اجتماعی
کد خبر : 5707
دوشنبه - ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۲
نکوهش کردن حلال مشکلات نیست؛

درس‌های یک «سیلی»

جامعه شناسان معتقدند میل به قدرت در انسان مسئول، گاه قدرتی فراتر از قانون به وی می‌دهد و به همین دلیل فرد احساس مصونیت می‌کند. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا،سمیه فریدونی، جامعه شناس در این باره گفت: زمانی که به لحاظ ساختاری فرد در مرتبه بالاتری نسبت به قانون قرار می‌گیرد، برخورد با او به عنوان متخلف معنایی ندارد چراکه خود آن فرد قانون را تعریف می‌کند که ملزم به پاسخگویی نیست. از سوی دیگر وقتی مردم احساس کنند ساختارهای پاسخگویی به انها درست کار نمی کنند فضای مجازی به عنوان مجرایی برای وادار کردن یک مسئول به پاسخگویی عمل می‌کند. مسئولین از طریق فضای مجازی و انتشار سریع وقایع مجبور به پاسخگویی هستند و نمی‌توانند از تیررس چشمان تیزبین اجتماع به دور باشد.

این جامعه شناس درباره اینکه چرا ممکن است مسئولی که توسط مردم انتخاب می‌شود خود را جدای از مردم بداند؟ اظهار کرد: جامعه ما به شدت به طبقه بندی کردن گرایش دارد به طوری که انواع طبقات اجتماعی اعم از ثروتمند، فقیر، دارای تحصیلات، بدون تحصیلات و… در آن دیده می‌شود و در دل این طبقه‌ بندی ارزش گذاری انجام می‌شود. در واقع مردم به قشری رای می‌دهند که بتوانند از طریق آن قشر وارد یک طبقه اجتماعی شوند که بالاتر از طبقه خودشان است.

وی با بیان اینکه نگاه مردم در روند انتخاب و رای دهی به نمایندگان بسیار مهم است، ادامه داد: نگاه مردم از این رو حائز اهمیت است که آیا به شخصی رای می‌دهند که پیگیر مطالبات آن‌ها است و یا اینکه به فردی رای می‌دهند که دارای شان اجتماعی نسبتا بالاتری از خود آن‌هاست؟. آیا من نوعی ظرفی از زندگی را برای فردی آماده می‌کنم که او را شایسته آن زندگی می‌دانم و منتخب نیز با قرار گرفتن در آن ظرف اجتماعی که من برایش فراهم کرده‌ام خود را به طبقه بالاتری متعلق می‌داند؟.

فریدونی با اشاره به رابطه میان مناسبات و افراد، افزود: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که جایگاه افراد بالاتر از قانون است و متاسفانه در مواردی قانون حرف اول را  نمی‌زند. به دلایل و انحاء مختلف قانون به واسطه افراد مختلف زیر پا گذاشته می‌شود. از جمله مشکلات ما در کشور منطبق شدن قوانین با خواست افراد است و در نتیجه ویژگی این ساختار است که به فرد مسئول امکان قرار گرفتن در موقعیت بالاتر نسبت به قانون را می‌دهد.

فریدونی همچنین این را هم گفت که در فضای فعلی، مسئولیت قدرتی فراتر از قانون به فرد می‌دهد و از این رو همین مسئولیت برای فرد مصونیت ایجاد می‌کند. این توانمندی بلامنازعی که مسئولیت‌ها و مناسبات  به  افراد می‌بخشد و گاه مردم نیز آن را می‌پذیرند، می‌تواند انواع مصونیت‌های اجتماعی، فرهنگی، قضائی و… را برای فرد ایجاد کند و اینگونه رفتارهای خارج از قانون فرد توجیه می‌شود.

وی افزود: اگر قانون فراتر از افراد قرار گیرد می‌توانیم قدرت را مهار کنیم در غیر این صورت ویژگی قدرت و میل انسان به داشتن قدرت نامتناهی چینن اتفاقاتی را به بار می‌آورد. ما نمی‌توانیم رفتار بر اساس اصول اخلاقی را به انتخاب‌های فردی واگذار کنیم. ما از افراد خواهش می‌کنیم که متناسب با اصول اخلاق و حفظ هنجارهای اجتماعی انتخاب کنند بدون اینکه حتی برای آن چارچوبی قائل شویم و نظام پاسخگویی و پایشی برای آن ایجاد کنیم. از این رو در بسیاری مواقع افراد این امکان را دارند که انتخاب‌های غیر اخلاقی داشته باشند.

فریدونی معتقد است: باید محل آسیب را از روی فرد برداشت و بر روی ساختار معطوف کرد چراکه در چنین ساختاری افراد اجازه انجام چنین رفتاری را پیدا می‌کنند. اینگونه افراد از عوارض رفتار خود مطلع می‌شوند و می‌دانند در قبال چنین بی‌اخلاقی باید پاسخگو باشند و این دقیقا همان چیزی است که ماهیت قانون را تعیین می‌کند.

وی با اشاره به مورد اخیر و قانون شکنی نماینده مجلس به عنوان نماینده قانون، تصریح کرد: تمرکز بر رفتار و قانون شکنی این فرد و توجه صرف به این وجه ماجرا ما را از ریشه ماجرا دور می‌کند چراکه باید به ریشه این ماجرا پرداخت که چگونه فردی به خود اجازه چنین بی‌قانونی را داده است؟. نقطه هدف ساختاری است که در آن امکان بروز چنین اتفاقاتی وجود دارد. باید به سوی تصویب قوانینی برویم که حدود و ثغور اجتماعی افراد و مسئولان در آن مشخص باشد و در برابر عبور از حدود ملزم به پرداخت هزینه شوند تا اینگونه بتوانیم گفتمان روشنی داشته باشیم.

فریدونی همچنین گفت: در حال حاضر ما گفتمان روشنی نسبت به قانون شکنی نداریم. ما گفتمان را به سوی اخلاق می‌بریم آن هم نه از منظر اخلاق قضائی بلکه از منظر اخلاق اجتماعی؛ در صورتی که در این رویکرد ، اینگونه مشکلات به صورت بنیادین حل نمی‌شوند. ما نیازمند ساز و کاری هستیم که در آن نماینده یا هر مسئولی در ازای  انجام رفتاری موظف به پاسخگویی و پرداخت هزینه باشد و در آن ساختار چشم بینایی برای رسیدگی به چینن اتفاق‌هایی طراحی شده باشد.این جامعه شناس ادامه داد: ریشه‌های بروز چنین رفتاری را باید در ساختاری که قانون در آن حرف نخست را نمی‌زند، اخلاق را به انتخاب‌های افراد تقلیل می‌دهد و برای آن محافظی ایجاد نمی‌کند، برای مسئولین ساز و کارهای پایشی دقیق  طراحی نکرده است و مسئول موظف به پاسخگویی نیست، جست‌جو کرد. هر ساختاری باید نظامی برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی داشته باشد تا در صورت بروز اتفاقی سازو کاری برای آن پیش بینی شده باشد. نکوهش کردن فرد به تنهایی کارساز نیست چراکه ریشه مسائل به ساختار، سازمان و قانون ما باز می‌گردد.فریدونی گفت: اگر ما ساز و کاری طراحی کردیم و در آن به فردی در لباس نماینده مجلس یک قدرتی دادیم و او را مترادف قانون و حتی بالاتر از قانون قرار دادیم از این رو هدف ما آن فردی که قانون شکنی می‌کند نیست چراکه اگر نقطه تحلیل را بر روی آن فرد بگذاریم در واقع منازعه‌ای بی‌نتیجه ایجاد کرده‌ایم، بلکه در چنین شرایطی و هنگام بروز چنین تخلفاتی ساختار باید از مواجهه افراد با یکدیگر و در موقعیت‌های مختلف جلوگیری و نقش‌آفرینی کند، چراکه هر دو طرف این مواجهه انسان هستند و این ساختار است که نباید به آن‌ها اجازه قرار گیری در چنین موقعیتی را دهد. گرفتار شدن در تحلیل افراد، ما را از اصل مسئله دور می‌کند.

سه درس از سیلی زدن به صورت مامور قانون

سیامک زندرضوی، جامعه‌شناس نیز به تحلیل آنچه اتفاق افتاده از زاویه ای دیگر می‌پردازد و در این باره به ایسنا می گوید که  آنچه در کلیپی که در این باره منتشر شد دیدیم این نبود که نماینده مجلس به یک سرباز وظیفه راهنمایی رانندگی سیلی زد، بلکه آنچه مشاهده شد یک رخداد در کف خیابان بود؛ رخدادی که واجد برخی تصاویر مهم  چون حمایت شهروندان سرباز، ابراز خشم نسبت به فرد داخل ماشین و شجاعت جوان سرباز بود. همچنین  او غیر از شهروندان که آنها را به شهادت می‌گرفت، به وجود و شهادت دوربین خیابان نیز اشاره و استناد می‌ کرد.وی در ادامه به سه نتیجه از اتفاقی رخ داده اشاره میکند و می گوید که این روزه دیگر  جوانان ما سرشان را بالا می‌گیرند و اعتراض خود را صرف نظر از اینکه امید به دادرسی عادلانه وجود دارد یا خیر به قانون شکنی اعلام می‌کنند. دوم؛ شهروندان ما صرف نظر از وضعیتی که در آن گرفتار هستند مانند ترافیک و امثال آن، آماده‌اند تا شهادت دهند و ازحقیقت دفاع کنند و  سوم؛ نماینده مجلسی است که خود را از شهروندان در ماشین با شیشه‌های دودی پنهان می‌کند و چشم خود را بر این واقعیت های طوفنده می‌بندد.زند رضوی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا برخی مسئولان فکر می‌کنند باید با بقیه مردم فرق می کنند و از چراغ قرمز، خط ویژه و… مستثنی شوند، به انتقاد از برخی ساختارهای تایید صلاحیت نامزدهای نمایندگی می پردازد و این روندها را موحب ان میداند که نماینده ای خواسته و یا ناخواسته خود را نماینده همه شهروندان و بنابراین پاسخگوی آنان نداند و گمان کند میتواند از امکانات بهره برداری ویژه داشته باشد . این جامعه‌شناس در پایان خواستار توجه به چنین وقایعی و تبعات آنها از منظر جامعه شناختی و افکار عمومی شد.

احساس خود برتربینی برخی و …

علیرضا شریفی یزدی، روانشناس نیز در گفت و گو با ایسنا، به واکنش‌های مردم اشاره کرد و گفت: این پدیده و پدیده‌های مشابه این مسئله نشان‌دهنده جدا افتادگی برخی مسئولان از توده مردم  و همچنین افزایش معدل خشم و پرخاش اجتماعی در جامعه طی چند سال اخیر به دلایل مختلف از جمله مسایل اقتصادی و اجتماعی است. مردم  از عدم امنیت اقتصادی و آینده خود و فرزندانشان ناراحت هستند و با رفتار غلط یک نماینده که در جای خود رفتار ناپسند و غیر قابل دفاعی است، این خشم را در بین آنها می‌بینیم.شریفی یزدی در ادامه و در پاسخ به این سوال که چرا برخی مسئولان فکر می‌کنند با بقیه مردم متفاوت و برای عبور از چراغ قرمز و خط ویژه و… از سایر مردم مستثنی هستند؟ اینطور توضیح داد: از نظر روانشناسی به نظر ظرفیت روحی و روانی برخی از این افراد بسیار کوچکتر از جایی است که در آن قرار گرفته‌اند. موضوع دیگر این است که چند سالی است که نوعی احساس خودبرتربینی نسبت به دیگران میان برخی از مسئولان وجود دارد، آنها تصور می‌کنند که با دیگران تفاوت دارند.

این روانشناس ادامه می‌دهد: از سوی دیگر برخی از آنها تصور می‌کنند که اساسا مسئولیت به معنی برخورداری و حق و حقوق است، این درحالیست که مسئول در هر سمتی باید به دلیل جایگاه حساسی که در آن قرار دارد سلامت روانی بالاتری نسبت به توده مردم داشته باشد و دوم آنکه مسئولیت در کشور ما در حقیقت «وظیفه و امانت» است، نه آنکه به آن به عنوان یک فرصت برای تامین نیازهای مادی، معنوی، روحی و روانی نگاه کنیم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:

ایران احتمالا از سوئد واکسن آسترازنکا وارد می‌کند

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اعلام وزیر بهداشت مبنی بر واردات اولین محموله واکسن کرونا در روزهای آینده درباره نوع واکسن وارداتی کرونا توضیح داد: دقیق نمی دانم وزارت بهداشت چه واکسنی را می خواهد وارد کند اما قبل از اعلام وزیر بهداشت، شنیده بودم که می خواهند واکسن آسترازنکا را از سوئد وارد کنند. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایرنا،مینو محرز افزود: دقیق اطلاع ندارم که این محموله واکسن کی قرار است به ایران برسد اما ظاهرا اولین محموله واکسن کرونا که قرار است به ایران وارد شود، واکسن آسترازنکاست که یک واکسن نوترکیب (ریکامبیننت) است. این واکسن مورد تایید است و سازمان بهداشت جهانی هم آن را تایید کرده است. اثربخشی و ایمنی آن تایید شده است و نگهداری آن در دمای معمولی یخچال هم امکانپذیر است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شایعات واردات واکسن آسترازنکا از هند توضیح داد: بزرگترین کارخانه واکسن سازی دنیا در هند است و تا جایی که اطلاع دارم هند هم واکسن کرونا را تولید کرده است البته اطلاع ندارم از نوع ویروس ضعیف شده یا نوع دیگری است و اینکه آیا پروژه تولید واکسن آسترازنکا در این کشور شروع شده یا نه ولی تا جایی که اطلاع دارم، کشور هند اعلام کرده اولویت این کشور واکسیناسیون مردم خود این کشور است و فعلا صادرات واکسن در اولویت این کشور نیست اما اگر بنای بر صادرات داشته باشد خیلی از کشورها به این کشور سفارش خرید واکسن می دهند.

محرز ادامه داد: با توجه به اطلاعات موجود قاعدتا فعلا ایران می تواند واکسن نوترکیب کرونا را از شرکت آسترازنکا سوئد وارد کند مگر اینکه بخواهند واکسن ویروس ضعیف شده کرونا را از هند وارد کنند و در هر صورت واردات یکی از این دو واکسن در دستور کار خواهد بود.

وی گفت: تولید واکسن کرونا با تکنولوژی بایو یا نوترکیب موضوع جدیدی نیست. در کشور ما نیز شناخته شده است و قبلا هم واکسن های نوترکیب در ایران مورد استفاده قرار گرفته است از جمله واکسن هپاتیت بی. واکسن نوترکیب کرونا نسبت به واکسن فایزر که از تکنولوژی جدید و نوآورانه MRNA استفاده می کند، شناخته شده تر است و عارضه ای ندارد، نگهداری آن هم سخت نیست. واکسن فایزر و مدرنا یک نوع نوآوری در صنعت واکسن سازی است که جای خوشحالی دارد اما هنوز برای قضاوت درباره این واکسن زود است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شروع واکسیناسیون کرونا در ایران گفت: بر اساس سند ملی واکسیناسیون ایران، کادر بهداشتی و درمانی در اولویت تزریق واکسن هستند و هر زمان که این واکسن ها وارد شد، به این گروه تزریق می شود، حدود ۴۵۰ هزار نفر در وزارت بهداشت شاغل هستند و با احتساب کادر بهداشت و درمان در بخش خصوصی و مشاغل مرتبط و همچنین گروه های پر خطر اولویت دار دیگر شاید در مرحله اول حدود یک میلیون نفر در اولویت واکسیناسیون هستند و باید حدود دو میلیون واکسن برای گروه های اولویت دار تامین شود چون واکسن کرونا برای اثربخشی نیازمند دو نوبت تزریق است.محرز گفت: بعد از کادر درمان، سالمندان و افراد مسن و افرادی که بیماری زمینه ای دارند مانند افراد مبتلا به بیماری های خاص یا دیابت و بیماری های قلبی در اولویت تزریق واکسن کرونا هستند

سخنگوی صنعت برق خبر داد:

فردا شب؛ اعمال خاموشی در بخش خانگی

سخنگوی صنعت برق  با تاکید بر اینکه استان‌های شمالی کشور باید بیشترین صرفه جویی را داشته باشند، گفت: به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری تا ۶۶۰ میلیون متر مکعب احتمال کاهش اختصاص سوخت به نیروگاه‌ها وجود دارد که فرداشب هر استانی که سوخت به نیروگاهشان نرسد با خاموشی مواجه می‌شود. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر،مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه پایداری سرما بخصوص در استان‌های غربی دلیل افزایش مصرف گاز و برق است، ادامه داد: هم اکنون مصرف برق در کشور به ۸۰۰ میلیون کیلووات ساعت رسیده است که این رقم بسیار بالایی در این فصل است.

به گفته این مقام مسئول تهران نیز یکی از پرمصرف‌ترین استان‌های کشور است که درصورت رعایت نکردن الگوی مصرف و صرفه جویی نکردن امکان بروز خاموشی در آن هست. تمام تلاش ما اعمال نکردن خاموشی در بخش خانگی و تجاری است، اما مردم نیز باید با ما همکاری کنند.

 رهبر انقلاب در دیدار خانواده دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای کشور :

شهادت مزد اخلاص شهید فخری‌زاده بود

 خانواده دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور شهید محسن فخری‌زاده عصر امروز (دوشنبه) با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایرنا،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تجلیل از برجستگی‌های علمی و فنی شهید فخری‌زاده و حضور سخت‌کوشانه آن دانشمند عالی‌مقام در میدان علم و عمل، گفتند: علوّ مقامی که خداوند با شهادت به آن بزرگوار عطاء کرد، مزد زحمات و اخلاص کم‌نظیر او بود و این مقام با هیچ‌یک از مقام‌های دنیوی قابل مقایسه نیست.

رهبر انقلاب اسلامی، عظمت یافتن نام شهید فخری‌زاده در میان عموم مردم و ابراز تأسف بسیاری از جوانان از ناشناخته بودن او در زمان حیاتش را از دیگر آثار اخلاص شهید دانستند.

ایشان همچنین گفتند: همسران شهدا در اجر آنها شریک هستند و از خداوند می‌خواهیم که صبر و آرامش خود را بر دل‌های شما نازل فرماید و به توفیق الهی بتوانید حرکت خود را متناسب با شأن شهید ادامه دهید.در این دیدار، همسر و فرزندان شهید فخری‌زاده با قدردانی از پیام محبت‌آمیز و روشنگر رهبر انقلاب اسلامی پس از ترور شهید فخری‌زاده، تبیین جریان فکریِ شهدای جهاد علمی و الگوسازی از آنان را مورد تأکید قرار دادند.

خطیب‌زاده در نشست خبری مطرح کرد:

پیام ایران به سعودی‌ها

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری اعلام کرد: با تلاش‌ها و هماهنگی‌های صورت گرفته، امروز گفتگوی برخط رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس کنگره خلق چین انجام خواهد شد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر، وی افزود: امروز نخستین روز سفر محمد جواد ظریف به منطقه است و وی شب گذشته وارد باکو شد و در ادامه به دیگر کشورهای منطقه سفر خواهد کرد.سخنگوی وزارت امور خارجه درباره رایزنی وزیر امور خارجه با همتای ایرلندی در روزهای اخیر، اظهار داشت: مهمترین تصمیم در این گفتگو، اظهار تمایل طرف ایرلندی برای بازگشایی سفارتشان در ایران بود.خطیب زاده تصریح کرد: همچنین وزیر امور خارجه با همتای ترکیه‌ای تلفنی درباره همکاری‌های دوجانبه صحبت کرد و در همان روز هم ایران برخی از مقامات سابق دولت آمریکا را در لیست تحریمی قرار داد.

اتفاق جدیدی درباره «برجام» شاهد نبودیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر تحریم‌ها لغو شود ایران چه اقداماتی انجام می‌دهد، گفت: هنوز شاهد هیچ اتفاق جدیدی نبودیم. موضع ما همان موضعی است که قبلاً گفتیم و ما باید شاهد رفع تحریم‌ها و اجرای برجام از سوی آمریکا و طرف‌های دیگر حاضر در برجام باشیم و تا موقعی که این اتفاق نیفتد و به طور موثر رفع تحریم‌ها اتفاق نیفتد، هیچ اتفاقی از طرف جمهوری اسلامی ایران نمی‌افتد.خطیب زاده بیان کرد: اگر طرف مقابل به تعهدات خود بازگردد و تحریم‌های ایران را تماماً بر دارد، اقدامات کاهش تعهدات ایران در برجام کاملاً برگشت پذیر است اما تا آن موقع ما منتظر اقدام خواهیم بود و ما تاکنون صحبت زیاد شنیدیم و الان وقت عمل است.

منتظر اطلاعات درباره توقیف کشتی ایرانی هستیم

وی درباره توقیف نفت‌کش ایران در اندونزی، تصریح کرد: ما منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از سوی دولت اندونزی هستیم چرا که برخی اطلاعات ضد و نقیض در این باره دریافت کردیم البته این موضوع فنی است و در کشتیرانی این موضوعات همواره وجود داشته است. همچنین سفارت ما در اندونزی و وزارت امور خارجه در حال پیگیری این موضوع هستند.سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و عربستان سعودی، گفت: موضع ما درباره همسایگانمان یکسان است و زمانی که رئیس جمهور ایران طرح صلح هرمز را طی نامه‌ای به کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال کرد، موضع ما کاملاً روشن بود و ما نشان دادیم که به دنبال ایجاد یک ساز و کار منطقه‌ای و در چارچوب همکاری در منطقه هستیم و سیاست ما عوض نشده است.

پیام ایران به سعودی‌ها

خطیب زاده گفت: در صورتی که عربستان سعودی از چرخه باطل خشونت و نادیده گرفتن امنیت منطقه‌ای و همکاری با قدرت‌های فرامنطقه‌ای فاصله بگیرد و اگر این تغییر نگرش در رفتار عربستان مشاهده شود، آغوش ایران از ابتدا باز بوده اما ما نمی‌توانیم هر روز شاهد بمباران در یمن باشیم.وی در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر اینکه ایران به پیام صلح ما جواب نداده است، گفت: ما به دنبال سازوکار منطقه‌ای، بومی و یک چارچوب همکاری هستیم.سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه نمی‌توانیم شاهد این باشیم که بمباران روزانه در یمن ادامه دارد اما صحبت از صلح در یمن شود، تاکید کرد: از سویی در روزهای آخر «ترامپ» یکی از گروه‌های یمنی را در لیست خودخوانده تروریسم آمریکا قرار می‌دهند اما در عین حال، صحبت می‌شود که ریاض آماده حل و فصل مسائل منطقه‌ای است. یک شجاعت در طرف سعودی و تغییر گفتمان نیاز است.خطیب زاده در ادامه این نشست، با بیان اینکه تا موقعی که رفع تحریم‌ها را به طور موثر و پایبندی طرف مقابل به قطعنامه ۲۲۳۱ را نبینیم، اقدامی نخواهیم کرد و خیلی به گفته‌ها توجه نمی‌کنیم، اظهار داشت: دولت جدید ایالات متحده باید نشان دهد که رویکرد متفاوتی با دولت قبلی دارد.وی با بیان اینکه موضع ما کاملاً روشن است، باردیگر تاکید کرد: ایالات متحده آمریکا باید به تعهدات خود در ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کند.

همکاری ایران با آژانس متوقف نمی‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها نیز گفت: تکلیف مجلس در قانون لغو تحریم‌ها روشن است و اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود و آمریکا به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکند، طبیعتاً ایران باید نظارت‌های فراپادمانی و پروتکل الحاقی را متوقف کند.خطیب زاده تصریح کرد: ایران به صورت داوطلبانه پذیرفته است که پروتکل الحاقی را اجرا کند که می‌توانیم آن را متوقف کنیم اما همکاری ایران با آژانس متوقف نخواهد شد و به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست.وی در پاسخ به سوالی درباره انتخاب مقامات جدید آمریکا از سوی «بایدن»، گفت: بنده درباره مباحث داخلی ایالات متحده آمریکا موضع‌گیری نمی‌کنم.

دیپلماسی اقتصادی فقط به وزارت خارجه مربوط نمی‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا وزارت امور خارجه در امور دیپلماسی اقتصادی موفق نبوده است؟، تصریح کرد: دیپلماسی اقتصادی فقط به وزارت امورخارجه مربوط نمی‌شود و نهادها و ارگان‌هایی که مسئولیت مستقیم در حوزه تجارت، سرمایه‌گذاری، بازرگانی و مراودات دارند، اختیاراتی دارند که اختیارات آنان دست وزارت امور خارجه نیست، وزارت خارجه مسئولیت هماهنگی و تسهیل امور آنها را دارد و در بسیاری از موارد فقط وقتی سراغ ما می‌آمدند که به مشکل برمی خوردند.خطیب زاده همچنین با بیان اینکه ما در سطوح مختلف رابطه نزدیکی با عراق داریم اما موانعی هم وجود دارد که باید با روابط نزدیکی که داریم، موانع را حل و فصل کنیم، افزود: مراودات و رایزنی‌های ما در حوزه مراودات تجاری و در حوزه‌هایی همچون راه‌آهن شلمچه است و فکر می‌کنیم که مسیر به درستی پیش می‌رود تا ما به رایزنی‌های بسیار نزدیکی با دوستان خود در عراق برسیم.وی در عین حال تاکید کرد: ما با همسایگان خود در خلیج فارس و شرق ارتباطات گسترده‌ای داریم و باید به کاهش فشار حداکثری ارج گذاشت.سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: برخی از طرف‌های ما در برجام تصور می‌کنند که می‌توانند با برخی از اظهارات خود حافظه تاریخی را پاک کنند اما این تصور آنان ساده انگارانه است. تاریخ خودش حرف خودش را خواهد زد. اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام تعهداتی داد و هیچکدام را انجام نداد.خطیب زاده در پاسخ سوالی درباره پیگیری شهادت سردار سلیمانی، گفت: موضوع شهادت حاج قاسم سلیمانی در چند سطح پیگیری می‌شود که یک سطح بعد حقوقی داخلی است که در محاکم صالحه ایران در حال پیگیری است و پیگیری‌های دوجانبه با دولت عراق هم در حال انجام است.وی اضافه کرد: همچنین درخواست ما از عراق به عنوان کشوری که این ترور در خاک عراق اتفاق افتاد، آن است که این موضوع را پیگیری کنند و در هیچ ملاقاتی نیست که ما این موضوع را مطالبه نکنیم.

اجازه نمی‌دهیم داعش بار دیگر خود را سازماندهی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اتفاق تروریستی روزهای اخیر در عراق، اظهار داشت: ما با مردم عراق پیوستگی‌های عمیق و تاریخی و چندلایه داریم. درد و رنج مردم عراق، درد و رنج ماست و اتفاق تروریستی روزهای اخیر در عراق ما را متاثر کرد و این اتفاق نشان دهنده چهره کریه تروریسم است که برخی فکر می‌کنند می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.خطیب‌زاده با بیان اینکه تروریسم ریشه در افراطی‌گری‌های فکری و سازمانی دارد، تصریح کرد: دست برخی عناصر در این اقدامات دیده شده است و به نظر می‌رسد طرف سومی است که با آشفته کردن وضعیت منطقه از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرد و به قول وزیر امور خارجه کشورمان به دنبال این است که با خون آمریکایی‌ها به نیات خود برسند.وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در کنار متحدین خود اجازه نمی‌دهد بار دیگر داعش در عراق و کشورهای دیگر خود را سازماندهی کند.

اروپایی‌ها به جای فرافکنی به اجرای موثر تعهداتشان برگردند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره عدم اجرایی شدن توافقات میان ایران و عراق هم، گفت: با عراق در سطوح مختلف روابط بسیار نزدیکی داریم اما برخی از موضوعات بعد از توافق رئیس‌جمهور ایران و نخست وزیر عراق هنوز اجرایی نشده است اما رایزنی نزدیکی با دوستان عراقی داریم که امیدواریم به مفاهمه نزدیک شود.سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات یکی از مقامات ارشد آلمانی مبنی بر اینکه ایران مسئول عدم موفقیت «اینستکس» است، گفت: اینستکس درست شد برای آنکه تحریم‌های یکجانبه، فراسرزمینی و غیرقانونی ایالات متحده را بی‌اثر کند. اینستکس درست نشد که در ذیل تحریم‌ها، مراودات در بعضی از حوزه‌ها به شکل محدود انجام شود، «اینستکس» درست نشد تا خودشان هم منابع مالی‌شان را تامین نکنند و «اینستکس» درست نشد که به جای استفاده از آن به کانال مالی سوئیس روی بیاورند.خطیب زاده افزود: اینستکس درست نشد که طرف‌های مقابل برای فرار از مسئولیت، پشت این لیست پنهان شوند و اگر قرار به عدم اجرای تعهدات باشد، ما می‌توانیم لیست بلندی را مطرح کنیم.وی اظهار داشت: حافظه تاریخی به دقت همه اینها را ثبت کرده است و آن‌ها به جای فرافکنی بهتر است که به اجرای موثر تعهداتشان بازگردند.سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: چند روز از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور آمریکا می‌گذرد اما هنوز هیچ اقدامی از طرف اروپایی ندیدیم.

سفر «ظریف» به باکو نتایج مهمی به همراه خواهد داشت

خطیب زاده با اشاره به سفر ظریف به باکو، گفت: جمهوری آذربایجان یکی از همسایگان پراهمیت برای ایران است. این سفر قرار بود چند هفته قبل انجام شود که به دلیل بررسی بودجه در دولت به تعویق افتاد.وی با بیان اینکه تفاهمات جدی و مهمی درباره مسائل مرزی، همکاری سیاسی، تجاری و اقتصادی با باکو انجام شده است، افزود: این سفر هم درباره مسائل دوجانبه است و از سوی دیگر برای آن است که مرحله گذار برای صلح را داشته باشیم.سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: منطقه نیازمند مراودات دوجانبه و چند جانبه است و این سفر ماندگاری است و نتایج مهمی را به دنبال خواهد داشت.

برای پرداخت بدهی به سازمان ملل باید مسیر امنی طراحی شود

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل متحد، گفت: بدهی ما به سازمان ملل متحد به دلیل آمادگی ما نبوده است، بلکه منابع تخصیص داده و کانال هم در نظر گرفته شده اما آمریکا موانعی برای برداشت ایجاد کرده بود.وی اظهار داشت: هرگاه سازمان ملل بردارد، می‌تواند آن در اختیار بگیرد و ما در حال رایزنی با دبیرخانه سازمان ملل هستیم تا مسیر امنی طراحی شود و سازمان ملل متحد این پول را در اختیار بگیرد.سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اینکه دولت آمریکا از مسیر قبلی بازگردد، به خودشان ربط دارد، اما ما اقدامات آن‌ها را رصد می‌کنیم. ما به چند اقدام پراکنده نگاه نمی‌کنیم بلکه اقدامات موثر و جدی تعهدات آنان را در نظر می‌گیریم که در چند سال اخیر انجام نشده است.

نشست بعدی کمیسیون مشترک اوایل اسفندماه برگزار می‌شود

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام، گفت: فکر می‌کنم اوایل اسفند ماه جلسه بعدی کمیسیون مشترک برگزار شود.وی تاکید کرد: اینکه آمریکا تا زمان نشست بعدی کمیسیون مشترک چه جایگاهی داشته باشد، به خودشان ارتباط دارد اما آمریکا نمی‌تواند هر کاری دلش خواست، انجام دهد و فردا به شرایط سابق بازگردد.سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه این آخرین شانس اروپایی‌هاست که به تعهداتشان بازگردند و برجام را حفظ کنند، تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که ما کلمه به کلمه قانون مجلس مبنی بر اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را اجرا می‌کنیم و طراحی‌های خود را منوط به طرف مقابل نمی‌کنیم.

خطیب زاده با اشاره به اینکه اجرای تعهدات به این معناست که ایران بتواند به راحتی نفت خود را بفروشد و پولش بازگردد، اظهار داشت: هرگاه طرف مقابل گام‌های خود را اصلاح کند، ما نیز اقدامات خود از جمله غنی سازی ۲۰ درصد را اصلاح می‌کنیم.وی درباره آخرین وضعیت بدهی ایران از کره جنوبی، اظهار داشت: هیچ اتفاقی درباره بدهی ایران رخ نداده و منتظر راه‌حل‌هایی هستیم که طرف کره‌ای در سفر به ایران اعلام کرد.سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: انتظار داریم این راه‌حل‌ها عملیاتی شود اما متاسفانه با سرعت مدنظر ما کار جلو نمی‌رود.خطیب زاده در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه با بهبود روابط ایران با غرب، ایران از روسیه و چین فاصله گرفته است، گفت: پیش‌فرض سوال شما اشتباه است.وی متذکر شد: ما از سال‌های ریاست جمهوری رئیس دولت اصلاحات نگاه به شرق را پیگیری کردیم و این سیاست نگاه به شرق برخاسته از شناخت است و برخاسته از الزام بین‌المللی صرف نیست.سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: شرق سیاسی و شرق اقتصادی در حال برآمدن و رشد است و این برآمدن در مقابل هیچ جبهه دیگری نیست و شناخت از دنیای پساغربی است.خطیب زاده اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای اینکه از برخی برداشت‌های نادرست فاصله بگیرد، نقشه راه‌های راهبردی را طراحی کرده است و نقشه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین برای این است که از بالا و پایین رفتن‌های روزمره فاصله بگیریم.

در سیاست خود اقمار هیچکس نمی‌شویم

وی افزود: ما در سیاست خود اقمار هیچ کسی نمی‌شویم و بالاترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران استقلال، آزادی و معرفی راه سوم به جهان است و در روزهای پیش رو شاهد گسترش روابط با شرق خواهیم بود.سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ظریف بیش از چند ده بار به مسکو رفته است و خوب است که تعداد سفرهای وی به منطقه و آسیا را با سفرهایی که به غرب رفته است، مقایسه کنید.

بازگشت به «برجام» باید متعهدانه و مسئولانه باشد

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره نحوه بازگشت آمریکا به برجام، بیان کرد: اینکه دولتی روزی به دلایلی دلش نمی‌خواهد و از توافقی که ذیل قطعنامه شورای امنیت است، خارج شود و بعد بگوید که برمی‌گردم، این شدنی نیست.وی با بیان اینکه نباید اجازه داد کسی به دلخواه خود از بندها استفاده کند و کل برجام را زیر سوال ببرد، اظهار داشت: آنچه ایران می‌گوید مبنای حقوقی دارد و بازگشت به برجام باید متعهدانه و با پذیرش مسئولیت باشد.سخنگوی وزارت امور خارجه درباره فشارهای اقتصادی آمریکا، گفت: آمریکا با هدف فروپاشی اقتصاد ایران و قطع روابط ایران با کشورهای مختلف این فشارها را وارد می‌کند.خطیب زاده یادآور شد: زمانی که کرونا وارد ایران شد، اولین اظهارات مقامات آمریکایی این بود که کرونا کاری را که ما نتوانستیم در بستن مرزها و مراودات انجام دهیم، انجام داد.وی تصریح کرد: خوب است که نگاهی به حجم همکاری‌های ما با همسایگان در یک سال گذشته بیاندازید. آیا این مراودات «الابختکی» انجام می‌شود؟سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: از بی انصافی باید فاصله گرفت و به کاری که کل جمهوری اسلامی در راستای بی اثر کردن این فشار حداکثری به ویژه در حوزه اقتصادی انجام داده است، ارج گذاشت.خطیب زاده تاکید کرد: تجار ما محصولات خود را با سختی فراوان صادر می‌کنند و نفت را به فروش می‌رسانند که این مسائل نشان می‌دهد که وزارت امور خارجه بیش از مسئولیت و اختیارات خود، موفق عمل کرده است.وی درباره اقدامات وزارت امور خارجه درباره پنج نفر از اتباع ایرانی که هفته گذشته در خاک ترکیه و در بهمن گرفتار شدند، گفت: اگر هلال احمر درخواستی از وزارت امور خارجه داشته باشد، حتماً انجام می‌شود.

جهانگیری:

 روزهای بهاری خوبی در پیش است

معاون اول رییس جمهوری  روز یکشنبه در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت گاز پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرایط کرونا و ضرورت حفظ سلامتی مردم باعث شد این نمایشگاه‌ها با حضور مردم برگزار نشود. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایرنا،اسحاق جهانگیریبا بیان اینکه در بمباران مسائل منفی قرار داریم، ادامه داد: از بیرون کشور سعی می‌شود همواره پمپاژ منفی نسبت به آینده کشور و دستاوردهای کشور انجام شود و از داخل کشور هم متاسفانه گاهی اوقات به دلیل بدسلیقگی نسبت به مسائل کشور تلاش می‌شود، فضای منفی ایجاد شود.

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: همین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز،  پالایش و پتروشیمی برای کسانی که به آینده و توسعه و پیشرفت ایران فکر می‌کنند، کفایت می‌کند.  کسانی که به آینده، پیشرفت و توسعه ایران فکر می‌کنند ببینند که مجموعه فرزندان ایران در زیر مجموعه شرکت‌های مرتبط با مهمترین بخش اقتصادی نفت گاز پتروشیمی چه کارهایی بزرگی انجام داده اند و چه کارهای بزرگتری را در دست اجرا دارند.

جهانگیری اظهار کرد: پس از تحریم بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای ارزی ما کاهش یافت.  اما وزارت نفت با اقدام‌های شجاعانه توانست رکورد صادرات نفت و فراورده‌های نفتی را بشکند به طوری که صادرات فراورده‌های نفتی بیش از چهار برابر افزایش یافته است.وی اضافه کرد: زمستان تمام شد و روسیاهی آن می‌ماند برای کسانی که با دولت همراهی نکردند و چوب لای چرخ ما گذاشتند. این روزهای زمستانی تمام خواهد شد و ملت ایران روزهای خوبی در پیش خواهد داشت.معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: مجموعه فرزندان ایران در زیر مجموعه شرکت‌های مرتبط با مهمترین بخش اقتصادی کشور یعنی نفت گاز پتروشیمی کارهایی بزرگی انجام داده اند و کارهای بزرگتری در دست اجرا دارند.

 جهانگیری با بیان اینکه کشور ایران یکی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز دارد، گفت:  هر ایرانی آرزو دارد که بتوانیم در مراحل مختلف در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی از بالادستی و در واقع میادین نفت گاز و واحدهای پایین دستی پتروشیمی به دانش دسترسی پیدا کرده و هم داخلی سازی کنیم و هم به یک توانمندی برسیم که محصولات ما در بازارهای داخلی و بین‌المللی قابل عرضه باشد.وی گفت: روزی که مهندس زنگنه تصمیم گرفتند که دانشگاه‌های کشور وارد حوزه نفت و گاز کشور شوند در جلسه‌ای که بنده هم حضور داشتم من فکر می‌کردم که به جهت ریسک‌پذیری کار بزرگی است.

 معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه درگیر شدن دانشگاه‌ها با این مسئله ممکن است نیاز به زمان طولانی داشته باشد، یادآورشد: امروز در بخشهایی از این سالن‌ها نشان داده می‌شد که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های مختلف، دانشجویان در دوره تحصیلی تکمیلی و بخش وسیعی که رشته‌های مرتبط دارند، کارهای مربوط به تولید دانش، تولید مهندسی و افزایش بازیافت به عنوان مهم‌ترین پروژه‌های نفت و گاز را در دست اجرا دارند. جهانگیری اضافه کرد: ما به زودی در بخش‌های مختلف صاحب لیسانس خواهیم شد که توسط دانشمندان و متخصصین کشور در داخل تولید شده است که بعضی محصولات و تولیدات آن در انحصار تعداد محدودی در شرکت‌های مختلف در دنیا است.

وی ادامه داد:در ساخت تجهیزات، هم در بخش کمپرسورها، هم در بخش‌های توربین‌ها و هم در بخش‌های مختلف توانمندی‌هایی ارائه می‌شود که جزو افتخارات بزرگ برای شرکت‌هایی است که این کالاها را در داخل کشور  با استانداردهای معتبر بین المللی تولید می‌کنند. معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین ویژگیهای بخش نفت که گاهی اوقات بعضی‌ها به عنوان منفی تلقی می‌کردند این بود که  تجهیزات و لوازم و ابزاری که استانداردهای معتبر بین المللی نداشته باشد در این بخش  استفاده نشود و حتما تولیدات شرکتها با استانداردهای معتبر بین المللی باشد.  اما امروز در این نمایشگاه کمپرسورهایی دیدیم که در خط راهبردی انتقال نفت از گوره به جاسک استفاده می‌شود،

جهانگیری اظهار کرد: طرح انتقال گوره -جاسک یکی از بزرگ‌ترین، راهبردی‌ترین و اساسی‌ترین طرح های کشور هست که در یک مقطع زمانی تصمیم گرفته شد که  فروش نفت ایران غیر از خارک و داخل خلیج فارس به یک نقطه خارج خلیج فارس منتقل شود. در این زمینه یک طرح بسیار بزرگی شروع شد و وزارت نفت ایستادگی کرد و شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های نوردسازی ورق‌هایی را در داخل کشور تولید کردند که بتواند گاز ترش جابجا کند که هم دانش و هم محصول آن کار بزرگی است.وی ادامه داد:   ما در مقاطعی  همین ورق‌های معمولی را از خارج از کشور وارد می کردیم و  امروز  با این حمایت‌ها در صنعت  به جایی رسیدیم که در داخل کشور بتوانیم این ورق را تولید کنیم. در کنار این مجموعه‌ها، توانمندی بزرگی که در اجرای پروژه‌های بزرگ شکل گرفته است.  هیچ کس تصور نمی‌کرد کشوری که درگیر سخت‌ترین و شدیدترین تحریم‌های آمریکا در این سه سال اخیر قرار گرفته، بتواند پروژه‌های توسعه‌ای حتی متوسط در داخل  اجرا کند.

جهانگیری گفت: پروژه و طرح بزرگی مثل پالایشگاه بیدبلند در همین دوران اجرا شد و به بهره برداری رسید و در واقع این طرح و این پالایشگاه نمادی از کارهایی در دوران تحریم شدید آمریکا در داخل کشور است که اجرا شد. به هر حال می‌خواستم از این چند جمله این نتیجه بگیرم که وزارت نفت و مجموعه نفت کشور و شرکت‌هایی که امروز در این نمایشگاه حضور پیدا کردن به معنای واقعی کارآمدی، توانمندی و ما می‌توانیم نه در حد شعار و حرف بلکه در واقعیت انجام دادند.

وی گفت  عده ای مدعی ما می‌توانیم هستند. اما در کارنامه‌اش نگاه می‌کنیم کوچکترین کاری که از ما می‌توانیم در پرونده‌شان پیدا نمی‌شود و فقط فکر می‌کنند چون این شعار زیبایی هست تکرارش می‌کنند.معاون اول رییس‌جمهوری گفت: ادعای کارآمدی می‌کنند چون مصداق کارآمدی این است که یک مجموعه کارهای بزرگ و نو که در انحصار شرکتهای خارجی و کشورهای بزرگ بوده را در داخل کشور اجرا کردند بدون اینکه متهم به این شوند که زد و بند یا فسادی بوده است اما اگر کارهای کوچک تشکیلات آنها را رسیدگی کنید متاسفانه دهها مورد فساد پیدا می‌شود.

وی گفت: کارآمدی به معنای کار سالم و بزرگ در مقیاس بین المللی در این نمایشگاه  اتفاق افتاده است، این نمایشگاه در واقع نماد واقعی ما می‌توانیم و کارآمدی سیستم است و اینکه در دوران تحریم ما به معنای واقعی کلمه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند که تحریم‌ها را بی‌اثر کنید در بخش نفت و گاز کشور می‌بینیم.جهانگیری گفت: بی اثر کردن تحریم‌ها به این بوده که ما نگذاریم مهم‌ترین پروژه‌های کشور تعطیل  شود و نه تنها نگذاریم تعطیل شود بلکه با سرعت پیش ببریم و اجرا شود که این اتفاق در بخش  نفت افتاده است و به عنوان یک هدیه بزرگ برای ملت ایران است که فرزندان خودشان در این بخش این کارها را  انجام داده اند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: کار مهم دیگری که در دوران تحریم انجام گرفت صادرات نفت بود که جزو مهم‌ترین نیازهای کشور بود. باید بگویم که متاسفانه در سه سال گذشته  بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی کشور در اثر تحریم‌ها کاهش پیدا کرد ولی وزارت نفت با روش‌هایی که  پیدا کرد و اقدامات شجاعانه تحریم ها را بی اثر کرد.

وی گفت:  در پایان روزهای تحریم هستیم از نظر من روزهای خوشی برای آینده کشور برای هفته‌ها و روزهای آینده می‌بینم زمستان تمام شد فقط روسیاهی ماند برای کسانی که در این دوره زمستان به جای این که ما را مقابل آمریکا کمک و همراهی کنند سعی کردن با زبانشان و با اقداماتشان  چوب لای چرخ کار دولت بگذارند . به فضل الهی این روزهای زمستانی دارد تمام می‌شود روزهای بهاری خوبی در پیش رو خواهیم داشت.جهانگیری گفت: در ماه‌های اخیر که هنوز در دوران ریاست جمهوری ترامپ بودیم وزارت نفت رکوردهایی در صادرات فرآورده‌های نفت و نفت خام و میعانات نفتی شکسته که در تاریخ کشور جزو کارهای استثنایی است. کسی که آرزو می‌کرد فروش نفت ایران به صفر برسانید باید بداند که دی‌ماه امسال هنوز دوران حکومت او بود. بزرگترین میزان صادرات نفت خام و میعانات و فرآورده‌های نفتی در این سالها بیش از ۴ برابر نسبت به سال‌های قبل از این دوران تحریم شد.

وی گفت: مجموعه کارهای بزرگ انجام گرفته است ما امیدوار هستیم که با اقدامات و هماهنگی و انسجام که در داخل کشور پیش می اید مردم طعم شیرینی مقاومت خودشان در روزهای آینده و هفته‌های آینده و ماه‌های آینده بچشند. و نگذارند کسانی که بی‌خود برای خودشان یک خیالاتی تصور کردن روزهای خوش مردم را با شعارهای بی‌جا تلخ کنند.

اما و اگرهایی که بی پاسخ مانده است؛

فلسفه و چرایی عبور از خط ویژه

بحث بر سر «خط ویژه» است، قسمتی از خیابان که تردد برخی‌ها را از سایر افراد جامعه جدا می‌کند، اما این فاصله گذاری امری پسندیده است یا خیر؟ به دلیل قرارگیری خبرگزاری در نقطه از شهر که دو طرف آن خط ویژه است روزانه شاهد ترددها درست و یا نادرست افراد از خط ویژه هستم، با یکی از افسران راهوری که هر روز صبح وظیفه‌اش کنترل تردد خطوط ویژه است صحبتی داشتم، این افسر که خواست نامش فاش نشود، گفت: «هر روز تعداد زیادی از افراد با ماشین‌های امدادی یا نظامی از خط ویژه رد می‌شوند و خب این قاعده کار هست اما خیلی از افراد هم با ماشین شخصی و البته با مجوز از این خطوط رد می‌شوند که وقتی از این افراد درخواست مجوز می‌کنیم از نشان دادن آن اکراه دارند و در برخی مواقع هم بد رفتاری می‌کنند» به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر،مشغول صحبت با افسر پلیس بودم که خانمی می‌خواست وارد خط ویژه شود اما مجوز نداشت، همین که افسر پلیس به آن خانم گفت نمی‌توانی وارد خط ویژه شوی، خانم با اعتراض گفت: «همسایه ما معاون وزیر هست مجوز تردد گرفته که در ترافیک نماند اما من با یک بچه معلول که وقتی بیش از اندازه در ترافیک می‌ماند کنترلش از دست خارج می‌شود، نباید مجوز داشته باشم؟»

عبور چه افرادی از خط ویژه ضروری است؟

افراد دیگری به جمع ۳ نفره ما اضافه شدند و برخی بر این باور بودند که تنها خودروهای امدادی مانند آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش نشانی باید از خط ویژه عبور کنند و افرادی بر این باور بودند که اشخاصی مانند رؤسای قوا و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی هم باید از خط ویژه تردد کنند.یکی از کارشناسان رسانه هم در اعتراض به رفتار تبعیض‌آمیز برای برخی از افراد که به آنها مجوز تردد در خط ویژه داده می‌شود، گفت: «تردد تعداد زیاد خودرو در خط ویژه هم واقعاً مسئله‌ای شده است، در خط بی آر تی آزادی_تهرانپارس بارها شاهد نگاه منفی و بعضاً توأم با بغض مردم عادی منتظر در ایستگاه، نسبت به تردد خودروهای متعدد بوده‌ام، مردم نسبت به اصل چنین مواردی که تبعیض می‌دانند، حساس هستند.»

شهروندانی که هر روز با تاکسی، اتوبوس یا خودروی شخصی در معابر تهران تردد می‌کنند، بارها با سواری‌هایی روبه‌رو شده‌اند که به‌رغم داشتن پلاک معمولی، در خطوط ویژه اتوبوسرانی تردد می‌کنند.این خودروها اگرچه پلاک سیاسی یا تشریفاتی یا حتی پلاک دولتی ندارند اما از طریق شیشه‌های دودی و البته چراغ فلاشر دورنگ آبی و قرمزی که روی داشبورد آنها قرار گرفته و از شیشه جلوی ماشین قابل رؤیت است، شناسایی و مشخص می‌شوند.

صرف داشتن شیشه دودی و چراغ چشمک زن برای عبور از خط ویژه کفایت می‌کند؟

پرسشی که برای شهروندان به معما تبدیل شده، این است که آیا تردد این خودروهای پلاک شخصی و البته مجهز به نشان چراغ چشمک‌زن متحرک که در مواقع خاصی روی داشبورد قرار می‌گیرد و با چراغ گردان نیروهای پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی و نظایر آنکه برای انجام مأموریت‌های حساس آنها ضرورت دارد، متفاوت است، پشتوانه قانونی دارد؟سردار محمدرضا مهماندار رئیس سابق پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت در خصوص این مطلب که کدام دسته از خودروها اجازه تردد در خطوط ویژه را دارند در گفت و گویی اظهار کرد: «اساساً برابر قانون خودروهای امدادی و برخی خودروهای خدماتی اجازه تردد در خطوط ویژه و اضطرار را دارند. همین قدر که خودروهای عبوری از خط ویژه، از علائمی نظیر چراغ گردان یا آژیر استفاده کنند این امر نشان می‌دهد که در حال مأموریت هستند.قانونا آن چیزی که ما کنترل می‌کنیم آن است که اگر آمبولانس یا خودروهای پلیس از چراغ گردان و علائم استفاده کنند برای ما محرز می‌شود که در حال مأموریت هستند؛ قطعاً وقتی یک آمبولانس اعلام می‌کند در حال مأموریت است نگه داشتن و کنترل آن می‌تواند خسارت جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.»

لزوم بازخوانی قانون عبور از خط ویژه از سوی مسئولان مربوطه

اگر این‌طور است، خوب است قانون مذکور رسماً اعلام شود تا موضوع برای همه شهروندان شفاف شده و علامت سوال ذهنی آنها برطرف شود؛ ماجرای اخیر یک نماینده مجلس و سرباز راهور که هنوز کم و کیف آن دقیق مشخص نشده بهانه خوبی است تا بار دیگر فلسفه خط ویژه و چرایی راه اندازی آن بررسی شود.براستی مبنای صدور مجوز برای خودروهای پلاک شخصی چیست؟ آیا همه نمایندگان مجلس، وزرا، معاونین وزرا، مدیران کل، فرماندهان میانی نهادهای نظامی و انتظامی، مسئولان استان تهران و… اینقدر وظیفه خطیری دارند که نباید در پشت ترافیک بمانند؟

سوال یک نماینده مجلس از مسئولان ناجا

در همین زمینه سیدنظام الدین موسوی نماینده مردم تهران در مجلس در صفحه شخصی خود نوشت: «ماجرای درگیری یک نماینده مجلس با سرباز راهور، طبق اعلام رئیس هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، در این هیأت بررسی می‌شود. اما سوال از مسئولان محترم ناجا هم هست که چرا برای عبور از خط ویژه تردد اتوبوس و آمبولانس، به دیگران مجوز می‌دهند؟ شفاف اعلام کنید چه کسانی از خط ویژه تردد می‌کنند؟اگر خط ویژه برای تسهیل و تسریع در حرکت اتوبوس، آمبولانس، ماشین پلیس و آتش نشانی و سایر خودروهای امدادی است؛ اصولاً صدور مجوز برای خودروهای دیگر که مأموریت اورژانسی ندارند – از جمله خودروی مسئولان- چه ضرورتی دارد؟ آیا نقض غرض نیست؟»بنابراین در وهله اول باید بررسی شود که آیا اصلاً تردد این خودروهای پلاک شخصی قانونی است یا نه؟ و اگر این موضوع قانونی است، کارشناسان باید بر سر اینکه با توجه به عواقب دوگانه این قانون، آیا همچنان باید باقی بماند یا لغو شود، بحث کنند.احتمالاً فلسفه دیگر برای عبور خودروها از خط ویژه حفظ امنیت مسئول حاضر در خودرو است چرا که معطلی و سکون در ترافیک می‌تواند زمینه اقدام تروریستی را فراهم کند، اما آیا بجز مقامات طراز اول کشور و برخی مسئولیت‌های خاص، برای سایر مسئولین تهدیدی وجود دارد که به بهانه آن مجوز تردد در خط ویژه صادر شود؟آیا صادرکنندگان این مجوزها، به هزینه‌زایی که این اقدام برای اعتبار نظام و مسئولان ایجاد می‌کند، اندیشیده اند؟بهتر است فرصت را غنیمت شمرده و ضمن بازتعریف فلسفه خط ویژه، مبنا و ملاک اهدای این امتیاز ویژه هم به افکارعمومی اعلام شود.

وزیر آموزش و پرورش:

اولویت نخست آموزش‌ است حتی در کانکس!

وزیر آموزش و پرورش  در حاشیه دیدار با رئیس بنیاد شهید در جمع خبرنگاران درباره افزایش اعتبارات مدارس شاهد اظهار کرد: این موضوع در کمیسیون تلفیق مجلس مصوب شده است و باید در صحن علنی تصویب شود، الان نمی‌توان درباره آن صحبت کرد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از تسنیم، محسن حاجی میرزایی درباره آموزش حضوری عنوان کرد: هنوز زود است درباره این تصمیم داوری کنیم، در پایان هفته گزارشی از استان‌ها خواهیم گرفت تا ببینیم وضعیت چگونه است و حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد، خبرهای پراکنده از همه کشور داریم که بخصوص در مناطق روستایی، عشایری و شهرها فعالیت‌ها وجود دارد. برخی خانواده‌ها تمایل داشتند فزندشان حضوری آموزش ببیند اما آمارگیری کلی را در پایان هفته انجام می دهیم.حاجی میرزایی درباره ابتلای معلمان و دانش آموزان به کرونا با بازگشایی مدارس گفت: گزارشی از ابتلا به کرونا ارائه نشده و هنوز زود است در این‌باره صحبت کنیم. دستورالعملی را وزارت بهداشت ابلاغ کرده و ما متعهد هستیم آن را اجرا کنیم و به مدیران مدارس تأکید کردیم مراقبت لازم را انجام دهند، در یکی از گفت‌وگوها از خانواده‌ها خواستم خودشان هم به مدرسه بیایند و مطمئن شوند برنامه مراقبتی ما چگونه است.وی درباره استخدام معلمان حق‌التدریس، متذکر شد: حکم قانون این است، افرادی که مشمول می‌شوند و الان تکلیف همه آنها  مشخص است، تا پایان برنامه ششم توسعه به ازای ردیف و بودجه‌ای که اختصاص پیدا می کند، استخدام شوند.

درخواست ردیف استخدامی برای معلمان حق‌التدریس

وزیر آموزش و پرورش گفت: براساس ردیف و بودجه امسال ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر استخدام می‌شوند که از بالاترین امتیاز شروع به جذب کردند و برای بقیه هم در مرحله بعدی اقدام می‌شود از ساختمان اداری و استخدامی درخواست کردیم مجدد به ما ردیف استخدامی دهند و پیگیری خواهیم کرد که طبق قانون این افراد تا پایان سال آینده باید به استخدام دربیایند و پرونده این موضوع بسته می شود.  وزیر آموزش و پرورش درباره جمع‌آوری کلاس‌های کانکسی با توجه به آتش‌سوزی مدرسه‌ای کانکسی در سردشت دزفول متذکر شد: این یک حادثه است و در هر زمان ممکن است در نقطه‌ای از کشور حادثه اتفاق بیفتد، اولویت اول این است همه دانش‌آموزان از امکان آموزش برخوردار باشند حتی اگر در چادر، کانکس یا واحد استیجاری باشد در درجه اول باید اطمینان پیدا کنیم هیچ دانش‌آموزی از آموختن محروم نیست در گام دوم باید برای اصلاح فضای آموزشی اقدام کنیم ما متناسب با اعتباراتی که داریم و در مقایسه با سال قبل چهار برابر شده یعنی اعتبارات خوبی دولت به توسعه فضاهای آموزشی اختصاص داده است تلاش می‌کنیم فضاهای آموزشی را بهبود ببخشیم.

وی گفت: سال گذشته و امسال تمام مدارس خشتی و گلی را جمع آوری کردیم و با مدارس مناسب تر جایگزین شد بخشی از مدارس کانکسی و سنگی کاهش پیدا کرده است. حدود ۲۲ درصد واحدهای آموزشی نیازمند توجه ویژه است یا باید روی مقاوم سازی کار شود یا برای بازسازی مجدد آن اقدام شود، همه ساله متناسب با اعتبارات این کار انجام می شود براساس آمار جدید سازمان نوسای مدارس، درصد مدارس ناامن از ۳۰ درصد به ۲۲ درصد رسیده است.

نایب رئیس اول مجلس:

قانون بورس اصلاح می‌شود

 سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در برنامه «تهران ۲۰»، به بررسی عوامل نابسامانی‌های بازار سرمایه و بیان اقدامات مجلس برای احقاق حق سرمایه داران حقوقی پرداخت. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر،وی در این برنامه با اشاره به اظهارات دولت مبنی بر دخالت‌های مجلس در بازار سرمایه بیان کرد: ما هیچ وقت در رابطه با موضوعات تخصصی بورس ورود نکرده ایم، ممکن است دوستان اقتصادی ما در مجلس بر اساس شأن تخصصی خودشان اظهار نظری داشته باشند یا مثلاً الان در حال اصلاح قانون بازار سرمایه هستند اما هیچ وقت ورود ما در رابطه با مصوبات شورای عالی بورس یا وزارت اقتصاد نبوده است.

نایب رئیس اول مجلس افزود: مسئله ما این بوده که چرا شما وظیفه قانونی خود را انجام نمی‌دهید، قانون یک وظیفه برای وزارت اقتصاد و شورای عالی بورس تعیین کرده است که به موقع انجام نشده است و یا اصلاً انجام نشده است و این بالعکس شأن ذاتی مجلس است که در این رابطه ورود کند. به تازگی از طرف دولت بیان شد که در مورد یک سهم امید را برگردانند، مگر دولت می‌تواند سهم را تغییر دهد؟

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: یکی از معضلاتی که ما داریم دخالت بیش از اندازه در بازارها است، مثل بازار مسکن، بازار ارز، بازار سرمایه یا فولاد، در این دو سه روز که بازار اصطلاحاً سبز شد تنها اتفاقی که افتاد عرضه توسط حقوقی‌ها کاهش پیدا کرد و بازار خود به خود رشد کرد، این نشان می‌دهد حقوقی‌ها تحت تأثیر دولت هستند، ما اسم آن را گذاشته ایم خصوصی سازی اما در حقیقت اموال دولت از یک جیب به جیب دیگر دولت رفته است و دولت غیر مستقیم آن را مدیریت می‌کند.وی گفت: مهم‌ترین مسئله در حال حاضر برای ما تخلفاتی است که به صورت سلسله وار انجام می‌شود، شورای عالی بورس به عنوان یک نهاد حاکمیتی مصوباتی دارد اما شرکت‌های حقوقی خصولتی از آن تبعیت نمی‌کنند و نهاد حقوقی برخوردی نمی‌کند و اینقدر برخورد نمی‌شود که مجلس مجبور می‌شود که ورود کند.

نایب رئیس اول مجلس تصریح کرد: این موضوع چند عامل دارد، یک بخش این است که عمده این بنگاه‌ها قدرتمند هستند، مثل بانک‌ها، خودروسازی‌ها و فولاد و آنها روی تصمیمات دولت تأثیر گذار هستند، در حال حاضر این موضوعاتی که اتفاق افتاده است چون خود ذی نفعان اصلی به دولت وصل هستند از اقداماتی که قرار بوده انجام شود زودتر مطلع می‌شدند، مثلاً در پالایشی‌ها قرار بوده وزارت اقتصاد و وزارت نفت با هماهنگی هم صندوق پالایشی‌ها را عرضه کنند، این موضوع را پالایشی‌ها زودتر متوجه می‌شوند و خود زودتر عرضه می‌کنند، به خاطر اینکه می‌دانستند با شروع عرضه پالایشی‌ها توسط دولت روند نزولی سهام شروع می‌شود. اینها به معنای این است که بازار سهام بازار رقابتی و بی طرف نیست و حداقل رانت اطلاعاتی در آن وجود دارد.قاضی زاده ادامه داد: دو کار در حال انجام است، یکی اینکه با اصلاح قانون این اشکالات نهادی که وجود دارد را از بین ببریم که این کار درحال حاضر درحال انجام است که هم خود قانون بازار سرمایه در حال اصلاح شدن است و هم ما دنبال این هستیم که بخش حقیقی بازار را متشکل کنیم و اینها نمایندگانی در شورای عالی بورس داشته باشند، به موازات آن با گفت و گویی که بنده با رئیس قوه قضائیه داشتم، یک گزارش تهیه کردیم و مستندسازی انجام شده که به صورت یک اعلام جرم رسمی آن را به مقام قضائی عرضه کرده ایم.

وی ادامه داد: مثلاً زمانی که دامنه نوسان می‌بایست کاهش داده شود و مسئول مربوطه اعلام می‌کند دامنه نوسان را کاهش می‌دهد وزارت اقتصاد مستقیماً دخالت می‌کند درحالی که وزیر اقتصاد در شورای عالی بورس یک رأی دارد که این خود جای بحث است که چرا دولت باید رأی داشته باشد، اما خارج از این صرف یک رأی خودش مستقیماً دخالت می‌کند و آن را لغو می‌کند و بعد هم منجربه استعفای فرد می‌شود، خب به نظر ما این یک اخلال در بازار است.

قاضی زاده در رابطه با علت عدم استیضاح وزیر اقتصاد گفت: برای بحث استیضاح الان ۱۰۲ نفر ایشان را استیضاح کردند و الان درحال طی کردن روند آن است که حالا اینکه به نتیجه برسد یا خیر، بحث دیگری است. استیضاح در قانون ما حداکثر منجر به عزل فرد می‌شود اما در برخی از کشورها استیضاح عوارض دیگری هم ایجاد می‌کند، مهم‌تر از عزل آن آدم، استیفای حقوق از بین رفته است، حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بعضی جاها از مردم ضایع شده است و کسانی که از رانت اطلاعاتی استفاده کردند یک نوع اخلال در بازار را به وجود آورده اند و می‌شود از منابع و اموالی که در اختیار آنها است استیفا شود.نایب رئیس اول مجلس بیان داشت: در بخش جرایم اقتصادی دادستان و بازپرس خاص پرونده هم تعیین شده است و پرونده به جریان افتاده، البته خود دادستان هم یک بررسی مستقلی را در حال انجام دادن است.

وی در پاسخ اظهارات بیان شده مبنی بر عدم دخالت مجلس گفت: اگر قرار باشد کسی دخالت نکند اشخاص غیرمسئول در دولت نباید دخالت کنند، مجلس که ذات او نظارت بر حسن انجام مصوبات است و اجرای قانون است، مردم انتظارشان این است که ما شما را وکیل خودمان کردیم که از قانون حفاظت کنید.قاضی زاده تصریح کرد: بنده و افرادی که در رابطه با این پرونده باهم همکاری می‌کنیم حاضر هستیم به عنوان شاکی در دادگاه شرکت کنیم و ما به عنوان وکیل مردم پیگیری می‌کنیم تا به نتیجه برسد. بازار سرمایه نوسان دارد و این یک موضوع طبیعی است اما آن چیزی که ما ورود کردیم مخالفت با دخالت‌های نادرست و نوسان گیری های غیرقانونی و منفعت جویانه است، بالاخره این بازار یک نوسان طبیعی باید داشته باشد ولی نباید در آن رانت باشد، نباید حقوق عمومی مردم به نفع یک گروه خاص ضایع شود.

نایب رئیس اول مجلس در رابطه با اینکه آیا پیگیری قضائی شما وضع بازار را آشفته‌تر نمی‌کند؟ ادامه داد: چین با مبارزه با فساد بیش از ۲۰ سال رشد اقتصادی ۲ رقمی را تجربه کرد، همه بازارها بالاترین مسئله آنها علاوه بر ثبات، شفافیت، سلامت و رقابت سالم است.وی در رابطه با اینکه آیا می‌شود برای بازار سرمایه کار مفیدی انجام داد؟ گفت: خیلی کارها می‌شود انجام داد، بسیاری از کارشناسان نظریات زیادی دارند که بشود مسئله را حل کرد، از نرخ تسهیلات و سود سپرده‌های بانکی گرفته که متأسفانه دقیقاً در زمانی که بازار سرمایه در حال افت است می‌بینیم که سود بانکی رشد پیدا می‌کند، این نشان می‌دهد ما یک جایی داریم به اسم شورای عالی بورس که کار خودش را می‌کند و شورای پول و اعتبار که او نیز کار خودش را می‌کند.

قاضی زاده گفت: بنده الان در مقام پیگیری کننده هستم و از بعد نظارتی خود وارد شدم ولی قطعاً راه‌های زیادی برای ثبات منطقی و رشد منطقی بازار وجود دارد. باید از اول سرمایه مردم بیمه می‌شد، باید از ابتدا بازار گردان وارد می‌شد و همه اینها را می‌شود کنترل کرد، به طور مثال همین کنترل دامنه نوسان، وقتی رشد هیجانی اتفاق می‌افتد و شاخص از ۵۰۰ هزار واحد در عرض چند ماه به بیش از ۲ میلیون واحد رشد می‌کند شما باید دامنه نوسان را کم کنید، جلو عرضه آبشاری را بگیرید، این کارها را می‌توانستند انجام دهند.وی خاطرنشان کرد: الان باعث شده اعتماد عمومی از بین برود، به علت اینکه اقداماتی که باید به موقع انجام می‌شد انجام نشد حالا مردم اعتمادشان را از دست داده اند، قطعاً راه احیای بازار سرمایه، احیای اعتماد مردم است.

نایب رئیس اول مجلس در پایان در پاسخ به این سوال که آیا اقدام قضائی در این مورد به بازار کمک خواهد کرد؟ گفت: اولاً ما دنبال استیفای حقوق مردم هستیم، یعنی آن مبلغ تضییع شده باید برگردانده شود، اینکه میزان آن چقدر است، چه زمانی مداخله انجام شده، چه زمانی عرضه انجام شده و به حساب چه کسی رفته، کاملاً مشخص است و اموال هم در دسترس قرار دارد، پیشنهاد نهایی ما این است که این اموال در اختیار احیای بازار سرمایه برگردانده شود، این باعث احیای اعتماد مردم است، مردم متوجه می‌شوند اگر کسانی دخالت غیرقانونی کردند و باعث ضرر به مردم شدند این طور نیست که بروند و سود خود را ببرند و مردم را به حال خود رها کنند.

منطقه ای با ویژگی های شگفت انگیز؛

یک جزیره آهنی در نقطه صفر مرزی خلیج‌فارس

تاکنون از صنایع نفت و گاز در استان بوشهر، فقط نام عسلویه را شنیده‌ایم. اما در نقطه شمالی این استان و در شهرستان دیلم، در مجاورت شهر امام حسن یک منطقه‌ی بسیار استراتژیک نفتی در حال فعالیت است، منطقه نفتی بهرگان، قدیمی‌ترین منطقه نفتی فراساحل در خلیج فارس است که قدمتی بیش از ۵۰ سال دارد. از ۷ گرید نفتی ایران، ۲ گرید متعلق به این منطقه است و بزرگترین پایانه نفتی شناور خاورمیانه در این منطقه قرار دارد که ویژگی‌های منحصر به فردش، آن را به یک ترمینال برای ورود، خروج و مدیریت نفت، گاز و فرآورده‌های آن تبدیل کرده است. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا،در بازدید از منطقه نفتی بهرگان و سکوی سروش، مهندس علیرضا قانعی، رئیس منطقه نفتی بهرگان گفت: رسالت شرکت نفت فلات قاره ایران، تولید نفت و گاز از میادین دریایی در خلیج فارس است که شامل چند منطقه از جمله بهرگان، خارگ، لاوان، سیری، کیش و قشم است. منطقه نفتی بهرگان، مدیریت تولید از ۴ میدان نفتی هندیجان، بهرگانسر، نوروز و سروش را بر عهده دارد که از نظر مرزهای سرزمینی، سکوی نفتی سروش با توجه به قرارگیری در نقطه صفر مرز، اهمیت استراتژیک ویژه‌ای دارد.

وی خاطرنشان کرد: برخلاف کلیه مناطق فلات قاره که در جزایر هستند، منطقه بهرگان تنها منطقه‌ای است که در ساحل قرار دارد. این مجاورت با شهر امام حسن، مزایا و چالش‌هایی نیز به همراه داشته است. از مزایای قرارگیری در ساحل، اتصال به شبکه برق سراسری، قرارگیری در مجاورت دو مجموعه بزرگ صنعتی در استان خوزستان و پارس جنوبی در استان بوشهر و انجام تبادلات صنعتی با سهولت بیشتر است. همچنین خریدهای قطعات صنعتی ساده‌تر و دسترسی به امکانات و جاده‌ها سهل‌الوصول‌تر خواهد بود.قانعی با اشاره به ظرفیت ۷.۹ میلیون بشکه‌ای منطقه بهرگان گفت: مخازن نفتی خشکی این مجموعه قابلیت ذخیره‌سازی ۵.۷ میلیون بشکه را دارند و این ظرفیت در پایانه خلیج فارس نیز ۲.۲ میلیون بشکه است.

نقش‌آفرینی فراتر از وظایف سازمانی

رییس منطقه نفتی بهرگان، نقش‌آفرینی این منطقه را فراتر از وظایف شرکتی خود دانست و گفت: در زمان دفاع مقدس، به دلیل قابلیت ارتباط خطوط لوله بهرگان به مناطق نفت‌خیز، از این ویژگی برای مصارف و مقاصد گوناگونی استفاده شد.وی افزود: در این منطقه توانایی ذخیره‌سازی و اعمال فرآیندهای بهبود شرایط نفت وجود دارد و نفتی با ویژگی‌های صادراتی را می‌توان تولید نمود و این شرایطی است که در سایر مناطق وجود ندارد.

کمک نفتی به کمبود گاز در کشور

به دلیل افزایش نیاز کشور به گاز، تولید آن در ماه‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. فرآیند شیرین سازی گاز در پالایشگاه ها، به همراه خود تولید میعانات گازی را نیز به دنبال دارد. این میعانات گازی که در اصطلاح تخصصی “کاندنسیت” نامیده می‌شود، ارزش زیادی در صنعت نفت دارند و حالا متخصصان صنعت نفت در سکوی سروش راهکارهای متفاوتی برای استفاده از این میعانات را در پیش گرفته‌اند.رییس منطقه نفتی بهرگان بیان کرد: از تیرماه سال جاری رسالت جدیدی به عهده این منطقه گذاشته شده و میعانات گازی به منطقه وارد شده و با همراه کردن آن با نفت فوق سنگین، بخشی از خوراک پالایشگاه‌های تولید فرآورده های نفتی مثل پالایشگاه اصفهان را تامین می‌کنیم. این قضیه قبلا در کشور بی‌سابقه بوده که منطقه بهرگان به خوبی از عهده آن برآمده است.مهندس علیرضا قانعی گفت: تزریق میعانات گازی، دیگر اقدام ویژه این منطقه است. این اتفاق برای اولین بار در جهان، در کشور ما و در سکوی سروش اتفاق می‌افتد و افزایش ضریب بازیافت مخازن را به همراه دارد.

قدیمی‌ترین منطقه دریایی خلیج‌فارس

قدیمی‌ترین میدان نفتی دریایی شناسایی شده خلیج فارس، در منطقه بهرگان است. نخستین چاه میدان نفتی بهرگانسر، در سال ۱۳۳۰ توسط کنسرسیوم نفتی “سیریپ” که از شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفتی آجیپ ایتالیا تشکیل شده بود، کشف شد و در سال ۱۳۳۸ تولید نفت از این میدان آغاز گردید. پس از آن نیز سایر میادین این منطقه کشف و وارد مدار تولید شدند.این کارشناس و پیشکسوت حوزه نفت و گاز گفت: بهره‌برداری از میادین منطقه بهرگان تا دوران جنگ تحمیلی ادامه داشت اما در خلال جنگ تحمیلی، کلیه میادین نفتی منطقه بهرگان مورد حمله دشمن قرار گرفت و آسیب‌های بسیار زیادی به آن وارد شد. چاه قدیمی نوروز، متحمل بیشترین خسارات شده و مدت‌ها در آتش می‌سوخت تا اینکه توسط متخصصان صنعت نفت مهار شد.قانعی اضافه کرد: بلافاصله پس از پایان جنگ، کارکنان منطقه بهرگان با استفاده امکانات موجود و در دسترس، تولید را از سر گرفتند. به طوری که در آن بازه زمانی تا ساخت سکوهای جدید هیچ خللی در فرآیند تولید ایجاد نشد.

یک منطقه با ویژگی‌های منحصر به فرد

وی با اشاره به امکانات موجود در این منطقه گفت: امروز از منظر صنعتی، منطقه نفتی بهرگان شامل کارخانجات خشکی، مخازن، سکوهای نفتی، پایانه خلیج‌فارس و خطوط لوله است. به موازات تاسیسات دریایی، تاسیسات خشکی نیز در دوران جنگ دچار خساراتی شدند. در سال ۱۳۸۶ کارخانه فرآوری خشکی منطقه بهرگان به ظرفیت ۶۰ هزار بشکه و با فناوری کاملاً ایرانی ساخته شد.رییس منطقه عملیاتی بهرگان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ویژگی‌های این منطقه خاطرنشان کرد: از دیگر ویژگی‌های منطقه نفتی بهرگان، انتخاب آن به عنوان محل ذخیره نفت تولیدی منطقه غرب کارون و میدان آزادگان است. با استفاده از این ویژگی، نفت تولید شده میادین آزادگان، بهرگانسر و دیگر میادین منطقه بهرگان، پس از فرآوری در کارخانجات این منطقه و از طریق خطوط لوله پیچیده این منطقه، امکان ارسال به امیدیه و سپس مرکز کشور، گوره و از طریق آن به خارگ یا صدور آن از طریق SBM (پایانه دریایی) را دارد. این قابلیت در تمام مناطق نفتی فلات قاره بی‌نظیر است.این مسئول گاز را نیز یکی دیگر از فرآورده‌های این منطقه نامید و گفت: گاز شیرین و با ارزش تولیدی سکوی سروش پس از تامین انرژی توربین‌های این سکو، از طریق خطوط لوله به سکوی ابوذر ارسال می‌شود و ضمن تولید انرژی آن سکو، می تواند بخشی از خوراک پتروشیمی خارگ را نیز تامین کند.به گفته‌ی علیرضا قانعی بیشترین تولید نفت در منطقه نفتی بهرگان از میدان سروش است و پس از آن نیز میادین نوروز، بهرگانسر و هندیجان در رتبه‌های بعدی تولید قرار می‌گیرند. در تولید گاز اما بیشترین میزان تولید را میدان بهرگانسر دارد و به همین دلیل خطوط انتقال میان سکوهای آن میدان با میدان سروش و سپس ابوذر و در ادامه جزیره خارگ ساخته شده و توانایی ارسال گاز این سکو به جزیره خارگ نیز فراهم شده است.

وی با اشاره به نقش مهم سکوی بهرگانسر در فرآیند تولید نفت گفت: در سکوی بهرگانسر ضمن تولید و فرآوری نفت و گاز میدان بهرگانسر، تولیدات میدان هندیجان نیز تحویل گرفته و عملیات فرآوری در سکوی مادر روی آن انجام می‌شود.رییس منطقه بهرگان توضیح داد: در میدان نفتی هندیجان، دو سکوی چاه ۰۷ و ۰۸ که بر روی هر کدام چند حلقه چاه نفت حفاری شده بود وجود داشت، ولی متاسفانه هیچ سازه استانداردی روی آن مستقر نبود. نیروهای این منطقه سال‌ها از طریق ساخت سازه‌هایی دست‌ساز، روند تولید از این چاه‌ها را به صورت پایدار حفظ کرده بودند. اما این سازه‌ها برای تردد خطرات بسیار زیادی داشت که در نهایت شرکت نفت فلات قاره تصمیم به ساخت دو سکوی مجهز برای این دو چاه می‌گیرد.قانعی بیان کرد: این دو سکو توسط متخصصان ایرانی در بندرعباس ساخته شده که البته در سال‌های اخیر نصب آن به تعویق افتاده بود. خوشبختانه با ورود مدیرعامل جدید شرکت نفت فلات قاره به این موضوع، این پروژه از بلاتکلیفی خارج شد و سکوی ۰۷ و ۰۸ هندیجان و همچنین سکوی LQ فروزان به مرحله نصب رسیدند.وی یادآور شد: امروز مراحل آخر نصب سکوهای جدید هندیجان در حال انجام است و امیدواریم تا پایان بهمن‌ماه به مرحله بهره‌برداری برسند.

ابرسازه‌ای به نام سروش

رئیس منطقه نفتی بهرگان با تشریح پلتفرم‌های سکوی سروش گفت: مجموعه سکوی نفتی سروش از ۴ سکو به نام‌های سکوی مسکونی، مدیریت و کنترل (SLQ)، SSP ۲، SPP ۱ که بزرگترین سکو است و سکوی چاه SWP۱ تشکیل شده است. این ۴ سکو به وسیله یک پل به هم متصل هستند.این مسئول تصریح کرد: روش متداول نصب سکوهای دریایی به وسیله جرثقیل است اما این سکو به حدی بزرگ و سنگین است که در زمان نصب، به وسیله بارج ویژه‌ای که در حالت نیمه مغروق قرار می‌گیرد پایه‌های سکو روی جکت قرار گرفت. وزن سکوی SPP۱ به تنهایی بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن است.علیرضا قانعی با تشریح فرآیند تولید در سکوهای نفتی گفت: روال کلی تاسیسات دریایی به این صورت است که نفت تولید شده از چاه، همراه با مقادیری گاز و آب شور است و باید جهت صادرات، مورد فرآوری قرار گیرد. نفت تولید شده به سکوی SPP۱ منتقل می‌شود تا آب و گاز نفت توسط فرآیندهای لازم جداسازی شود. همچنین در سکوی SPP۲ نفت میدان نوروز دریافت می‌شود و فرآیند آماده‌سازی بر روی نفت آن میدان نیز در سکوی سروش انجام می‌شود. مجموع نفت تولید شده در سکوی سروش قابلیت ارسال به مخزن خلیج‌فارس به صورت مجزا یا ترکیب شده را دارد.

یک منطقه و چندین درگاه صادراتی

رئیس منطقه نفتی بهرگان بیان کرد: صادرات نفت منطقه بهرگان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اولین روش، ارسال نفت به منطقه گوره است. ایستگاه گوره، نفت مناطق نفت‌خیز جنوب و منطقه بهرگان را برای صادرات به جزیره خارگ ارسال می‌کند. روش دوم، مستقلاً از طریق پایانه صادراتی SBM است که نفت فرآوری شده در تاسیسات خشکی بهرگان را می‌توان از طریق این پایانه صادر کرد. روش سوم، انتقال نفت میادین سروش و نوروز به پایانه خلیج فارس و صدور آن به سایر نفتکش‌ها از طریق این پایانه است.وی پایانه نفتی خلیج فارس را بزرگترین پایانه شناور در جهان معرفی کرد: عمر پایانه نفتی خلیج فارس ۸ سال است و پیش از آن، پایانه نفتی سورنا این وظیفه را بر عهده داشت. سورنا یک نفتکش بوده که با ایجاد تغییراتی در آن به یک پایانه نفتی تبدیل شده، اما خلیج فارس از ابتدا به عنوان پایانه طراحی شده است. ظرفیت هر دو پایانه ۲.۲ میلیون بشکه است.این کارشناس حوزه نفت و گاز افزود: پایانه سورنا در دوران ماموریت خود ۴۶۰ میلیون بشکه نفت را بارگیری و صادر کرد. این بدان معنی است که بیش از ۷۰۰ الی۸۰۰ مرحله، نفتکش‌هایی برای بارگیری از سورنا اقدام کرده‌اند و این یک رکورد قابل توجه است.قانعی با معرفی اسکله شناور SBM به عنوان دیگر ظرفیت ویژه این منطقه گفت: برای صدور نفت از طریق سیستم SBM ضرورتی به پهلوگیری نفتکش‌ها در ساحل نیست. در این روش خطوط لوله از مخازن بهرگان به طول ۱۸ کیلومتر به دریا کشیده شده و در محلی که عمق آب به بیش از ۲۵ متر می‌رسد، تاسیسات SBM قرار دارد و نفتکش‌ها با اتصال به این پایانه مخازن خود را بارگیری می‌کنند.وی افزود: قدرت مانور نفتکش‌ها از طریق SBM افزایش می‌یابد و خطرات برخورد نفتکش‌ها با اسکله به حداقل رسیده است.

بهره‌بردارانی که پروژه اجرا می‌کنند

همانطور که بدن انسان برای حیات به رگ‌هایی نیازمند است، حیات صنعت نفت نیز به متکی به خطوط لوله خود است. در منطقه بهرگان نیز انواع لوله‌های مختلف از ۸ اینچ تا ۳۶ اینچ برای کاربری‌های مختلف مثل انتقال نفت، گاز، گازوییل، آب شور، آب شیرین و … وجود دارد. علیرضا قانعی در این باره به ایسنا گفت: وظیفه اصلی نیروهای یک منطقه نفتی، نگهداشت پایداری میزان تولید است و اقدامات پروژه‌ای وظیفه آن‌ها نیست اما شاهد آن هستیم که کارکنان منطقه بهرگان پروژه‌هایی را نیز اجرا کرده‌اند.وی خاطرنشان کرد: یکی از شرکت‌های پیمانکار که مجری ساخت خط لوله آزادگان و مخازن آن بود، بخشی از این پروژه را انجام داد و متاسفانه به دلیل تفاوت قیمت‌های ناگهانی موفق به تکمیل آن نشد. منطقه نفتی بهرگان پذیرفت تا کاستی‌های این پروژه را با استفاده از نیروهای خود به انجام برساند. در ماه مبارک رمضان سال گذشته، این پروژه به صورت ۲۴ ساعته انجام شد و دمای بسیار زیاد هوا، هر روز باعث گرمازدگی کارکنان این منطقه می‌شد اما خوشبختانه با همت آن‌ها، این پروژه در بازه زمانی تعریف شده به پایان رسید.

این کارشناس باتجربه نفت و گاز با اشاره به سابقه خط لوله بهرگان-گوره گفت: خط لوله‌ای به طول ۱۷ کیلومتر میان این منطقه و تلمبه‌خانه گوره وجود دارد که متاسفانه در سال‌های ابتدایی انقلاب و در زمان جنگ بدون محاسبات مهندسی و تنها بر اساس ضرورت ساخته شده است. اگرچه این خط لوله فاقد ویژگی‌های مهندسی و ساخت است اما به دفعات و در برهه‌های مختلف، خدمات شایسته‌ای به کشور انجام داده؛ به عنوان نمونه بارها از طریق این خطوط گازوییل و بنزین وارد کشور شده است. این خط نیز در مقاطع مختلف توسط مهندسان این منطقه مورد تعمیرات قرار گرفته است.

وعده توقف نشتی خط بهرگان-گوره

رییس منطقه نفتی بهرگان با اشاره به تلاش در مسیر حفاظت از محیط زیست گفت: سیستم ایزو در حوزه مدیریت کیفیت، بهبود مستمر سیستم را پیشنهاد می‌کند. اگر برای مخاطرات نفت در محیط زیست اولویت‌بندی در نظر بگیریم، قطعاً آلودگی و تهدید نشت یک چاه نفت متروکه در خلیج فارس خسارات بیشتری نسبت به نشت یک خط لوله در خشکی به محیط زیست خواهد وارد خواهد کرد.علیرضا قانعی افزود: بر همین اساس و اولویت‌بندی انجام شده، وزارت نفت با اجاره یک سکو با هزینه روزانه ۷۰ هزار دلار در دو سال گذشته نسبت به ایمن‌سازی چاه‌های متروکه خلیج فارس اقدام کرده است. همچنین با ساخت دستگاه CFU، آب جدا شده از نفت که روزی با ۹۰۰PPM ذرات معلق به دریا ریخته می‌شد، امروز به کمتر از ۵۰PPM رسیده است.وی تصریح کرد: در خصوص خط لوله بهرگان به گوره نیز کلیه گزارش‌های محیط زیستی لازم به مقامات ارائه شده اما همه در جریان هزینه‌های بسیار زیاد جایگزینی این دو خط لوله هستیم. ساخت خط لوله جایگزین نیازمند ۵۰ تا ۷۰ میلیارد تومان اعتبار است و در شرایط مالی کنونی وزارت نفت، تامین این مبلغ بسیار دشوار خواهد بود.این مسئول تاکید کرد: با وجود این شرایط، در راستای بهبود مستمر شرایط، امروز در حال عملیات راهسازی و اصلاح مسیر خط لوله‌ها هستیم که به دلیل بارندگی دچار آسیب شده است و وظیفه خود می‌دانیم عملیات بازسازی و ترمیم این خط را انجام دهیم. این نوید را با قاطعیت می‌دهم که در سال ۱۴۰۰ نشتی خط گوره برای همیشه به پایان برسد.

این مقام صنعت نفت کشور در پاسخ به میزان توجه و اهمیت منطقه نفتی بهرگان به رعایت موازین محیط زیستی بیان کرد: به طور عام، در همه کشورهای دنیا، آب جدا شده از نفت به دریا ریخته می‌شود و دقت می‌شود آب باقی مانده ذراتی از نفت را در خود نداشته باشد. اما در طراحی سکوی سروش گام‌هایی فراتر از روند معمول برداشته شده است و این آبِ فاقد نفت، به لایه‌ای از زمین تزریق می‌شود که به هیچ‌گاه به دریا راه پیدا نکند. در عمق بیش از ۵۰۰ متری که هیچ‌گونه مصرف‌کننده یا جاندار زنده‌ای زیست نمی‌کند، این آب محبوس شده و به سطح باز نخواهد گشت.به گفته رییس منطقه عملیاتی بهرگان گاز تولید شده از توربین‌ها نیز در یک سیستم بسته برای گرم کردن آب استفاده می‌شود. این آب گرم در مراحل فرآوری نفت استفاده زیادی دارد و به نوعی راندمان مصرف انرژی در توربین‌ها به حداکثر خود می‌رسد. علاوه بر آن، خروجی توربین‌ها نیز به وسیله سنسورها کنترل می‌شود و به دلیل بهینه سوختن، گاز اضافی ندارد و آلودگی هوا هم ایجاد نمی‌شود.