رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 13 شهریور 1399 - 20:30
  • کد خبر : ۳۳۵۴
  • چاپ خبر : عالم، میدان مبارزه برای انجام تکلیف است
حجت الاسلام ماندگاری:

عالم، میدان مبارزه برای انجام تکلیف است

برخی ها تکلیف خود را با شیطان معامله می کنند همانگونه که عمر سعد، سنان و شمر با شیطان معامله کردند اما حر در لحظات آخر متوجه شد معامله با شیطان خطا و پوشالی است، از همین رو با خدا معامله کرد.

حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری شامگاه چهارشنبه در خیمه عزاداری مکتب الصادق(ع) با بیان آنکه امتیاز عاشورائیان و کربلا انجام احسن تکلیف بود، اظهار کرد: عالم، یک میدان مبارزه برای انجام تکلیف است، خداوند این عالم را خلق کرده تا به انسان ها درجه و پاداش دهد اما باید توجه داشت که درجات و پاداشی که از سوی خدا به انسان داده می شود با پاداش های دنیوی بسیار فاصله دارد. به گزارش کیمیای ایران، این کارشناس مذهبی ادامه داد: تکالیفی که از سوی خداوند بر دوش انسان گذاشته می شود، طبق آیات قرآن تکالیفی دو سویه بین انسان و خداوند است.
وی با اشاره آیات ۲ و۳ سوره مبارکه طلاق تصریح کرد: تقوا پیشه کردن، تکلیف انسان و خروج انسان از بن بست ها تکلیف خداوند است، در آیات قرآن مشاهده میکنیم هنگامی که خداوند یک تکلیف برای انسان معین کرده، در مقابل چند تکلیف برای خود مشخص میکند.
ماندگاری تاکید کرد: بنابر آنچه که گفته شد، دنیا میدان قرارداد تکلیف ها است، تکالیفی که بر دوش ما انسان های عادی گذاشته می شود سخت است اما برای اولیا خدا این تکالیف، هم آسان است و هم شیرین به گونه ای که حضرت قاسم در تعریف تکلیفی که بردوش دارد، احلی من العسل میگوید.
کارشناس مذهبی افزود: در انجام تکالیف، انسان با دو وعده روبه رو است، یک وعده از جانب خدا و یک وعده هم از شیطان، هرکس صراط مستقیم را انتخاب کند وعده خدا پذیرفته و هرکس از مسیر منحرف شود، وعده شیطان انتخابش بوده است. وی با تشریح تفاوت وعده الهی با وعده شیطانی خاطرنشان کرد: برخی ها تکلیف خود را با شیطان معامله می کنند همانگونه که عمر سعد، سنان و شمر با شیطان معامله کردند اما حر در لحظات آخر متوجه شد معامله با شیطان خطا و پوشالی است، از همین رو با خدا معامله کرد.
ماندگاری با بیان این که امان نامه و وعده های شیطان در همه امور و زمینه های زندگی ما وجود دارد ابراز کرد: پناه بردن به خدا یعنی مقداری اندک به علاوه خدای بی نهایت که برکتش بیشتر از مقداری بسیار اما منهای خداوند است، همانگونه که در دفاع مقدس دیدیم بچه های ۱۳ساله ما گل کاشتند اما ژنرال های باسابقه بعثی کم آوردند.
کارشناس مذهبی از جمله دلایل دوری و کوتاهی برخی خانواده ها از تکلیف فرزند آوری، ازدواج، ادا فریضه خمس و زکات و…. را در پناه خدا نبودن دانست و عنوان کرد: گام دوم برای آسان شدن تکالیف، قدم برداشتن در هدایت الهی است، هدایتی که خداوند نعمت آن را به انبیا و اولیا خود عطا کرده است و در جاده هدایت الهی سه ویژگی وجود دارد، نخست آنکه در این مسیر تضمین وجود دارد یعنی هرکس در این مسیر قرار بگیرد سعادت و شقاوت او قطعی است.
وی یادآور شد: در عصر امامت، ولی خدا ائمه اطهار(ع) و در عصر غیبت، ولی خدا در دنیا ولی فقیه و علما هستند پس مسیر ولایت حکم جلودار است که هم در دنیا، هم برزخ و هم آخرت کمک حال انسان است، بنابراین دومین ویژگی که مسیر تکلیف را برای ما آسان می کند، هدایت ولایت است، از همین رو هرکس ولایت و هدایت اهل البیت(ع) را پیدا نکند، کور باطنی در دنیا و کور ظاهری در آخرت است.
ماندگاری در پایان گفت: سومین ویژگی این مسیر این است که با انجام حسنات، خطاهای گذشته پاک میشود همانگونه که حر در نیم یک روز در مسیر ولایت قرار گرفت و همین انتخاب صحیح، کل اشتباهات گذشته او را پاک کرد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


تبلیغات

  • آخرین دیدگاه‌ها