رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
  • کد خبر : ۳۳۶۷
  • چاپ خبر : نان و جان جدا از هم نیست
روحانی در ستاد ملی کرونا:

نان و جان جدا از هم نیست

رسانه های بیگانه همه چیز را تعطیل کنند و هر روز می گفتند این دولت مراقب جان مردم نیست و همواره دنبال نان است، پس جان چه می‌شود؟ ما می گفتیم نان و جان از هم جدا نیست. وقتی ماه رمضان شد فریاد زدند که این‌ها می‌خواهند جلسه و قرآن به سر بگیرند و مساجد را باز کنند اما ما گفتیم سلامت و دیانت در کنار هم است یعنی مجالس می‌تواند برگزار شود و در عین حال پروتکل ها هم رعایت شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه همه عزاداران حسینی مراسم محرم امسال را به خوبی برگزار کردند، اظهار کرد: از همه علما و مراجع تقلید به خصوص مقام معظم رهبری که با زبان و عمل مردم را ارشاد کردند، تشکر می‌کنم. ما امسال یک عزاداری شکوهمند توام با رعایت پروتکل‌ها را شاهد بودیم. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر، روحانی گفت: ۸۰ درصد جمعیت ها در کشور پروتکل‌ها را به خوبی اجرا کردند. از فضای مجازی و رسانه ها تشکر می‌کنیم که عزاداری را به همه خانه ها و ذهن ها منتقل کردند. مردم عزاداری در خانه ها را بیش از سال گذشته فعال کردند. امسال عزاداری شکل ویژه خودش را داشت اما باشکوه‌تر از سال‌های گذشته بود زیرا ابتکارات جدید و خاصی مد نظر قرار گرفت.وی تاکید کرد: در پایان ماه صفر که مجددا عزاداری ها رونق می گیرد و شرایط خاص اربعین امام حسین(ع) هم داریم، همین پروتکل ها برقرار است و اگر بخواهد چیزی تغییر کند ما ابلاغ و اعلام می‌کنیم. فعلا همان پروتکل‌های محرم بعنوان مبنا خواهد بود.رئیس جمهور با اشاره به برگزاری آزمون های سراسری دانشگاهها گفت: کنکور به خوبی در کشور برگزار شد و در گزارش وزارت بهداشت بود که در کنکور بالای ۹۰ درصد پروتکل ها مراعات شد.روحانی با بیان اینکه امروز مدارس و دانشگاه‌ها آغاز به کار کردند، گفت: دانشگاهها در شرایطی که امکان دارند باید کلاس ها را حضوری برگزار کنند و در شرایطی که نمی توانند غیرحضوری کلاس‌ها را دایر کنند. البته دانشگاهها مساله ای درخصوص دانشجویانی که از شهرهای دیگر می‌آیند و باید در خوابگاه‌ها بمانند، دارند که باید در این زمینه های طراحی های لازم را انجام دهند.رئیس‌جمهور تاکید کرد: دولت مسئولین سنگینی در آموزش و پرورش و آموزش عالی برعهده گرفته است. راحت ترین راه این است که بگوئیم سخت است و تعطیل کنیم. مثل این می ماند که اگر کسی نمی تواند ایستاده نماز بخواند، به او بگوئیم خب نماز نخوان یعنی نگوئیم اگر نمی توانی ایستاده بخوانی باید نشسته نماز را بخوانی. برخی می گویند نماز و روزه سخت است پس باید تعطیل باشد درحالی که همه اینها مقرراتی برای خودش دارد.وی با اشاره به فضاسازی رسانه های دشمن و متشنج کردن افکار عمومی، گفت: در هرقدمی که ما برمی‌داریم رسانه های بیگانه که ضد کشور و ملت ما هستند و نمی خواهند کارها به روال عادی خودش طی شود، هر روز یک بهانه و داستانی را درست می کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: از روز اولی که این ویروس آمد و مردم متوجه شدند این بیماری وارد کشور شده است، شعار همه این بود که ما با این ویروس مقابله می کنیم و آن را شکست می دهیم. برخی مخالف بودند و می گفتند این ویروس باید پیروز شود و چرا می خواهید آن را شکست دهید و می‌گفتند بگذارید این ویروس کار خودش را انجام دهد.رئیس جمهور اظهار کرد: یک معنای شکست دادن ویروس این است که باید از آن فرار و همه کارها را هم تعطیل کنیم. این همان شیوه ای است که دشمن می خواهد. از روز اول دشمن می خواست کشور ایران را با این بهانه ها تعطیل کند. می گفتند در کارخانه ها با وجود هزاران کارگر کار نکنید، خطرناک است. خب تعطیلی کارخانه ها یعنی آب و لوازم بهداشتی و مواد غذایی در فروشگاهها نباشد. میگفتند راننده ها نباید پشت فرمان بنشینند و از بندر امام(ره) بار بیاورند؛ اصلا دنبال این بودند که همه چیز را بهم بریزند.

وی تصریح کرد: ما از روز اول در ستاد ملی اعلام کردیم که تمام بنگاه‌های تولیدی باید فعالیت خود را ادامه دهند. اتفاقا در هفته ها و ماههای بعد در کارخانجات بزرگ ما که تا ۱۰ هزار نفر کارگر کار خودشان را با سلامت انجام دادند. تولید ما به بهترین وجه انجام گرفت.روحانی گفت: رسانه های بیگانه همه چیز را تعطیل کنند و هر روز می گفتند این دولت مراقب جان مردم نیست و همواره دنبال نان است، پس جان چه می‌شود؟ ما می گفتیم نان و جان از هم جدا نیست. وقتی ماه رمضان شد فریاد زدند که این‌ها می‌خواهند جلسه و قرآن به سر بگیرند و مساجد را باز کنند اما ما گفتیم سلامت و دیانت در کنار هم است یعنی مجالس می‌تواند برگزار شود و در عین حال پروتکل ها هم رعایت شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما می گفتیم باید ویروس را شکست دهیم یعنی سلامت را با فعالیت توام کنیم اما آنها می گفتند سلامت باید باشد ولی به معنای فرار از ویروس و تعطیلی همه فعالیت‌ها زیرا می خواستند کشور را نابود کنند. آنها همچنان هم این سخنان را ادامه می دهند؛ محرم آغاز می شود، کنکور برگزار می شود، مدارس و دانشگاهها بازگشایی می شود آنها بلافاصله شروع می کنند، در همه جا وسواس الخناس را ادامه می‌دهند. دیروز یک جنجالی راه انداختند که همه متخصصین معتقدند که نباید مدارس آغاز به کار کنند.وی با تاکید بر اینکه مگر کسی مخالف است که مدارس آغاز به کار کنند؟، گفت: ما گفتیم این ویروس را شکست می دهیم یعنی ویروس را کنار بزنیم و فعالیت خودمان را انجام دهیم و اصول بهداشتی را هم مراعات کنیم. گفتمان ما در داخل شد «سلامت بعلاوه فعالیت» اما گفتمان ضد انقلاب شد «سلامت منهای فعالیت»روحانی تصریح کرد: رسانه های بیگانه هیچگاه موفق نخواهند بود زیرا اگر دلسوز مردم ایران بودند یکبار می گفتند آمریکا نسبت به ملت ایران جنایت کرده است و درشرایط کرونا هم نمی‌گذارد دارو وارد شود. اگر شما طرفدار مردم ایران هستید، خب ملت ایران تحت فشار ظالمانه یک ابرقدرت است اما شما یکبار هم نمی آیید یک طومار جمع کنید و مداوم نق می‌زنید و در اذهان مردم تشویش ایجاد می‌کنید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اساس برنامه ما این بوده که سلامت برای ما اولویت است اما با مراعات اصول بهداشتی باید فعالیت ها را ادامه دهیم. همه دنیا هم همین راه را انتخاب کردند. هیچ کشوری ندارید بگوید فروشگاهها، مدارس، دانشگاهها تعطیل باشد و رفت و آمدی بین شهرها نباشد. همه کشورها نیز به اصول بهداشتی تاکید می‌کنند.وی با بیان اینکه مساله اصلی ما تنها یک ویروس نیست بلکه سلامت مردم است، گفت: سلامت که فقط مراقبت از کرونا نیست. الان ۷ ماه است بچه ها را در خانه نگه داشته‌اید، خب ماندن بچه‌ها در خانه خودش موجب عذاب، افسردگی و مشکل روانی و روحی است. همه فهمیدند مدرسه جای مهمی است و جای خالی آن پر شدنی نیست. همه دیدند اگر در کنار خانه، مدرسه نباشد چه مشکلاتی پدید می‌آید. ما امروز در حال مبارزه با انواع مشکلاتی هستیم که سلامت را تهدید می‌کند.رئیس‌جمهور با بیان اینکه اشکالی ندارد اگر مدارس ما دو نوبته و گروه بندی شود، تصریح کرد: امسال معلمین و مدیران مدارس وظایف سخت تری دارند و علاوه بر آموزش باید مراقب سلامت دانش آموزان باشند. امیدوارم مدارس ما به بهترین وجه به پیش برود. مکن است برخی خانواده‌ها نگرانی داشته باشند که ما باید نگرانی آنها را رفع کنیم.  ما که نمی‌خواهیم مردم در اضطراب باشند.

روحانی گفت: امکان دارد یک خانواده ای بگوید من نمی‌خواهم امسال فرزندم را به مدرسه بفرستم، اصلا نمی‌خواهم فرزندم به کلاس ۱۰ دبیرستان برود، خب نرود، ما که نمی‌خواهیم کسی را مجبور کنیم و به مدرسه بیاوریم، خودش می‌داند که آینده و زندگی فرزندش چه می‌شود. ما مردم می‌گوئیم مدرسه آماده شد و اگر هم بیماری داشتید به مدرسه نیا و از طریق فضای مجازی آموزش ببین.وی افزود: یک کسی می گوید آموزش تعطیل باشد و همین «شاد» خوب است، خب با همین شاد مردم را شاد کنید. اما همه تعلیم و تربیت درس خواندن نیست، فقط علم و آموزش نیست، پرورش، اخلاق و مهارت ها هم هست. مدرسه یک محیط است و ساده نیست که بخواهیم این محیط را به خانه ببریم. تمام بخش علم را هم نمی توان به خانه برد.روحانی با بیان اینکه ما در مقطعی گفتیم مغازه ها و کسب و کارها باز شود، گفت: در کسب و کارها حدود ۷۰ درصد دستورالعمل های بهداشتی را مراعات می‌کنند. یک عده می گفتند ادارات تعطیل شود زیرا اگر ادارات باز باشد دیگر نمی‌توان اصول بهداشتی را مراعات کرد. وزارت بهداشت گزارش داده که در ادارات و بانک ها ۸۰ درصد پروتکل ها مراعات می‌شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: این ویروس ما را از پا در نمی‌آورد و در نهایت ما پیروز می‌شویم و ویروس قطعا شکست می‌خورد. البته ما قدرت لایتنهی نیستیم اما در عین حال محکوم به فنا هم نیستیم و اینطور نیست که وقتی ویروس آمد، ما بگوئیم آقای ویروس خوش آمدی و ما رفتیم و سپس برویم یک قبر برای خودمان پیدا کنیم. این ویروس حتما روزی واکسن خواهد داشت و حتما نقل و انتقال و گردشگری به رونق می‌رسد.

وی ادامه داد: به مردم ایران می‌گویم که ما در این ۷ ماه سختی‌هایی که ویروس کرونا برای ما بوجود آورد، هیچ‌کس به کمک ما نیامد. آن تحریم کننده یعنی آمریکا که هیچ، او غصی‌القلب‌تر و شرورتر از این حرف‌هاست. او نیامد بگوید در این شرایط که کرونا آمده، من یکسال تحریم را برمی‌دارم، اگر کمی انسانیت و عقلانیت داشتند و می‌خواستند برای تاریخ آمریکا کاری بکنند، حتما این کار را می‌کردند و نکردند.

روحانی افزود: در این ۷ ماه تحریم‌های جدیدی بر ما تحمیل کردند و می‌خواستند بیشتر از این بر ما تحمیل کنند اما موفق نشدند.رئیس‌جمهور تصریح کرد: کشورهای دوست ما هم نگفتند، درست است اگر من با شما مراوده کنم آمریکا به من فشار می‌آورد اما چون زمان کرونا و سختی است، من برای انسانیت در مقابل آمریکا می‌ایستم و با شما کار می‌کنم؛ اما این هم نشد. ما در این ۷ ماه به این نقطه رسیدیم که باید تنهای تنها، خودمان دست به دست هم دهیم، کنار هم بایستیم و برای اقتصاد و درمان‌مان تلاش کنیم.وی خاطرنشان کرد: معجزه ملت ایران این است که در سه ماه اول کرونا که تقریبا بسیاری از کسب و کارهای ما بسته بود، رشد اقتصادی ما غیر نفت منفی ۱.۷ درصد بود درحالی که رشد اقتصادی دنیا منفی ۱۳ تا منفی ۲۰ درصد شد. کار بزرگی انجام گرفته است. رشد ما در کشاورزی مثبت است.وی تصریح کرد: درست است فشار به پرستاران و کادر درمان ما زیاد است اما آن تعبیری که ضدانقلاب می‌کند و می‌گوید کادر درمان ایران خسته و فرسوده و ناتوان شده است، این حرف دروغ است. کادر درمان ما هیچ روزی ناتوان نمی‌شود و خواهد ایستاد. البته ما باید مشکلات پزشک و پرستاران را کم کنیم و وظایف خود را انجام دهیم.

اخبار مرتبط