رفتن به بالا
  • جمعه - ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
  • کد خبر : ۶۵۰۸
  • چاپ خبر : جان مردم یا جان گردشگری؟

جان مردم یا جان گردشگری؟

بنا بر مصوبات ستاد ملی کرونا در تاریخ ۱۶ اسفند سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد، با توجه به این که شهر مشهد در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد و یکی از اصلی‌ترین قطب‌های گردشگری کشور محسوب می‌شود، اما وضعیت سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ به این شهر کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در وضعیتی که گونه جهش یافته‌ کرونا سر برداشته و هر روز تعداد بیشتری از هم‌وطنان‌مان را درگیر می‌کند، تعطیلات عید و سفرهای نوروزی به یک چالش برای مردم و مسئولان تبدیل شده است. وضعیت زرد کرونایی مشهد، احتمال انجام سفرهای نوروزی به این شهر را افزایش داده که این موضوع نگرانی‌هایی برای شهروندان مشهدی ایجاد کرده است. به گزارش کیمیای ایران به نقل از ایسنا،یک فروشنده اسباب بازی که نخستین ورشکستگی عمرش را در سال ۹۹ تجربه کرده، بیان می‌کند: از برج ۱۲ سال گذشته تا خرداد ماه تعطیل بودیم. پس از آن هم تا مرداد وضعیت بدی داشتیم. همه چیز مشهد به بود و نبود زوار بستگی دارد. در مجموع فقط یک ماه در طول سال ۹۹ آن هم در مناسبت‌های مختلف کمی وضعیت‌مان بهتر شد، اما معمولا مردم به خاطر ترس از جان خود به مشهد نمی‌آیند.

وی اضافه می‌کند: برای اولین بار در سال ۹۹ ورشکست شدم و چک ۹۰ میلیونی‌ام برگشت خورد. چندین مرتبه قصد داشتم مغازه را جمع کنم اما صاحب مغازه کنار آمد و اجاره‌ای دریافت نکرد. ماهانه ۶ میلیون تومان باید اجاره بدهم که صاحب مغازه چهار ماه است اجاره را دریافت نکرده. چنین مبلغی برای من هم صرفه اقتصادی ندارد و اگر بنا به پرداخت چنین مبلغی باشد، همانند مغازه‌های اطرافم، من هم مغازه را جمع خواهم کرد. خداراشکر برخی از صاحبان ملک‌ درک دارند و با کاسبان کنار می‌آیند.این فروشنده درمورد وضعیت بلاتکلیفی سفرها تصریح می‌کند: اگر بگویم سفرها به مشهد انجام نشود، باید باز هم یک ضرر اقتصادی دیگر را به جان بخرم اما اگر هم سفرهای نوروزی انجام شود، جان خودمان به خطر می‌افتد. اگر مسئولین بتوانند در یک مدت زمان محدود پروتکل‌ها را سخت‌گیرانه به اجرا درآورند و همه جا را تعطیل کنند، تمام کاسبان مغازه‌های خود را تعطیل خواهند کرد. در حال حاضر یک سال است که بلاتکلیفیم. اگر می‌گویند که سفرها به مشهد انجام نشود و کرونا ریشه‌کن خواهد شد، ما حاضریم کاسبی را تعطیل کنیم، اما آیا واقعا در همین یک ماه کرونا ریشه‌کن می‌شود؟

وی با اشاره به چندین مسافری که از تاکسی پیاده می‌شوند و ماسک ندارند، می‌گوید: اگر یکی از این‌ها ناقل باشد و ویروس انتقال یابد، دیگر چگونه می‌توانم کاسبی کنم؟ ۱۲ نفر از اقوام به همراه مادرم را امسال به خاطر کرونا از دست داده‌ام. چندین بازیگر و بازیکن را امسال از دست داده‌ایم. آیا این میزان از تلفات بس نیست؟ اگر قرار باشد مردم رعایت نکنند و مسئولین هم فشار نیاورند فایده‌ای ندارد. ۷۰ تا ۸۰ درصد خانواده‌ها رعایت می‌کنند و در نوروز سفر نمی‌روند. آن‌هایی هم که به سفر می‌روند، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. وضع اهواز را ببینید؛ امیدوارم با انجام سفرها و گسترش کرونا وضع مشهد همانند اهواز نشود.این فروشنده تاکید می‌کند: به عنوان کاسبی که یک سال فشار مالی را تحمل کرده، حاضرم در بهترین پیک سال برای درآمدزایی ضرر کنم، اما برخی‌ها حاضر نیستند به قیمت جان مردم از تفریح و خوش‌گذرانی خود کم کرده و سفر نروند.

دولت اگر موافق سفرهای نوروزی نیست، ضرر کاسبان را نیز قبول کند

صاحب یک هتل آپارتمان با اشاره به این که دولت دیگر کاسبان و مشاغل را رها کرده، می‌گوید: کرونا زمان می‌برد تا ریشه‌کن شود. دولت اگر به خانواده‌ها می‌گوید سفر نکنید باید مسئولیت ضرر ما را هم قبول کند. بهترین راه این است که محدودیتی برای سفرهای مردم در نظر نگیرند و فقط تذکر دهند. اینگونه شاید لقمه نانی هم گیر ما بیاید.وی ادامه می‌دهد: در این هتل آپارتمان ۱۱ سوئیت داریم که در شب مبعث نصف سوئیت‌ها خالی است. قیمت هر اتاق ۲۰۰ هزار تومان است که در حال حاضر ۵۰ هزار تومان می‌دهیم. خیلی از مسافران داخل استانی هستند که برای کارهای درمان خود به مشهد آمده‌اند، وگرنه مسافر یا زائری به آن صورت نداریم.

وضعیت مشهد با سفرهای نوروزی قرمز خواهد شد

یک کارمند آژانس مسافرتی نیز در مورد شرایط کار خود در سال جاری تصریح می‌کند: سفرها در حال حاضر بسیار کم شده و اکثر سفرها کاری است، با اینکه ورود به مشهد ممنوع شده و تنها به وسیله قطار و هواپیما این اتفاق رخ می‌دهد، سفرهای زیادی انجام نمی‌شود. با توجه به اینکه اقتصادهای مربوط به گردشگری دچار مشکل شده‌اند و این مشکل همچنان ادامه دارد، اما اگر سفرها انجام شوند قطعا شهر به حالت قرمز باز می‌گردد، چرا که مسافران به هنگام سفر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و ممکن است که به صورت ناخواسته ناقل بیماری باشند.وی ادامه می‌دهد: با اینکه وضعیت آژانس از زمان شیوع کرونا افت داشته و از ۲۰ نفر پرسنل، در حال حاضر تنها دو نفر فعال هستند و حقوق‌ها نیز به یک سوم رسیده است، اما به عنوان یک شهروند مشهدی تا حدودی با جلوگیری از سفرها به مشهد موافق هستم و از کم شدن سفرها استقبال می‌کنم، چرا که عدم اهمیت به این موضوع مسلما باعث افزایش بیماری در شهر خواهد شد.

اخبار مرتبط