رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
  • کد خبر : ۶۰۶۵
  • چاپ خبر :  در ویروس جهش ‌یافته فقط ۷۲ ساعت وقت داریم
وزیر بهداشت:

 در ویروس جهش ‌یافته فقط ۷۲ ساعت وقت داریم

وزیر بهداشت گفت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می‌شویم و به همه جا صادر می‌کنیم، چه من باشم و چه من نباشم این ریل گذاری صورت گرفته است. ما قول می‌دهیم تا شهریور آینده اکثر گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم و  ان‌شاءلله اولین کشور دنیا باشیم که گروه آسیب پذیر را  واکسینه کردیم و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد دیگری که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه می‌کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده جهت ساخت واکسن کرونادر کشور گفت: راهی که طی دو هفته با ویروس قبلی می‌رفتیم با این ویروس جهش یافته ۷۲ ساعته می‌رویم. یعنی اگر از زمان افزایش تعداد بیمار سرپایی تا افزایش تعداد بستری ۲ هفته وقت داشتیم، در این ویروس ۷۲ ساعت وقت داریم. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا، سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در استان قزوین افزود: یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چراکه فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار آوریم.وی با تشکر از همکاری مقامات این استان در کنترل اپیدمی کرونا، گفت: در مورد واکسن ما از ۳ مسیر از اسفند سال قبل این بحث را دنبال کردیم. ساخت داخلی را به شدت دنبال کردیم، خیلی‌ها این بحث را در مملکت جدی نمی‌گرفتند و آن را عملی نمی‌دانستند اما خودم تک تک افراد با انگیزه را دعوت کردم. خوشبختانه واکسن بنیاد برکت فاز اول مطالعات بالینی را با موفقیت بسیار بالا گذراند.

دستیابی به این واکسن از اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰

وی ادامه داد: واکسن رازی اجازه مطالعات بالینی را گرفت و در شرف مقدمات اجرایش است. واکسن مجموعه وزارت دفاع از هفته آینده به بحث کلینیکال ترایال انسانی می‌رسد. همچنین با انتقال دانش فنی از کوبا که قبلا درمورد واکسن هپاتیت و پنوموکوک هم با آنها همکاری کردیم،   یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چون فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار بیاوریم.وزیر بهداشت افزود: همزمان اقداماتی برای واردات واکسن صورت گرفت تا گروه‌های آسیب پذیر را زودتر واکسینه کنیم. واکسن کاری سیاسی در جهان است و کسی خارج از مرزها نمی‌گوید بدو بیا حراجش کردم و واکسن ارزان دارم، این خبرها نیست. یکی از منابع موثر که بالای ۹۱ درصد ایمنی زایی داشت مجموعه اسپوتنیک روسیه بود که وارداتش باهمکاری دوستان وزارت امور خارجه انجام شد.

برای اعتماد مردم گفتم اولین واکسن را جگر گوشه‌ام بزند

وی افزود: متاسفانه جو ناجوانمردانه‌ای ساخته شد، شاعر می‌گوید «ترسم از ترکان تیرانداز نیست، طعنه‌ ترآورانم می‌کشد». من وقتی خودم و آبرویم را به میان آوردم، فکر کردم شاید برای اعتماد بخشی به مردم باید جگر گوشه‌ام اولین کسی باشد که این واکسنی را بزند که شما نسبت به آن تردید ایجاد کردید. نامردی است که فکر کنیم خون ما از سایر افراد رنگین‌تر است و فرزندان چیزی استفاده کنند که مردم این سرزمین استفاده نمی‌کنند. خدا را شاهد میگیرم تاکنون یک قرص خارجی در خانه ام نبردم، فقط زمانی قرصی بود که در کشور ساخته نمی‌شد و برای مادرم می‌بردم. همانگونه که کت شلوار غیر دوخت وطن نپوشیدم. اگر چیزی خوب است برای همه خوب است و اگر چیزی بد است برای همه بد است.نمکی ادامه داد: من به عنوان وزیر و وکیل حق ندارم فراتر از روستایی محروم سیستان و بلوچستان چیزی بخواهم، آنها ولی نعمت ما هستند. روزی در اوایل وزارتم راننده من در خیابان برای پیرمردی بوق زد و من گفتم شخصیت اویی است که پیاده می‌رود و نه من. شخصیت من را هم او به من داده است، مردم به ما عزت دادند، آنها ولی نعمت اند، ما بدون آنها هیچ نیستیم، شاعر می‌گوید «قطره دریاست اگر با دریاست، ورنه او قطره و دریا دریاست» و بدبخت کسی است که از خدا و مردم ببرد. برای جلب اعتماد گفتم اولین واکسن را جگر گوشه من بزند.

واکسن چینی در راه است

نمکی تاکید کرد: ۳۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک در راه است و منبع دیگر یک واکسن چینی به نام  ساینوفارم است که در راه داریم. امیدواریم تا قبل از عید گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم.وی ادامه داد: از سبد کووکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریدیم که از فوریه وارد می‌شود. ما بر حسب گروه‌های آسیب پذیر و اولیت‌دارها سند ملی واکسیناسیون کرونا آماده کردیم و هیچ کس به جز سن، بیماری ها و شغل در معرض خطر اولویتی بر دیگران ندارد.

واکسیناسیون گروه‌های آسیب پذیر تا شهریور ۱۴۰۰

وزیر بهداشت گفت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می‌شویم و به همه جا صادر می‌کنیم، چه من باشم و چه من نباشم این ریل گذاری صورت گرفته است. ما قول می‌دهیم تا شهریور آینده اکثر گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم و  ان‌شاءلله اولین کشور دنیا باشیم که گروه آسیب پذیر را  واکسینه کردیم و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد دیگری که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه می‌کنیم.

کوچک‌ترین عارضه‌ای ببینیم، اجازه تزریق نخواهیم داد

وی افزود: بر سر این عهد هستیم که اگر کوچک ترین عارضه از هر واکسن خارجی یا داخلی ببینیم اجازه تزریقش را نخواهیم داد. ما اجازه ندادیم به اسم واکسیناسیون تست واکسن کشورهای خارجی بر مردم ما انجام شود و این کاری بود که برخی کشورهای همسایه کردند. اگر واکسنی آوردیم  شرط کردیم آزمایش آن در کشور دیگری انجام شده باشد و حتما باید بعد از طی ۳ فاز مصرف آن حداقل در ۵ کشور انجام شده باشد. امیدواریم شرمنده مردم و خون شهدا نشویم و با حمایت مردم و مسئولین ما هم در این راه سرافراز باشیم و افتخاراتی کسب کنیم.

۱۳ ماه است درگیر مقابله با کرونا هستیم

وی افزود: برخی آخرین روز بهمن ماه سال قبل را اولین روز مقابله ما با کرونا می‌دانند اما ما از اواخر دی ماه سال ۹۸ درگیر مدیریت کرونا هستیم و  بیان این حماسه در طول این ۱۳ ماه لازم است و ضرب آهنک تپش قلب ما با بالا و پایین رفتن منحنی استان‌ها جا به جا می‌شود. تمام کادر درمان در این ایام یک روز استراحت و آرامش نداشتند. به آبروی پیامبر و ائمه ان‌شاءالله در آینده نزدیک بر بیماری فائق آییم. آمده‌ام برای اینکه به عنوان یک خدمت گذار کوچک دست همکارنم را ببوسم و نیامدم که بازجویی کنم، آمدم تشکر و عرض ادب کنم و اگر کمکی از دستم برآید دریغ نکنم.وی با اشاره به اینکه در ۱۳ ماه گذشته کرونا رنج‌های فراوانی به دنیا تحمیل کرد، افزود: اما معادلات مدیریتی جهان را هم به هم ریخت. به خاطر دارم در اولین روزهایی که ویروس قرار بود گرفتارمان کند، همکاران من برآورد می‌کردند اگر این طوفان رسید چگونه سختی‌ها را مدیریت کنیم‌ و من آنجا عرض کردم درست است که خزانه ما خالی است و در اوج ظالمانه‌ترین تحریم ها هستیم و من بارها گفتم هیچ روزی روز عاشورا نیست و سرزمینی سرزمین کربلا نیست اما ظلمی که در این ایام سخت بر ملت شریف ایران روا داشتند بعد از واقعه عاشورا بر قومی روا نداشتند. از  هر جای دنیا هرچه می‌خولستیم بیاوریم برای ما مشکل ایجاد می‌کردند، علی رغم آنکه آن دیوانه حاکم بر کاخ سفید ادعا می‌کرد برای دارو و تجهیزات منعی قائل نیستند اما بدانید این برادر کوچک شب‌های زیادی تا صبح راه می‌رفت و انتظار می‌کشید خبر خوش بدهند که پروازی به نفع ما مجوز گرفته و سپس خبر تلخ می‌دادند که آمریکایی ها جلوی آن را گرفتند. آنها منتظر بودند کشور در مدیریت کرونا به گل بنشیند و می‌دانستند این تنها فشاری است که می‌تواند علی رغم تمام محاسبات فشار وارد کند. اما آنها در محاسبات خود ندیده بودند که ما خدا، رهبری فرزانه و مهربان، دولتی محکم، مردمی صبور و حماسه و  شهدای دفاع مقدس را داریم، در دل شب دعای جانبازان دفاع مقدس را داریم و از همه مهم تر عزتی داریم که به عنوان عشق اهل بیت (ع) با خود همراه داریم.وی به پیش‌بینی و محاسبات موسسات بین المللی در مورد کرونا و آمار جهانی آن اشاره کرد و گفت: آنها گفته بودند حداقل مرگ در کشور در آذرماه به ۱۲۰۰ نفر می رسد، متاسفانه آمریکا دیروز بیش از ۵۲۰۰ مرگ را به ثبت رساند؛ البته ما هرگز برای مرگ هیچ کسی خوشحال نمی‌شویم حتی مملکتی که سردمدارانش ماسک را از ما دریغ کردند. عشق به اهل بیت عشق به مردم جهان را به ما آموخته است. در بسیاری از کشورهای بزرگ با مرگ بیش از هزار مورد مواجه هستیم ولی جمهوری اسلامی ایران این روزها مرگ دو رقمی را تجربه می کند که البته این عدد هم زیاد است. در انگلستان هم آمار دیروز  از ۱۸۶۰ مرگ عبور کردند و آلمانی ها با آن ساختار مهم از مرگ بیش از روزی ۱۱۰۰ رد شدند و ما با تکیه بر وفاق ملی به مرگ دو رقمی رسیدیم که البته این هم زیاد است؛ اما این افتخار در بحران فعلی آفریده شد و عده‌ای از هموطنان در کشورهای اروپایی منتظر بازگشت به کشور هستند.

قرنطینه مسافران در حال انجام است

وی در این باره افزود: لیست انتظار بازگشت شکل گرفته است و دو روز پیش بعد از مدت‌ها اولین هواپیما را از کشور انگلیس پذیرفتیم و داریم کار قرنطینه آنهارا انجام می‌دهیم. چه شد که توانمند ترین قدرت اقتصادی اروپا با زیرساخت قوی امروز به شرایطی رسیده که هموطن ما امروز دامن وطن خود را امن‌ترین دامن برای مدیریت کرونا می‌داند؟ این عزت از جانب خداوند به ما داده شده است‌.وزیر بهداشت با اشاره به ویروس جهش یافته کرونا، تصریح کرد: ویروس جدید که آمد ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ورود آن به کشور انجام دادیم. در تمام مرزها نیرو گذاشتیم، ما اولین کشور بودیم که ۳۶ گیت زمینی، دریایی و هوایی را در بهمن ۹۸ بررسی بهداشتی کردیم و اولین کشور جهان بودیم که پروازهایمان با چین را در ۷ بهمن ۹۸ قطع کردیم. اما ویروس‌ها می‌چرخند و ما همواره ترس داشتیم که در گزند ویروس باشیم اما برخی چیزها هم دست ما نیست، کسی که غیرقانونی طول کشور را طی می‌کند، خیلی تحت نظارت و اشراف ما نیست. ویروس با یک پرواز و در یک هواپیمای بدون مسافر هم می‌تواند منتقل شود. تا اینکه اولین موارد بیمار را شناسایی کردیم. به من خبر دادند یک خانم ۷۱ ساله در خیابان وحدت اسلامی تهران گرفتار شده که سابقه مسافرت نداشته و همسرش هم خادم یک مسجد است و هیچ تماسی با خارج از کشور نداشتند و این یک زنگ خطر بزرگ شد و همه اطرافیان او را رصد کردیم تا اینکه مرگ یک آقای ۴۸ ساله در بیمارستان هشتگرد به دلیل ویروس جهش یافته رخ داد و این برای من یکی از تکان دهنده‌ترین خبرها بود و در پنجشنبه گذشته من سخت‌ترین روزهای زندگی‌ام را  در طول این ۱۳ ماه گذراندم.

دیر بجنبیم، هر چه بافته‌ایم پنبه می‌شود

وی افزود: این ویروس بسیار چموش و سرکش است. این ویروس توانست قدرتمندترین‌های اروپا را به زانو درآورد و آهنگ گرفتاری ویروس بلند است‌. ما جمعه صبح جلسه اورژانسی گذاشتیم و اقدامات خوبی در استان قزوین و البرز انجام شد؛ اما عزیزان اگر دیر بجنبیم و درنگ کنیم هرچه بافته‌ایم پنبه خواهد شد. هر چقدر رعایت پروتکل کم شود هجمه بیماری افزایش می‌یابد. از دست اندرکاران مدیریت می‌خواهم در رعایت پروتکل‌ها به شدت سختگیر باشند. در اپیدمی‌ها باید سعی کنیم مردم جان خود را از دست ندهند. اگر گرسنگی بکشند قابل جبران است اما مرگ را نمی‌توان کاری کرد.وزیر بهداشت افزود: مردم الان بسیار خسته هستند، من می‌فهمم که اقتصاد خانواده تهیدست یعنی چه، من در خانواده دچار مشکل اقتصادی بزرگ شدم و ناز پرورده نیستم. من می‌فهمم خانواده یک کارگر اگر یک روز کار نکند چه می‌کشند. وقتی منطقه‌ای را از آبی به زرد و از زرد به نارنجی تبدیل می‌کنیم می‌دانیم چقدر سخت است. اما هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد کشور در ایام اپیدمی مخرب تر از طولانی شدن روند بیماری نیست در اپیدمی بزرگترین رسالت ما کوتاه کردن زمان اپیدمی است. ما هم سعی کردیم اولین کشوری باشیم که پروتکل بنویسیم تا اقتصاد کشور بچرخد. ما اولین کشور جهان بودیم که حتی یک روز نگذاشتیم کارخانه‌ای تعطیل شود و تولید بخوابد و این اجباری بود که تحریم به ما وارد می‌کرد.  ما اسفند ماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و اگر محکم نایستیم‌ پایه‌های دستاوردهایمان ‌لرزان می‌شود اگر سخت نگیریم.

تخت‌های بیمارستانی آماده‌تر شود

وی افزود: اعلام خطر می‌کنم که با این ویروس نباید سهل‌انگاری کرد و باید حواس‌مان جمع باشد. امروز اعتقاد ندارم کیس‌های ویروس جهش یافته بیشتر است و در استان البرز، زنجان و تهران باید مراقب بود. امروز پیشنهاد من این است جلسات مشترک میان استان قزوین، البرز، زنجان و تهران برگزار شود. کل این منطقه را باید در نظارت مستمر ببریم و لحظه‌ای درنگ نکنیم. گیلان و مازندران هم در اولویت بعدی است. اولین اقدام اطلاع رسانی گسترده به مردم و دوم افزایش تعداد تست‌های روزانه است. موارد مرتبط با کسانی که به این ویروس مبتلا هستند را همگی مثبت موتاسیون یافته تلقی کنید. تخت‌های بیمارستانی باید آماده تر شود.

کانون‌ها را زودتر شناسایی کنید

وی تاکید کرد: راهی که طی دو هفته با ویروس قبلی می‌رفتیم با این ویروس جهش یافته ۷۲ ساعته می‌رویم. یعنی اگر از زمان افزایش تعداد بیمار سرپایی تا افزایش تعداد بستری ۲ هفته وقت داشتیم، در این ویروس ۷۲ ساعت وقت داریم. باید کانون‌ها را زودتر شناسایی کنید. مراکز سرپایی باید فعال تر شوند و ما تست هرچه بخواهید برایتان می‌فرستیم.وزیر بهداشت گفت: در رابطه با دارو در تاریخِ وزارت بهداشت این اراده محکم نبود که دارویی که در داخل تولید می‌شود را اجازه واردات ندهیم مگر در این ایام و از یک میلیارد دلار واردات دارو در یکسال جلوگیری کردم. ما در طول دو ماه از وارد کننده به صادرکننده تجهیرات پزشکی مثل ونتیلاتور تبدیل شدیم و رمدسیویر و فاویپیراویر را ۵۵ روزه ساختیم

اخبار مرتبط