رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
  • کد خبر : ۶۰۹۳
  • چاپ خبر : برگزاری نخستین رویداد شتاپ تخصصی شوید هرندی
به همت دانشگاه علمی کاربردی هرند انجام شد:

برگزاری نخستین رویداد شتاپ تخصصی شوید هرندی

دانشگاه های مختلفی در سطح جهان وجود دارند که دوستدار استارت آپ ها هستند و به آنها نگاه ویژهای دارند ؛خوشبختانه دانشگاه علمی کاربردی هرند استان اصفهان نیز با دانشگاه های معتبر جهان همگام شد و توانست با بررسی ظرفیت های منطقه شرق اصفهان اقدام به برگزاری نخستین استارت آپ تخصصی شوید هرندی را رقم بزند .

متاسفانه با وجود آنکه بارها از ظرفیت کشاورزی ایران به ویژه محصولات منحصر به فرد صحبت می‌شود، اما هیچ گاه تلاشی برای شکوفایی این ظرفیت‌ها به کار گرفته نشده است چرا که این بخش برای ارتقای کیفی، قیمت عادلانه محصول، شناسایی بازارهای صادراتی و حذف واسطه‌ها به خدمات استارت‌آپی نیاز دارد که متأسفانه در کشور مغفول مانده است. به گزارش کیمیای ایران، استارت آپ‌ها مزایای متعددی همچون تسهیل فروش محصولات کشاورزی، توسعه صادرات، حذف واسطه‌ها برای خریداران و فروشندگان، تسهیل استفاده کشاورزان از ماشین آلات و غیره را به عهده دارند و بدین منظور بسیاری از مسئولان بر این باروند تا با استفاده از این فعالیت نوآورانه مشکلات بخش کشاورزی را پایان دهند. با وجود ظرفیت‌های منحصر به فرد کشاورزی ایران و تأثیر بسزای خدمات استارت‌آپی در این بخش، اما جای آن در بخش کشاورزی خالی است.

دانشگاه های مختلفی در سطح جهان وجود دارند که دوستدار استارت آپ ها هستند و به آنها نگاه ویژهای دارند ؛خوشبختانه دانشگاه علمی کاربردی هرند استان اصفهان نیز با دانشگاه های معتبر جهان همگام شد و توانست با بررسی ظرفیت های منطقه شرق اصفهان اقدام به برگزاری نخستین استارت آپ تخصصی شوید هرندی را رقم بزند .

دکتر غلامرضا مالکی رییس مرکز علمی کاربردی هرند در نخستین رویداد شتاب شوید هرندی که بصورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه رسالت اصلی دانشگاه های علمی کاربردی، پیوند آموزش و شغل است اظهار داشت :بر همین اساس نیاز بازار را شناسایی و برای بهبود فضای کسب و کار و اصلاح شرایط موجود تلاش گردیدکه این تحقیقات حاکی از آن است که این دانشگاه توجه ویژه ای به ارتباط بین آموزش ها و مشاغل دارد .

مالکی با ذکر اینکه در مرحله اول۲۰ایده مختلف به این دبیرخانه ارسال گردید گفت : در ارزیابی های اولیه، ۸ ایده حائز حداقل امتیاز لازم برای شرکت در این رویداد شدند.

رییس مرکز علمی کاربردی هرند  با تاکید بر اینکه این رویداد براساس نیاز سنجی منطقه طراحی گردید تصریح کرد :یکی از پتانسیل هایی که در شهر هرند وجود داردشوید است که از عطر و بو و کیفیت مرغوبی برخوردار است که متاسفانه ناشناخته و مغفول مانده را شناسایی و سعی شد در غالب این رویداد راهکارهای ارائه شودتا این محصول ارزشمند را به ثروت مبدل کرد.

وی قدم اول را شناسایی ایده های برتر دانست و افزود :در گام های بعدی سعی خواهد شد با کمکی که متخصصین حوزه به ارائه دهنگان خواهند داشت زمینه عملیاتی شدن این ایده ها فراهم و در نهایت ضمن هدف گذاری، این اید ه ها تبدیل به ثروت شود که اگر این مهم اتفاق بیوفتد تا می توان مدعی شد که در حوزه اشتغال این منطقه که طی چندین دهه اخیر با مشکلات خشکسالی مواجه شدند ،موثر باشد.

در ادامه این رویداد، دکتر بهزاد رضایی سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی اصفهان هدف از برگزاری رویداد شتاب را معرفی مزیت های مناطق عنوان کرد و اظهارداشت :داشتن ایده‌ای در راستای تولید و بازاریابی بدون برنامه علمی وعملی، بی‌فایده است. استارتاپی موفق است که در جستجوی تولید و بازاریابی مناسب باشد. این شرکت‌ها سعی می‌کنند مشتریان ایده‌آل پیدا کنند. بنابراین آن‌ها می‌توانند خدمات، تولیدات، قیمت، کارکرد، نکات مثبت و اینکه چقدر در زندگی مورد نیاز است را به مشتریان ایده‌آل معرفی کنند.

رضایی شرح داد : این محصول در مواردی نظیر بازاریابی از طریق شبکه ای اجتماعی و اپلیکیشن ها ، فراوری محصول با توجه به خواص متعدد و متنوع آن ، بسته بندی و تسهیل زمینه صادرات ، راهکارهای حفظ و بهبود کیفیت آن ، افزایش میزان بداشت و استفاده از روش های نوین کشت باید اهتمام شود .

دکتر محمد حسین موسی زاده مدیر کل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور ضمن تصریح اینکه اقتصاد تمام کشورهای بزرگ دنیا برپایه شناخت ارزش های روستاها و شهرهایشان است که اهمیت فراوانی قائل برای آن هاهستند اظهار داشت : متاسفانه اقتصاد ایران برمبنای نفت بنا شده است و در این مورد اقدامات شایانی نشده است و جای بسی خرسندی است که کشور ناظر این اقدامات مهم باشد.

وی با یادآوری اینکه نخست باید به شناخت برسد سپس آن را تبدیل به فرصت کرد و به جهان شناساند گفت : میتوان پنیر موزارلا را مثال زد که ثروت عظیمی برای ایتالیا رقم زد.

موسی زاده رویدادهای شتاب را شناسایی و توانمند سازی عنوان و تاکید کرد : اکنون که محصول شناسایی و ایده برتر مشخص می شوندباید از فردا توانمند سازی صورت گیرد و این مسئله بسیار مهم و حیاتی است و اکرپتانسیل ها تبدیل به محصول نهایی شوند این اقدامات به نتیجه رسیده اند یعنی باید تمام محصولات اعم از بیسکوییت ، گز، برنج، شکلات به صورت شویدی و انحصارا از طریق هرندعرضه شود که این نیاز به فکرو دانش دارد.

مدیر کل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور درپایان خاطرنشان کرد :قدرت های اقتصادی دنیا تنها با دانستن مزیت های هر شهرو روستا و تبدیل آن به ثروت توسط علم و دانشگاه توانسته اقتصاد خود را ارتقا دهند.

در پایان این رویداد، داروان، ۳ نفر از شرکت کنندگان به عنوان برترین ایده برگزیده و جهت به ثمر نشستن طرح هایشان به کارآفرینان برتر کشوری معرفی شدند.

* حدیث زاهدی

اخبار مرتبط