سیاسی
کد خبر : 7511
یکشنبه - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳
فرمانده کل ارتش تأکید کرد:

انتخابات فرصت مناسبی برای حل مشکلات کشور است

امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در همایش فرماندهان و مسئولان ارشد ارتش در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ که به صورت ارتباط صوتی و تصویری با یگان‌های عمده ارتش در سراسر کشور برگزار شد، گفت: انتخابات حق طبیعی مردم است و مردم در قبال این حق مسئولیت دارند و باید از حق طبیعی خود استفاده و به مسئولیت خود عمل کنند. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا،فرمانده کل ارتش خاطر نشان کرد: میزان مشارکت در انتخابات، نشان دهنده سطح آگاهی و بصیرت مردم است و با میزان احساس مسئولیت ملت نسبت به سرنوشت خودشان رابطه مستقیم دارد.

 سرلشکر موسوی با بیان اینکه انتخابات موجب یأس هرچه بیشتر دشمن می‌شود و پیام روشن و مهمی برای دشمنان دارد تصریح کرد: از مدت‌ها پیش دشمنان با توطئه‌های رسانه‌ای تلاش کردند مردم را نسبت به آینده ناامید کنند و القا کنند که حضور یا عدم حضور مردم در انتخابات هیچ تأثیری در سرنوشت‌شان ندارد، مطمئناً مردم بصیر و انقلابی ایران اسلامی با حضور پرشور در انتخابات، تو دهنی محکمی به دشمنان خواهند زد و ثابت خواهند کرد که حافظ آرمان شهدایی که خونشان را هدیه کردند، جانبازانی که سلامتی خود را نثار آن کردند و ایثارگرانی که از هیچ کوششی دریغ نکردند هستند. وی انتخابات پرشور را موجب امنیت، اقتدار، اعتلا و سربلندی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: انتخابات پرشور همانند سپری مستحکم، کشور را در برابر توطئه‌های دشمن مصون ساخته و فرصتی برای تقویت قدرت نرم نظام و اعتلای موقعیت کشور در منطقه است.

 فرمانده کل ارتش همچنین با تأکید بر اینکه انتخابات، فرصتی برای مشارکت مردم در سرنوشت کشور و حل مشکلات مردم است افزود: مشکلات فقط با مشارکت حداکثری و انتخاب آگاهانه حل خواهد شد. امیر موسوی همچنین افزایش مقبولیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، کاهش تهدید های خارجی، اثر مثبت در کاهش و رفع تحریم ها و افزایش اراده برای مبادلات اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی را از جمله پیامدهای انتخابات در بُعد خارجی دانست. فرمانده کل ارتش در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح انتظارات از فرماندهان، کارکنان و خانواده‌های ارتش در انتخابات پرداخت و گفت: فرماندهان بستر لازم را برای حضور همگانی، پرشور، آگاهانه و هوشمندانه‌ی تمامی واجدین شرایط خانواده بزرگ ارتش در انتخابات فراهم کنند.

 وی با بیان اینکه لازم است، فرماندهان با برجسته سازی دستاوردهای خرد و کلان انقلاب اسلامی در سطوح مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی امید آفرینی کنند خاطر نشان کرد: همه ما بایستی با شناخت شرایط و اوضاع داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی نیازها و مسائل اساسی کشور، معیارها وشاخص‌های فرد اصلح و دولت در تراز انقلاب را دقیق و عمیق بشناسیم و بشناسانیم.

 سرلشکر موسوی گفت: قطعاً حضور کارکنان و خانواده بزرگ ارتش در انتخابات، کمافی‌السابق کاملاً فعال و آگاهانه بوده و فرد مورد نظر خود را با شناخت و آگاهی انتخاب می‌کنند. فرمانده کل ارتش تأکید کرد: همه ما باید در نگاه به انتخابات از هرگونه گرایش و رفتار احساسی خودداری و مصالح نظام و منافع ملی و افزایش کارآمدی را مد نظر قرار دهیم. وی افزود: مطمئناً تمامی کارکنان و خانواده‌های محترم آن‌ها با هوشمندی و بصیرت در عرصه انتخابات حاضر شده و با سواد رسانه‌ای، ترفندها و اقدامات دشمنان و معاندان را خنثی و بی‌اثر می‌کنند.

کارشناس اقتصادی توضیح داد؛

علت بلوکه‌شدن ارزهای صادراتی ایران در عراق

کارشناس دیپلماسی اقتصادی گفت: علت اصلی بلوکه شدن ارزهای صادراتی ایران در عراق، اصرار دولت روحانی بر خرید کالای اساسی صرفا از کانال‌های آمریکاست. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر، مجید شاکری در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با بیان اینکه صحبت‌های عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی درباره بلوکه شدن پول صادرات برق و گاز به عراق به دلیل تحریم‌های ثانویه، دقیق نیست، نوشت: علت اصلی بلوکه شدن ارزهای صادراتی ایران در عراق، اصرار دولت روحانی بر خرید کالای اساسی صرفاً از کانال‌های آمریکاست.

متن کامل توئیت این کارشناس دیپلماسی اقتصادی به این شرح است:«فرمایش آقای همتی درباره بلوکه شدن پول صادرات برق و گاز به عراق به دلیل تحریم‌های ثانویه دقیق نیست. علت بلوکه شدن، مکانیسم تسویه مبتنی بر بانک تجارت عراق (به سهامداری جی پی مورگان آمریکا) است.علت انتخاب این شیوه هم اصرار دولت فعلی بر خرید کالای اساسی صرفاً از کانالهای آمریکاست.»

وی در توئیت دیگری درباره علت توقف مبادلات تجاری-مالی ایران در فاصله سالهای ۹۹-۹۷ نوشت:«نه فقط درباره چین و عراق، بلکه حتی درباره روسیه و هند، اصرار طرف ایرانی بر کانسپت تجارت بین الملل به جای تجارت دوجانبه و اصرار بر کار کردن با این کشورها داخل کانالهای معافیت آمریکا، نقشی به مراتب مهم‌تر از اصل تحریم‌ها در توقف مبادلات تجاری- مالی ایران در ۹۹-۹۷ داشت.»

مدیر عامل شرکت برق حرارتی پاسخ داد:

افزایش ظرفیت نیروگاه‌های برق چقدر هزینه‌بر است؟

مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: برای احداث نزدیک به ۴ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در هر سال، منابعی بالغ بر ۳.۵ میلیارد یورو صرفا در حوزه تولید برق مورد نیاز است.به گزارش کیمیای ایران به نقل از خبرآنلاین، محسن طرزطلب گفت: عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در حالی آغاز شده که این پروژه قرار است با استفاده از وام دولت روسیه و از طریق پیمانکاران روسی و ایرانی در مدت زمان ۵۵ ماه به صورت کامل به اتمام رسیده و در اختیار کارفرمای ایرانی قرار بگیرد. در شرایطی که صنعت برق به دلیل افزایش ندادن متناسب تعرفه فروش برق و تحریم‌های ظالمانه با کمبود جدی منابع مالی برای توسعه طرح‌های تولید برق روبه‌رو است، استفاده از شیوه‌های مختلف تأمین منابع برای پیشبرد پروژه‌های پیش‌بینی شده در این بخش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه باید ۲۵ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شود که سالانه سه هزار و ۷۰۰ مگاوات و مجموعاً ۱۸ هزار و ۵۰۰ مگاوات از این رقم مربوط به نیروگاه‌های حرارتی است، اظهار داشت: در همین ارتباط یکی از راه‌های پیش‌بینی شده در قانون برنامه توسعه برای احداث چنین ظرفیتی استفاده و جذب منابع مالی داخلی و خارجی است. برای احداث نزدیک به چهار هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در هر سال، منابعی بالغ بر ۳.۵ میلیارد یورو صرفاً در حوزه تولید برق مورد نیاز است؛ این مهم در حالی است که تمامی منابع درآمدی شرکت تولید نیروی برق حرارتی در هر سال کمتر از یک‌ششم منابع مورد نیاز در بودجه پیش‌بینی شده است.

 به گفته طرزطلب بدین منظور پس از گذشت چهار سال با رایزنی‌های انجام شده مقرر شده است تا از میان اعتبار ۱.۴ میلیارد یورویی مورد نیاز برای ساخت نیروگاه سیریک، حدود ۸۵ درصد آن یعنی ۱.۲ میلیارد یورو توسط طرف روسی و مابقی از منابع داخلی دولت تأمین شود.

 وی در تشریح مزایای استفاده از منابع مالی خارجی گفت: استفاده از منابع مالی خارجی مزایای متعددی از جمله ورود منابع مالی جدید، حفظ نقش حاکمیتی دولت، عدم لحاظ ریسک سرمایه‌گذاری، شناخت کامل نحوه اجرای پروژه، کنترل کامل و متمرکز فنی و مالی، تطابق با نظام فنی واجرای کشور، پرداخت به موقع هزینه‌های طرح، اتمام پروژه با حداقل انحراف از برنامه زمان‌بندی در مقایسه با پروژه‌های مشابه، رعایت استانداردهای بین‌المللی از انعقاد قرارداد تا اجرا و بهره‌برداری از پروژه و اشتغال‌زایی را به همراه خواهد داشت.

 وی ادامه داد: روش تأمین منابع مالی خارجی از طریق روش‌های ‏مختلف می‌تواند به توسعه اقتصادی کشور کمک کند. به طور مثال در حوزه سرمایه تأمین کننده مالی خارجی منابع مالی را به کشور میزبان می‌آورد، با توجه به آنکه بخش زیادی از این منابع در داخل کشور هزینه می‌شود این امر باعث افزایش بهره‌وری نیروی کار، ایجاد اشتغال و درآمد در جامعه می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:

واردات ۳ میلیون دوز واکسن کرونا از طریق مناطق آزاد

رییس سازمان غذا و دارو از واردات سه میلیون واکسن کرونا از طریق مناطق آزاد خبر داد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایرنا،محمدرضا شانه ساز روز یکشنبه در حاشیه انعقاد تفاهم نامه سازمان غذا و دارو با شورای عالی مناطق آزاد، تجاری و ویژه اقتصادی در جمع خبرنگاران افزود: این واردات بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و با توجه به اینکه محدودیت هایی برای واردات واکسن در سایر بخش ها است، برنامه ریزی شده این تعداد واکسن از طریق مناطق آزاد انجام شود و این کار به سرعت در حال انجام است.

 وی تصریح کرد: در طول این هفته نیز محموله چند میلیونی واکسن های ایرانی کرونا وارد بازار می شود که با دستور وزیر بهداشت مجوزهای تزریق صادر خواهد شد.

 شانه ساز با بیان اینکه روش های تولید واکسن های کرونا در کشورهای مختلف یکسان است، گفت: افرادی که در مرحله اول واکسن خارجی تزریق کرده اند اگر به دلایلی تامین آن واکسن ها امکان پذیر نشد در مرحله دوم از واکسن ایرانی استفاده می شود و این روش در اکثر کشورهای با جمعیت بالا استفاده شده است. رییس سازمان غذا و دارو افزود: البته ما از واکسن های وارداتی نیز استفاده می کنیم تا کمبودی پیش نیاید. وی خاطرنشان کرد: همچنین طبق استانداردهای سازمان جهانی بهداشت از ظرفیت های تولید داخل نیز استفاده می کنیم و در تیر ماه تولید واکسن علیه کرونا با همکاری روسیه را آغاز خواهیم کرد.

 تاکنون چهار میلیون و ۳۰۵ هزار و ۲۴۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۸۲ هزار و ۵۹۴ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به پنج میلیون و ۱۰۷ هزار و ۸۳۶ دوز رسید.

سرپرست جدید سازمان امور دانشجویان خبر داد:

انجام واکسیناسیون دانشجویان و دانشگاهیان از شهریور تا آبان‌

سرپرست جدید سازمان امور دانشجویان روز یکشنبه از واکسیناسیون دانشجویان به عنوان یکی از اولویت های سازمان امور دانشجویان، یاد کرد و افزود: شروع واکسیناسیون دانشگاهیان از جمله اساتید، اعضای هیأت علمی و کارکنان از شهریورماه خواهد بود.غلامرضا غفاری ربا بیان اینکه وزارت علوم بنا دارد سال تحصیلی جدید را با حضور دانشجویان آغاز کند، گفت: قرار است تمهیداتی برای حضوری بودن سال تحصیلی پیش رو در نظر گرفته شود که یکی از این تمهیدات، واکسیناسیون دانشگاهیان است. به گزارش کیمیای ایران به نقل از  ایرنا،غفاری ادامه داد: از فردا جلساتی در وزارت علوم برای انجام برنامه ریزی های لازم جهت شروع سال تحصیلی با حضور دانشجویان و واکسیناسیون آنها برگزار می شود.

منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه گذشته به خبرنگار ایرنا گفته بود که بر حضوری شدن دانشگاه ها تاکید دارد.وی در این مصاحبه عنوان کرد: بر اساس آنچه در صحبت ها (از سوی وزارت بهداشت) اعلام شده است، امکان واکسیناسیون دانشجویان با واکسن های تولید داخل فراهم است، اما زمان شروع واکسیناسیون را وقتی به نتیجه نزدیک شویم، اطلاع رسانی می کنیم.

به گزارش ایرنا، روز گذشته به دلیل استعفای مجتبی صدیقی از سمت ریاست سازمان امور دانشجویان، غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با حکم منصور غلامی با حفظ سمت به عنوان سرپرست این سازمان منصوب شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد:

تزریق دُز دوم واکسن کرونا، یکسان با دُز اول

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار و گزارش دهی ارزیابی عملکرد و مدیریت پیک چهارم کرونا ارائه شد و مقایسه‌ای با سایر کشورها صورت گرفت و مباحثی در حوزه اقتصادی مطرح شد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی درباره آخرین وضعیت رنگ بندی شهرهای کشور گفت: امروز ۱۳ شهر قرمز در سطح کشور داریم. همچنین ۲۰۸ شهر نارنجی و ۲۲۷شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند. در کل برایند کلی کشور روند نزولی است و به جز برخی استان‌ها بویژه استان‌های جنوبی، روند نزولی است.

وی درباره شهرهای قرمز گفت: ۳ شهر شامل شهرهای ایرانشهر، چابهار و نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان و همچنین شهر پاوه در استان کرمانشاه و بقیه شهرهای قرمز مربوط به استان هرمزگان است و تنها مرکز استان قرمز نیز بندرعباس است. شهرهای بستک، بندرلنگه، بندرعباس، جاسک، حاجی‌آباد، رودان، پارسیان، قشم و میناب جزو شهرهای قرمز هرمزگان هستند. مجاورت استان بوشهر با استان هرمزگان سبب درگیری شده است. به طور کلی روند بیماری نزولی است.

رئیسی تاکید کرد: بحث رعایت پروتکل‌ها اگرچه افزایش داشته است اما از ۷۰ درصد رعایت پروتکل راضی نیستیم و این درصد باید افزایش یابد و بالای ۸۵ درصد برسد. فعلا روند مطلوب است اما ثابت شده است که با کاهش رعایت‌ها بیماری اوج می‌گیرد.

وی درباره واکسیناسیون کرونا در کشور لظهار کرد: از دو منظر سعی کردیم با خرید واکسن خارجی و حمایت از تولید داخلی واکسن تهیه کنیم. در این مدت شاهد بد عهدی زیادی از کشورها بودیم و این موضوع در سطح دنیا مطرح است و حدود ۸۰ درصد واکسن‌های دنیا را ۶ کشور تزریق کردند و سهم کشورهای فقیر حدود ۲۵ تا ۳۰ عدد تزریق است‌.ما قراردادهای مختلفی بستیم و یکی از آنها از سبد کوواکس است که ۱۶.۸ میلیون دُز از سبد کووکس خریدیم که مقدار کمی از آن به ما رسیده است. کل واکسن وارد شده به کشور از محل سایر قراردادها حدود ۵ میلیون ۴۰۰ هزار تا است و با این تعداد در فاز یک گروه بهداشت درمان و در فاز دوم گروه‌های سنی تا بالای ۷۰ سال را واکسینه کردیم و بنا بود بالای ۶۵ سال هم واکسینه شوند که بر اساس قولی که دادند واکسن به دستمان نرسید و روند واکسیناسیون با تاخیر مواجه شد و اقدام به تکمیل واکسیناسیون بالای ۷۰ سال و تزریق دُز دوم کردیم.

وی افزود: دُز دوم واکسن‌های مختلف باهم تفاوت‌هایی دارند. واکسن اسپوتنیک دُز اول و دوم متفاوتی دارد و ۱۰۰ هزار دُز دوم واکسن اسپوتنیک هفته قبل به دستمان رسید. درمورد سایر واکسن‌ها که مشابه است ان‌شالله در این هفته محموله‌ای به دستمان می‌رسد و تکمیل واکسیناسیون دُز دوم را انجام می‌دهیم. اگر با اطمینان صحبت می‌کنیم مبنای ما تولید داخل است.

واکسن‌های ایرانی زیرنظر کمیته‌های مختلف به خوبی روند را دنبال می‌کنند و اگر مراحل را به درستی طی کنند ‌و درمورد فاز دوم گواهی لازم را بگیرند جلسه بررسی نهایی آن روز سه‌شنبه انجام می‌شود و اگر مراحل را پاس کنند و تاییدیه بگیرند، واکسن داخلی می‌تواند از پایان این هفته یا هفته آینده مجوز مصرف اضطراری را اخذ کند و واکسن ایرانی در دسترس باشد.

رئیسی درباره میزان تولید واکسن کرونا ایرانی، تاکید کرد: امیدواریم در تیر ماه سه میلیون دُز و از مردادماه نیز مجموع کووبرکت و پاستور بالای ۷ میلیون دُز واکسن به ما بدهند. مجموع واکسن‌های ایرانی و وارداتی چشم‌انداز خوبی پیش روی ما گذاشته است. درست است تامین واکسن با وقفه‌هایی به دلیل بد قولی‌های کشورهای دیگر صورت گرفت اما تجربه شد تا زمانی که واکسن در فرودگاه کشورمان مشاهده نشده روی آن حساب نکنیم.

تولید واکسن داخلی چشم‌انداز خوبی دارد و تا پایان سال، دُز اول تمام گروه هدف تزریق خواهد شد. علت کند شدن روند در مقاطعی بدقولی کشورها است. برخی از این کشورها که ۸۰ درصد واکسن‌های دنیا را تزریق کردند و اکنون بیش از ۲۰۰ میلیون دُز واکسن دارند که تاریخش دارد منقضی می‌شود ولی حاضر نیستند به کسی بدهند و بی‌عدالتی در تامین واکسن وجود دارد. در تامین واکسن بحث مذاکره دولت‌ها وجود دارد، حتی به بخش خصوصی مجوز دادیم واکسن بیاورد اما، واکسنی وجود ندارد که به راحتی بتوانند وارد کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، تصریح کرد: ما با کمبود واکسن در دنیا مواجهیم. چند کار مطالعاتی در دنیا صورت می‌گیرد که ما فاصله دُز اول و دوم را تا چه حد می‌توانیم طولانی کنیم که اثر دُز اول از بین نرود و در این فاصله افراد بیشتری واکسینه شوند. مثلا واکسن آسترازنیکا می‌تواند ۱۲ هفته بعد تزریق شود و از طرفی رویکرد دوم این است که به سمتی برویم که آیا می‌توان دُز دوم را از واکسن دیگر تزریق کرد؟

الان درمورد واکسن آسترازنیکا و فایزر این مطالعه در حال انجام است. رویکرد سوم این است که آیا می‌توان برخی واکسن‌ها را تک‌ دُز تزریق کرد؟ که اسپوتنیک در حال کار روی این موضوع است که برای افرادی که قبل مبتلا شدند واکسن یادآور تزریق کنند. سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه می‌کند حتی بهتر است همه مردم دنیا حداقل دُز اول را تزریق کنند تا سطحی از ایمنی ایجاد شود. همه این تحقیقات به دلیل کمبود واکسن در دنیا است و اگر همه مردم دنیا تک دُز واکسن بزنند بهتر از این است که عده‌ای ۲ دُز را کامل دریافت کنند.وی تاکید کرد: برنامه ما در کشور این است که هر واکسنی که تزریق کردیم، دُز دومش را هم از همان تزریق کنیم و فعلا سیاست ما این نیست که دُز دوم متفاوت از نوع دُز اول باشد اما، در آینده ممکن است سیاست تغییر کند. تزریق دُز دوم واکسن سینوفارم می‌تواند تا ۸ هفته بعد باشد و فعلا مشکلی برای زمان نداریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، تصریح کرد: با اولین واکسنی که به دستمان برسد ادامه واکسیناسیون کرونا بر اساس سند ملی را انجام می‌دهیم و حتی ممکن است سبدی از واکسن‌ها به ما تعلق گیرد. اگر قرار است بالای ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شوند به حدود ۱۲۰ میلیون دُز واکسن نیاز داریم و بر اساس سند ملی خوشبینانه ترین حالت این است که ۶۰ درصد واکسن‌ها را از تولید داخل و ۴۰ درصد هم از واکسن خارجی تامین کنیم و حتی ممکن است نیازمند به دُز یادآور باشیم. بحث واکسن و واکسیناسیون متفاوت است، باید واکسن باشد که بتوان آن را تزریق کرد.

وی افزود: الان برای ۷۰ سال به بالا واکسن به دانشگاه‌ها دادیم. حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارنفر فرد ۶۰ سال به بالا داریم و پس از آن وارد گروه بیماران ویزه دیالیزی، تالاسمی و… می‌شویم و سپس در فاز سوم واکسیناسیون مشاغل پرخطر مثل رانندگان، خبرنگاران، افراد نیروی انتظامی و… را در نظر داریم و این فاز از مرداد ماه آغاز خواهد شد.از طرفی با توجه به ضرورت بازگشایی مدارس واکسیناسیون اساتید و معلمان نیز در اولویت است. نگرانی درمورد مدارس بیشتر است زیرا دانشجوها را می‌توان واکسینه کرد اما هنوز واکسن مورد تایید برای زیر ۱۸ سال نداریم و در حال مطالعه بر روی این واکسن هستیم. آموزش مجازی خوب است اما جایگزین آموزش حضوری نمی‌شود. در فاز چهارم نیز فاز واکسیناسیون عمومی را داریم.

وی درباره بحث انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها با تشکر از وزارت کشور، بیان کرد: تاکنون مجموعا شرایط خوب بوده است. در زمان ثبت نام پروتکل‌ها به خوبی رعایت شد. در بحث تبلیغات کاندیداها پروتکل‌ها را ابلاغ کردیم که تجمع در فضای باز صورت گیرد و فاصله افراد از هم ۸ متر مربع باشد و … و تاکنون بالای ۹۰ درصد پروتکل‌ها رعایت شده است. برای روز انتخابات نیز به مردم اطمینان می‌دهم با تمهیدات اندیشیده شده با خیال راحت برای رای دادن بروند.

تعداد صندوق‌ها ۱۰ هزارتا بیشتر شده است و از طرفی این اختیار را به وزارت کشور داده‌ایم تا با استعلام، کرونا مثبت‌ها را شناسایی کنند و صندوق سیار برای این افراد تعبیه شده است. تجمعی شکل نخواهد گرفت و مسئولین رای گیری هم تست PCR خواهند داد. اگر صفی هم شکل گیرد در فضای باز خواهد بود. همکاران ما هم به عنوان ناظر و عضوی از عوامل اجرایی انتخابات رعایت پروتکل‌ها را نظارت می‌کنند.وی تاکید کرد: رعایت پروتکل‌ها در تمام شعب اخذ رای باید یکسان و فارغ از رنگبندی با سخت گیری صورت گیرد. از شرایط اصلی ما رعایت استاندارد تهویه مناسب است.

رئیسی ادامه داد: قطعا سلامت مردم از اولویت‌های اصلی نامزدهای انتخاباتی است و باید این موضوع را به شمل عملی در تبلیغات خود هم نشان دهند.وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، درباره طرح محله محور مقابله با کرونا « شهید سلیمانی»، اظهار کرد: این طرح با قدرت اجرا می‌شود و باید از عزیزان بسیج و سپاه تشکر کنیم. در گام پنجم طرح بحث واکسیناسیون هم وجود دارد و همچنان ادامه دارد و یکی از توفیقات کنترل موج‌ چهارم با کرونای انگلیسی همین طرح بود.

عضور کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها

طرح جدید مجلس برای سربازی

 یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از جلسه ای امیدوار کننده با نماینده ستاد کل نیروهای مسلح پیرامون سربازی حرفه ای خبر داد.

،به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:«چهارشنبه هفته گذشته در کارگروه سربازی کمسیون امنیت ملی مجلس جلسه‌ای با نماینده ستاد کل پیرامون موضوع سربازی حرفه‌ای داشتیم که روند کلی این جلسه مثبت بود و خوشبختانه آغازی امیدوار کننده برای جلسات آتی رقم خوردبحث سربازی حرفه ای یکی از موضوعاتی است که نمایندگان مجلس یازدهم از روزهای آغازین این مجلس در قالب طرحی آن را دنبال کرده اما با مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح مواجه شد.نمایندگان همچنان به دنبال رایزنی و چکش کاری این طرح به منظور حرکت از سربازی اجباری به سمت سربازی حرفه ای هستند.

واکسن نیست؛

تزریق دوز دوم واکسن کرونا در انتظار محموله‌های جدید

واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ با اولویت کادر بهداشت و درمان، از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه در کشور آغاز شد. همچنین هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ نیز روز آغاز فاز دوم واکسیناسیون با اولویت افراد ۸۰ سال به بالا بود؛ فازی که به گفته وزارت بهداشتی‌ها به ترتیب از سنین ۸۰ سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج را در برمی‌گیرد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام وزارت بهداشت در فاز دوم واکسیناسیون علیه پاندمی قرن، افراد سالمند گروه هدف  ۷.۲ میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه‌ای داریم. بر این اساس پیش‌بینی می‌شد واکسیناسیون فاز دوم تا تیرماه طول بکشد.در عین حال قرار بود که در فاز دوم علاوه بر تداوم واردات واکسن کرونا از منابع معتبر، واکسن‌های داخلی که در پایان کار کارآزمایی بالینی مرحله سوم‌شان هستند، با اخذ مجوزهای لازم برای ادامه روند واکسیناسیون و سرعت بخشیدن به آن، وارد عرصه شوند.

با ادامه روند واکسیناسیون در فاز سوم، هفته به هفته سالمندان بیشتری در کشور دوز اول واکسن‌شان را دریافت کردند. به طوری که در ۲۵ اردیبهشت ماه وزارت بهداشت رسما اعلام کرد که تزریق واکسن به افراد بالای ۷۵ سال را که جمعیتی بالغ بر ۹۳۰ هزار نفر را شامل می‌شوند، در قالب فاز دوم سند ملی واکسیناسیون آغاز کرده است. در عین حال در اول خرداد ماه ۱۴۰۰ نیز واکسیناسیون افراد ۷۰ سال به بالا علیه بیماری کووید-۱۹ آغاز شد.طبق اطلاعیه مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، فرآیند واکسیناسیون نیز به این صورت بود که متولدین ۱۳۳۰ به قبل (گروه سنی ۷۰ سال به بالا) جهت دریافت نوبت واکسن کرونا باید در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کرده و سپس همه افراد ثبت‌نام شده به ترتیب سنی به صورت هوشمند نوبت‌دهی و محل و زمان دقیق واکسیناسیون به هر فرد از طریق پیامک اعلام می‌شود.بر همین اساس هم بود که روند واکسیناسیون ادامه یافت، اما با نزدیک شدن به موعد نوبت دوم تزریق واکسن در برخی افراد، زمزمه‌هایی از نبود دوز دوم واکسن به میان آمد و برخی سالمندانی که موعد دریافت دوز دوم واکسن‌شان رسیده بود، دست خالی از مراکز واکسیناسیون بازگشتند.

طولانی شدن فاصله زمانی تزریق دُز دوم مشکلی ایجاد نمی‌کند

مشکل اما، در تاخیر ورود محموله‌های واکسنی بود که پیش از این قرار بود وارد کشور شوند و به این ترتیب بدعهدی شرکت‌ها و کشورهای سازنده، باز هم مساله‌ساز شد؛ به طوری که دکتر کیانوش جهانپور- رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، ضمن عذرخواهی از مردم و افرادی که در تزریق دوز دوم واکسن دچار مشکل شده‌اند، اعلام کرد که در روزهای اخیر به دلیل تاخیر در ورود واکسن توسط شرکت‌ها و کشورهایی که قرار بوده واکسن به ما تحویل دهند، ممکن است برنامه تزریق واکسن مطابق زمان بندی پیش نرود.وی تاکید کرد: عزیزانی که به مراکز تزریق واکسن در برخی استان‌ها و شهرستان‌ها مراجعه کرده‌اند و به دلیل در اولویت بودن دُز اول، نتوانسته‌اند دُز دوم را دریافت کنند، نگرانی نداشته باشند. فاصله زمانی تعیین شده برای تزریق دُز دوم، عموما بهترین فاصله زمانی نیست بلکه حداقل فاصله زمانی است که بین تزریق دو دُز واکسن تعیین شده است. اغلب واکسن‌هایی که امروز در دسترس است با طولانی شدن فاصله زمانی تزریق دُز دوم نه تنها مشکلی نخواهند داشت، حتی بعضا برخی از واکسن‌ها با توجه به ساختاری که دارند، توصیه شده که از فاصله زمانی دو یا چهار هفته و سه ماه فراتر برود.

جهانپور گفت: به محض ورود محموله‌های جدید واکسن، تزریق دُز دوم واکسن برای افرادی که دُز اول را دریافت کرده‌اند با یک فاصله زمانی مناسب تزریق خواهد شد و افراد، هیچ دغدغه و نگرانی از نظر ایمنی‌زایی و اثربخشی واکسن نداشته باشند.در عین حال دکتر عاطفه عابدینی- دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ چندی پیش در یک نشست خبری در پاسخ به سوال ایسنا، درباره نبود برخی واکسن‌های وارداتی برای تزریق دوز دوم آن‌ها، گفت: وزارت بهداشت تمام سعی خود را می‌کند که برای کسانی که دوز اول را دریافت کردند، دوز دوم واکسن را تهیه کرده و در دسترس قرار دهد. هرچند که مشکلاتی وجود دارد و واقعیت این است که وزارت بهداشت در این زمینه مشکلاتی دارد، اما تمام سعی‌شان این است که بتوانند به موقع دوز دوم را تهیه کنند.

زمان تزریق دُز دوم واکسن‌هایی که در ایران مصرف می‌شوند

وی افزود: در زمینه واکسن اسپوتنیک وی می توان بر اساس دستورالعمل های علمی که حتی در خود سایت واکسن هم هست، می توان فاصله دوز اول و دوم را از ۲۱ روز تا ۹۰ روز گذاشت. در زمینه آسترازنکا هم که ۱۲ هفته (سه ماه) را پیشنهاد کرده که ان‌شاءالله به موقع خواهد رسید. درباره واکسن سینوفارم هم ان‌شاءالله به زودی دوز دوم تهیه خواهد شد.

احتمال استفاده از واکسن‌های ایرانی در دوز دوم تزریق؛ آری یا خیر؟

عابدینی در این نشست خبری، در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره امکان استفاده از واکسن‌های ایرانی در دوز دوم تزریق، گفت: یکسری مطالعات در دنیا هست که دارند ترکیب واکسن‌ها را استفاده می‌کنند. زیرا فکر می‌کنند که شاید ایمنی در این صورت بیشتر ایجاد می‌شود. به عنوان مثال فایزر و آسترازنکا در مطالعه‌ای به صورت میکس داده شده است و حتی مطالعات دیگری هم در جریان است، اما از نظر علمی شاید بتوانیم از پلتفرم‌های یکسان، واکسن را جایگزین کنیم. به عنوان مثال واکسن سینوفارم که از یک ویروس کشته شده و غیرفعال شده است، شاید بتوان واکسن دوز دوم را با واکسنی که از همین پلتفرم استفاده کرده، جایگزین کرد. البته خیلی نگران این موضوعات نباشید و ان‌شاءالله واکسن دوز دوم به موقع ارائه می‌شود.

معاون راهبر و نظارت بر بهره برداری شرکت آبفا کشور پاسخ داد:

جیره بندی آب چه زمانی اعمال می شود؟

حمیدرضا کشفی، معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت آبفا کشور در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به جیره بندی آب در کشور به خصوص شهر‌های پر تنش گفت: متاسفانه در برخی از نقاط کشور که برق قطع می‌شود به طبع آب هم قطع می‌شود. به گزارش کیمیای ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران، او ادامه داد: ما برنامه‌ای برای قطع آب و هیچ برنامه‌ای برای جیره‌بندی آب در هیچ نقطه‌ای از کشور نداریم و تلاش می‌کنیم تا با مدیریت بهینه شبکه آب، تأمین آب شهر‌های دارای تنش آبی را با کمترین مشکل انجام دهیم که در این راه، به طور حتم نقش مردم در مدیریت بهینه مصرف آب، نقش مهم و تأثیرگذاری است.

معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت آبفا کشور در پایان تصریح کرد: به طور متوسط از ابتدای سال آبی امسال، تاکنون حدود ۴۰ درصد بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش داشته و این کاهش در برخی نقاط کشور بسیار بیشتر از این رقم بوده است.

رییس پلیس راهور ناجا:

اجرای طرح ترخیص ۲۲۶ هزار خودروی رسوبی از فردا

رییس پلیس راهور ناجا گفت: حدود ۲۲۶ هزار دستگاه خودرو توقیف شده در پارکینگ‌ها داریم و از فردا به مدت دو ماه طرح ترخیص آن‌ها اجرایی خواهد شد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران،سردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهور ناجا اظهار کرد:با توجه به اینکه پلیس راهور بیشترین ارتباط و تعامل را با مردم دارد و ما تقریبا سالانه ۳۲ میلیون خدمت را به مردم ارائه می‌دهیم، تدابیری به جهت تسهیل در ارائه خدمات و اجرای قانون با نگرش رضایتمندی مردم انجام داده ایم.

وی ادامه داد: ما در دو سال اخیر اقدامات گسترده‌ای را در این راستا انجام داده ایم که از جمله آن‌ها طرح تقسیط جرایم رانندگی است که برای اولین بار اتفاق افتاد و دارندگان وسایل نقلیه می‌توانند جریمه را به صورت قسطی پرداخت کنند، طرح بخشودگی دو برابری جرایم که تا پایان سال ۹۹ تمام جرایم به اصل خود بر می‌گردد و تا دی ماه ۱۴۰۰ فرصت پرداخت آن را دارند، نوبت دهی اینترنتی و شماره گذاری اینترنتی، عدم توقیف وسائط نقلیه که بیش از یک میلیون جریمه داشتند را ابلاغ و اجرا کردیم و همچنین طرح کاهش مراجعات به پلیس راهور و حداقل توقیف وسایل نقلیه در حال انجام است.سردار هادیانفر گفت: سیستمی کردن توقیف کردن با دستور قضایی، کروکی الکترونیک و آزدادسازی و وا گذاری ۳۲ میلیون شماره کد پلاک که یکسال و بیش‌تر است که استفاده نمی‌شود، از جمله خدماتی است که در حال انجام است. طرح ترخیص موتور سیکلت‌های رسوب شده از جمله خدماتی بود که ۲۸۰ هزار دستگاه با تسهیلات و تمهیدات ویژه در اختیار مالکین قرار گرفت.

در حال حاضر حدود ۲۲۶ هزار دستگاه خودرو توقیف شده در پارکینگ‌ها داریم

رییس پلیس راهور ناجا بیان کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی مردم، وسائط نقلیه عمدتا وسیله امرار معاش و استفاده مالکین است و لذا با دستور فرمانده ناجا با توجه به اختیارات قانونی که در اختیار دارد و هیات رییسه و کمیسیون قرارگاه کاهش به ما ابلاغ کردند که تسهیلاتی به وجود بیاوریم تا بتوانیم خودرو‌ها و موتور سیکلت‌ها را تحویل مالکین بدهیم. برای بخش زیادی از موتور سیکلت‌ها اجرایی شد و امروز در این طرح ویژه آزادسازی و ترخیص خودرو‌های رسوبی در پارکینگ‌ها را اجرایی خواهیم کرد و انشاءالله مالکین محترم از این فرصت استفاده کنند و نسبت به ترخیص خودروهایشان در هزارو ۲۱۳ پارکینگ سراسر کشور اقدام کنند.وی اظهار کرد: ما در حال حاضر حدود ۲۲۶ هزار دستگاه خودرو توقیف شده در پارکینگ‌ها داریم و متوسط زمان توقیف آن‌ها ۲ و نیم سال است و از فردا به مدت دو ماه این طرح اجرایی خواهد شد و به ۱۲۰۰ دفتر پلیس +۱۰ مردم می‌توانند مراجعه کنند.وی افزود: آنچه که به عنوان تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده این است که جرایمی که خودرو‌ها داشتند اگر مربوط به قبل سال ۹۹ بوده به اصل خود برگشته است. تقسیط جرایم، برای کسانی که جریمه دارند تا یکسال به صورت قسطی پرداخت کنند و نرخ مصوب ۱۳۹۴ در سراسر کشور جاری خواهد بود و متوسط جریمه‌ای که براساس این سال یعنی ۲ هزار تومان هزینه پارکینگ دریافت می‌شود.

هیچ الزامی برای پرداخت عوارض شهرداری نگذاشتیم

سردار هادیانفر اظهار کرد: ما هیچ الزامی برای پرداخت عوارض شهرداری نگذاشتیم و عوارض آزاد راهی را هم برای این خودرو‌ها حذف کرده ایم. حتما مالک و وکیل قانونی به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند، در کمترین زمان این کار انجام می‌شود و بعد از پرداخت هزینه پارکینگ توسط همکارانمان بدون نیاز به حضور مردم درخواست را بررسی می‌کنند و بعد از تایید توسط پلیس +۱۰ قبضی صادر می‌شود که با آن می‌توانند به پارکینگ مراجعه کنند.وی ادامه داد: سن فرسودگی معیار عمل برای ما بوده و آنچه که تکلیف قانون است، عمر خودرو‌های شخصی زیر ۲۰ سال و خودرو‌های دولتی و عمومی زیر ۱۵ سال باید باشد و برای ترخیص هم فعلا به معاینه فنی نیاز نیست. مالکین وسیله نقلیه حتما قبض به همراه داشته باشند و اگر ندارند مدارک خودرو از جمله سند و مدارک احراز هویتشان به همراه داشته باشند.سردار هادیانفر تصریح کرد: طرح ترخیص موتور سیکلت‌های رسوب شده هنوز ادامه دار است. ۸۳ درصد این خودرو‌های در پارکینگ شخصی، سواری ۹.۸ درصد وانت‌ها هستند و تعدادی هم خودرو‌های سنگین هستند.

وی گفت:از این ۲۲۶ هزار خودرو، ۴۰ درصد مربوط به حوزه انتظامی بوده است و عمده کسانی که در حوزه انتظامی هستند، نیازمند دستور مقام قضایی است. ۶۰ درصد تخلفات راهوری داشتند و پیش بینی ما این است که ۵۰ درصد از این خودرو‌ها قابل ترخیص هستند. بیشترین توقیف‌ها مربوط به تهران، کرمان، البرز، استان فارس و خراسان رضوی است.