رفتن به بالا
  • سه شنبه - 2 دی 1399 - 18:53
  • کد خبر : ۵۰۸۲
  • چاپ خبر : تست سریع کرونا برای مسافران ورودی به کشور اجباری شود
وزیر بهداشت: 

تست سریع کرونا برای مسافران ورودی به کشور اجباری شود

وزیر بهداشت با اشاره به نامه اش برای قطع پروازهای بین ایران و انگلیس گفت: با توجه به تعطیلات پیش رو در سال جدید میلادی، باید تست های سریع در فرودگاه های بین المللی کشور که پرواز خارجی دارند برای مسافران ورودی، اجباری شود.

 جلسه بررسی طرح شهید قاسم سلیمانی با حضور وزیر بهداشت، جمعی از معاونین و مدیران وزارت بهداشت، جانشین رییس سازمان بسیج و نیز رییس بسیج جامعه پزشکی برگزار و پیشرفت ها و کمبودهای این طرح در سطح کشور بررسی شد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی – معاون بهداشت وزارت بهداشت در این نشست گفت: خوشبختانه این طرح بزرگ ملی در بین مسئولان در استان ها به خوبی نهادینه شده و با انگیزه بالا، این طرح را اجرایی می کنند.

 وی گفت: خوشبختانه با اجرای طرح شهید سلیمانی و همچنین اعمال محدودیت های هوشمند، میزان ابتلا به کووید۱۹ و متعاقبا فوت بیماران، به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

دکتر جعفر صادق تبریزی – رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت نیز گفت: تا هفته قبل در کشور ۲۲ هزار و ۵۳۰ تیم رهگیری در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با ۱۰۳ هزار نفر عضو تشکیل شده که بیش از ۲۷۰ هزار نفر از افرادی که با بیماران در تماس بوده اند را رهگیری کرده اند. حدود ۴۲ درصد از نیروهایی که در این بخش مشارکت دارند، سفیران سلامت و رابطین سلامت محله بوده اند. حدود ۲۷ درصد از افراد مشکوک در تماس با بیماران برای انجام تست PCR و ۲۸.۳ درصد برای ویزیت پزشک معرفی شده اند و برای ۱۲.۵ درصد از آنها تست سریع انجام شده که حدود ۱۵.۵ درصد از این تست ها، مثبت گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۶ هزار و ۷۳۰ تیم مراقبت در منزل در طرح شهید سلیمانی در کشور با مشارکت ۱۸ هزار تشکیل شده است. این تیم ها تا کنون از ۴۱ هزار نفر در منازل، مراقبت کرده اند و برای ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد مشکوک، تست سریع انجام شده که یک هزار و ۳۲۰ نفر معادل ۱۷.۶ درصد از افرادی که مراقبت در منزل را دریافت کرده اند، تست مثبت داشته اند همچنین ۳۳.۵ درصد از این افراد برای انجام تست PCR معرفی شده اند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: تا هفته قبل مجموعا ۴۱ هزار تست توسط تیم های رهگیری و مراقبتی در طرح شهید سلیمانی انجام شده که ۶ هزار و ۵۰۰ نفر از افراد مشکوک معادل ۱۶ درصد از این افراد، تست مثبت داشته اند.وی تصریح کرد: تا هفته گذشته، با مشارکت ۶۱ هزار نفر بیش از ۱۰ هزار تیم نظارتی در طرح شهید سلیمانی تشکیل شده است. حدود ۷۸۲ هزار بازدید و نظارت از اماکن و مراکز مختلف انجام شده که ۴۹ هزار و ۶۳۰ اخطار یا پلمب معادل ۹ درصد از کل بازدیدها، انجام شده است.

نمکی وزیر بهداشت نیز پس از استماع گزارش ها ضمن تقدیر از همکاری مردم و دستگاه های اجرایی در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: عمده ترین دستگاه های همکار ما در این طرح، سازمان بسیج و هلال احمر بوده اند که توانسته ایم برای شناسایی زودهنگام، جداسازی و آموزش بیماران با رویکرد محله محور و خانواده محور، اقدامات مناسبی را انجام دهیم.

بنا بر اعلام وبدا، وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مقدار زیادی کیت تست سریع کرونا و همچنین منابع مالی برای اجرای این طرح در بین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع شده تا دغدغه اجرای این طرح، کاهش پیدا کند.

نمکی تاکید کرد: نامه ای برای قطع پروازهای بین ایران و انگلیس به وزیر راه و شهرسازی نوشتم و از طرفی چندین تکلیف برای معاونت بهداشت جهت پیگیری مسافران ورودی به کشور از مبدا انگلیس به کشور معین کردم. با توجه به تعطیلات پیش رو در سال جدید میلادی، باید تست های سریع در فرودگاه های بین المللی کشور که پرواز خارجی دارند برای مسافران ورودی، اجباری شود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

  • آخرین دیدگاه‌ها