایت نیز به سادگی حل می‌شود. شرایط ارائه خدمات در اورژانس بسیار بهبود یافته و ما توانستیم بر اساس سامانه‌ها بیماران را به خوبی میان مراکز توزیع کنیم. هدایتی که صورت می‌گیرد کاملا استاندارد است و از پرت منابع جلوگیری شده است.

اورژانس کشور درصدد خرید بیمارستان سیار برای چند شهر

وی افزود: بسیاری از پایگاه‌های ما در کانکس بود که در فصول مختلف عزیزان ما اذیت می‌شدند اکنون قالب این کانکس‌ها به ساختمان تبدیل شده است. در اورژانس هوایی در کاهش مرگ و میر مادران باردار نقش چشمگیری داشتیم. اکنون در صدد خرید تعدادی بیمارستان سیار هستیم. در شهرهایی مثل اهواز، ایلام و… نیاز به اورژانس و بیمارستان سیار است.وی با اشاره به کمبود پرسنل اورژانس گفت: این عزیزان علی‌رغم دریافتی‌های کمی که دارند اما از جان و دل مایه می‌گذارند و زحمات سنگینی می‌کشند که انتظار حمایت ویژه‌تر از آنها داریم.رییس سازمان اورژانس کشور گفت: همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی با اورژانس بسیار خوب و چشمگیر است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر دستگاه‌ها نیز این همکاری را با اورژانس دارند.کولیوند همچنین در حاشیه افتتاح ۱۱۵ پروژه اورژانس از قربان تا غدیر اظهار کرد: ۱۱۵ پروژه اورژانس را افتتاح کردیم و ۷ دانشگاه علوم پزشکی به نمایندگی گزارشی ارائه کردند و امروز به برکت جمهوری اسلامی و کمک عزیزان در اورژانس و دانشگاه‌های علوم پزشکی این ۱۱۵ پروژه به بهره برداری رسید.وی افزود: اورژانس ریلی از دغدغه های ما بود و این اورژانس را در کشور نداشتیم، در حوادث ریلی ما از اورژانس هوایی استفاده می کردیم و در شب چون بالگرد دید در شب نداشتیم امدادرسانی با چالش رو به رو بود. اورژانس ریلی به ما کمک خواهد کرد.کولیوند گفت: در این بین آموزش خدمات فوریت‌های پزشکی را به پرسنل در ناوگان حمل و نقل ریلی در دستور کار داریم تا همکاران در راه آهن خدمات فوریت‌های پزشکی ارائه دهند.رییس اورژانس کشور اظهار کرد: سامانه هایی که سرعت و وقت ما را بیشتر و بهتر می کند مانند ۱۱۵ یا سامانه MCMC برای اعزام بیمار مطابق تخت های بیمارستانی و مرکز کنترل و هدایت عملیات ویژه در اورژانس کشور به بهره برداری رسید و تمام ماموریت‌های ویژه در این مرکز هدایت می‌شود، این مرکز داده ها را پایش، رصد، تحلیل و برنامه ریزی می‌کند تا در حوادث به نحو احسن خدمت رسانی کنیم.وی افزود: ما تیم عملیات ویژه خوبی در اورژانس تربیت کرده ایم و سال گذشته در جلسه ای که در تهران برگزار شد این تیم مورد تایید وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی قرار گرفت و آمادگی داریم برای خدمت رسانی به مردم لبنان این تیم ها را اعزام کنیم.

اضافه شدن ۱۵ آمبولانس ریلی به زودی

رییس سازمان اورژانس گفت: ما در سه فاز اورژانس ریلی را راه اندازی کردیم، در فاز نخست راه اندازی اورژانس ریلی در شهر خرم دره استان زنجان کلید خورد و فاز دوم در شیراز راه اندازی خواهد شد و ۱۵ آمبولانس ریلی به زودی به ناوگان اورژانس اضافه می‌شود. همچنین۳۰ واگن آمبولانس ریلی خواهیم داشت و مقرر شد تا ۲ بیمارستان ریلی هم راه اندازی شود تا هر زمان نیاز به اعزام بیمارستان ریلی شد از این بیمارستان ها استفاده کنیم.کولیوند درباره اورژانس ریلی در مترو اظهار کرد: هماهنگی خوبی بین اورژانس کشور و سازمان پدافند غیر عامل و مترو صورت گرفت تا بتوانیم از شبکه ریلی زیرزمینی برای مراکز تروما بیمارستان حضرت امام (ره)، شریعتی، سینا و میلاد و… و. کمک بگیریم و نزدیک این بیمارستان ها ایستگاه های مترو داریم که می توان با حفر تونل ۵۰ تا ۱۵۰ متر دسترسی ایجاد کنیم. به زودی اتفاق خوبی صورت خواهد گرفت؛ زیرا آمادگی اورژانس و پزشکان ۱۰۰ درصدی است، اما درباره جزییات بیشتر، مترو باید درباره راه اندازی اطلاع رسانی کند چرا که تونل ها باید ایجاد شود.

اخبار مرتبط