رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۷
  • کد خبر : ۴۹۵۷
  • چاپ خبر : دورهمی‌های شب یلدا را تعطیل کنید
توصیه وزارت بهداشت:‌ 

دورهمی‌های شب یلدا را تعطیل کنید

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: دورهمی‌های کوچک یلدا جان بزرگان فامیل را تهدید می‌کند. تدارک دورهمی شب یلدا تدارک مراسم فوت عزیزان است. بنابراین با توجه به خطر انتقال کرونا دورهمی های شب یلدا را تعطیل کنید.

دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با توجه به نزدیکی شب یلدا و به منظور آگاهی هموطنان از خطرات ابتلا به بیماری کرونا به دلیل دورهمی ها، پیام های بهداشتی را اعلام کرد. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایرنا،وزارت بهداشت در ۲۲ پیام بهداشتی برای شب یلدا نوشت: امسال به امید عید دیدنی سال ۱۴۰۰ یلدا دور هم جمع نمی شویم. دورهمی شب یلدا دوراز همی سال ۱۴۰۰ است و کرونا سوغات دورهمی های شب یلداست. بلندترین شب سال را به خطرناک ترین شب سال تبدیل نکنیم. در شب یلدا به استقبال روزهای بلندتر سال می رویم و خوشی این روزها را با نرفتن به دورهمی خانوادگی دوچندان کنیم.

در این پیام آمده است:  شادی بلندتر شدن روزهای پس از شب یلدا را با دورهمی های کوچک از بین نبریم. امسال یلدا در خانه می مانیم و مراقب باشیم دورهمی شب یلدای امسال، آخرین دورهمی عزیزانمان نشود و شیرینی بلندترین شب سال را با دورهمی های کوچک تلخ نکنیم.وزارت بهداشت تاکید کرد: در شب یلدا کرونا را به هم سوغاتی (هدیه) ندهیم. اگر می خواهیم سال ۱۴۰۰ را به پدر و مادرمان تبریک بگوییم، پس شب یلدا دور هم جمع نمی شویم. می خواهیم پدر و مادرمان را سرسفره هفت سین سال ۱۴۰۰ ببینیم، پس شب یلدا دور هم جمع نمی شویم.در این پیام بهداشتی آمده است:  دورهمی شب یلدا را تعطیل کنیم و قصه قدیمی شبهای یلدا را به سالهای بعد موکول کنیم. بزرگترین سهم در انتقال بیماری را دورهمی های کوچک خانوادگی داشته است پس شب یلدا در خانه می مانیم. یلدایی که طولانی ترین شب سال است را به بزرگترین اندوه سال تبدیل نکنیم.

وزارت بهداشت تاکید کرد: دورهمی های شب یلدا را به صورت مجازی برگزار می کنیم. یلدا و زیباییش با آیین سنتی و باستانی برای همه خاطره انگیز است. امسال با خاطره ای متفاوت و از راه دور در کنار هم هستیم. تهدید جان بزرگان فامیل با دورهمی های کوچک رخ می دهد و تدارک دورهمی شب یلدا تدارک مراسم فوت عزیزان است.

«پدر و مادر عزیز چون شما را دوست داریم شب یلدا دور هم جمع نمی شویم».

وزارت بهداشت تاکید کرد:  حضور در اماکن سرپوشیده بدون تهویه هوا و به مدت طولانی، یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال بیماری است. دورهمی شب یلدا را تعطیل کنیم. ناقلان بیماری اگر به مدت طولانی در یک محیط سربسته بدون تهویه باشند، حتی اگر از ماسک هم استفاده کنند بعد از گذشت چند ساعت ویروس را به افراد اطراف خود منتقل می‌کنند. دورهمی شب یلدا را تعطیل کنیم.امسال ایرانیان شب یلدا را به خاطر شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی متفاوت از سال های گذشته برگزار خواهند کرد.یکی از ویژگی های جشن باستانی شب یلدای باستانی، برپایی دورهمی های خانوادگی است اما توصیه های پزشکی بر این است که این جشن با پرهیز از حضور دستجمعی برگزار شود.ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش گفت: نگران شدید شیوع و گسترش موج دیگر کرونا بعد از دورهمی شب یلدا به خصوص در مناطق سردسیر و شمالی کشور هستیم.وی از مردم همه مناطق کشور خواست تا دورهمی و تجمع خانوادگی را به حداقل رسانده و شب یلدای امسال را به صورت مجازی برگزار کنند.از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور(اوایل اسفند ۹۸) تا کنون ۵۲ هزار و ۶۷۰ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند

اخبار مرتبط