رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۸
  • کد خبر : ۵۸۹۱
  • چاپ خبر : سهم زنان از کل بیمه شدگان به ۲۰.۳ درصد رسید
مشاور وزیر کار:

سهم زنان از کل بیمه شدگان به ۲۰.۳ درصد رسید

مشاور وزیر کار در امور بانوان و خانواده گفت: سهم زنان بیمه شده سازمان تامین اجتماعی از ۱۸.۹ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۰.۳ درصد تا پایان شهریور ۱۳۹۹ افزایش یافته است.

مشاور وزیر کار در امور بانوان و خانواده اظهار داشت: سهم زنان بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی به عنوان نماد بازار کار رسمی که ۸۲ درصد کل بیمه شده‌های کشور تحت پوشش این سازمان هستند، از ۱۸.۹ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۰.۳ درصد تا پایان شهریور ۱۳۹۹ افزایش یافته است که این نشان دهنده افزایش سهم زنان در بازار کار رسمی است. به گزارش کیمیای ایران به نقل از مهر،  وحیده نگین افزود: سهم زنان در بین بیمه شده‌های ورودی جدید حدود ۳۵ درصد است که بیانگر روند رو به رشد سهم بیمه شدگان زن در سال‌های آتی است.

نگین با تاکید بر عدالت جنسیتی از موضوع دستمزد خاطر نشان کرد: میانگین دستمزد پایه کسور بیمه‌ای بیمه شدگان زن نسبت به حداقل دستمزد در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال برابر ۱.۴ است، این نسبت برای مردان ۱.۳ اعلام شده که نشان دهنده برقراری عدالت دستمزدی جنسیتی در بازار کار رسمی است.مشاور امور بانوان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال‌های اخیر همواره صعودی بوده است، گفت: این نرخ از ۱۳.۴ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۵.۵ درصد در سال ۱۳۹۸ ارتقا یافته اما در نیمه اول سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا این نرخ به ۱۴.۱ درصد کاهش یافته است.نگین ترجیح کارفرمایان برای تعدیل نیروی کار زن را یکی از دلایل کاهش بیشتر اشتغال زنان نسبت به مردان به واسطه شوک کرونا دانست و افزود: کارفرمایان به دلیل اینکه مردان را مسئول معیشت خانوار می‌دانند ترجیح می‌دهند در زمان رکود تعدیل زنان را در اولویت قرار دهند.وی خاطر نشان کرد: حضور بیشتر زنان در بخش خدمات و اثر پذیری این بخش از شیوع ویرس کرونا و حضور بیشتر زنان در بخش غیر رسمی و اشتغال پاره وقت و همچنین نبود رویکرد چند بعدی (خانواده، تربیت فرزندان و درآمد) به سیاستگذاری‌های اشتغال زنان نیز از دیگر دلایل آسیب اشتغال زنان در زمان همه گیری کروناست.

مشاور امور بانوان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در نیمه اول سال ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل در حدود ۷۱۷ هزار نفر از جمعیت اشتغال زنان کاهش یافته است این در حالی است که کاهش اشتغال مردان برابر با ۶۳۷ هزار نفر بوده است. به عبارتی کرونا بر اشتغال زنان بیش از مردان اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد مستمری بگیران بازمانده، زنان هستند، تاکید کرد: این موضوع بیانگر نقش حمایتی بیمه‌های اجتماعی از خانوارهای کارگران است.نگین همچنین درباره سهم شرکت‌های تعاونی فعال زنان گفت: این سهم از کل تعاونی‌های فعال از ۹.۵ درصد در سال ۹۶ به ۱۰.۸ درصد در سال ۹۹ رسیده است.

اخبار مرتبط